Wolny Internet – przyczyny i porady. Jak przyśpieszyć Internet?
Internet stał się nieodłącznym elementem pracy, nauki czy rozrywki. Zdarza się jednak, że nasz Internet działa słabo, utrudniając nam korzystanie z sieci. Kto z nas nie miewał problemów z wolnym Internetem i nie zadawał sobie pytań: „Dlaczego Internet jest taki wolny?, „Jak przyśpieszyć Internet w domu?”.
Cóż, chyba każdy z nas mierzył się kiedyś z problemem zbyt wolnego wczytywania stron internetowych czy ładowania filmu. Dlaczego Internet wolno chodzi? Przyczyny słabo działającego Internetu mogą być różne. Dowiedz się, dlaczego Twój Internet jest wolny i jak przyśpieszyć Internet w domu.
- Dlaczego Internet wolno działa?
- Zbyt duże obciążenie sieci
- Sprawdź położenie routera
- Posprzątaj komputer
- Sprawdź umowę z operatorem
- Inne sposoby na to, jak przyspieszyć internet
Dlaczego Internet wolno chodzi?
Wolny Internet potrafi wyprowadzić z równowagi, zwłaszcza gdy goni nas czas, a strony internetowe ładują się w nieskończoność. Dlaczego nasz Internet bywa tak wolny? Jest kilka podstawowych przyczyn słabo działającego Internetu, a wina może leżeć zarówno po stronie nadawcy, jak i użytkownika.
Zbyt duże obciążenie sieci
Jednym z podstawowych powodów słabo działającego Internetu może okazać się przeciążenie sieci. Dzieje się tak jeśli do domowej lub biurowej sieci Wi-Fi podłączonych jest zbyt wiele urządzeń, które ją obciążają. Wówczas wolny Internet będzie tego konsekwencją. Warto sprawdzić, które urządzenia mają dostęp do sieci i ewentualnie ograniczyć tę liczbę. Obecnie z domowym routerem łączą się telefony, laptopy, telewizory, tablety czy urządzenia smart home oraz coraz więcej innych urządzeń. Jeśli jeszcze do tej liczby dodamy podłączonego „na dziko” sąsiada, to wolno działający internet przestanie być zaskoczeniem.
Wolny Internet – ustawienie routera ma znaczenie
Inną przyczyną wolno działającego Internetu może okazać się nieodpowiednie ustawienie routera. Może wydawać się to błahe, ale niewłaściwe umiejscowienie tego urządzenia naprawdę może mieć znaczenie. Sygnał blokowany przez ściany lub meble oznacza, że nie będzie w stanie dotrzeć do każdego miejsca w mieszkaniu.
Router ustawiony na podłodze w narożnym pokoju nie spełni swojej funkcji tak dobrze, jak postawiony w centralnym punkcie mieszkania. Mieszkając w bloku może się okazać, że sygnał routera jest zagłuszany przez urządzenia sąsiadów. W takiej sytuacji również warto zmienić jego położenie. Są specjalne aplikacje mierzące siłę sygnału i ułatwiające znalezienie optymalnego miejsca.
Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą pokusić się również o konfigurację ustawień samego routera. Upraszczając – sygnał domowego Wi-Fi nadawany jest jednym z kilku kanałów, czyli częstotliwości. Zazwyczaj routery samodzielnie wyszukują najmniej zatłoczonej częstotliwości, ale może się zdarzyć, że urządzenia z sąsiednich mieszkań będą zachowywać się identycznie. W efekcie internet wciąż będzie działać słabo. W takiej sytuacji lepiej może sprawdzić się ręczne ustawienie kanału, na taki, który jest mało używany przez sąsiadów.
Zanieczyszczony komputer a prędkość Internetu
Czasami sami doprowadzamy do tego, że nasz Internet jest wolny. Masowe ściąganie plików lub wchodzenie na niepewne strony internetowe może spowodować zainfekowanie komputera. Część wirusów, które mogą przedostać się do urządzenia, w istotnym stopniu wpływa na jakość połączenia internetowego. Ponadto jeśli komputer nie ma wystarczającej pamięci RAM, to Internet może zwalniać nawet w sytuacji, gdy otwieramy zbyt wiele kart w przeglądarce jednocześnie.
Słabe łącze internetowe
Do innych przyczyn wolnego Internetu możemy zaliczyć także nieaktualną umowę z dostawcą. Kontrakty podpisane kilka lat temu mogą nie odpowiadać współczesnym potrzebom. Przepustowość łącza po stronie operatora musi być na odpowiednim poziomie.
Zdarza się również, że Internet od konkretnego operatora nie będzie sprawdzał się akurat w danym miejscu. Dotyczy to szczególnie operatorów komórkowych, którzy oferują internet stacjonarny. Wówczas być może warto prześledzić oferty innych dostawców i zmienić ofertę.
Jak przyśpieszyć Internet w domu?
Aby podjąć jakiekolwiek działania przyśpieszające Internet, warto zorientować się co może być przyczyną kłopotów z połączeniem. Być może rzeczywiście wystarczy zmienić ustawienie routera, wyczyścić komputer lub zaktualizować sterowniki.
Jeśli to nie wystarczy, dobrym rozwiązaniem może okazać się inwestycja w zewnętrzne urządzenie, wzmacniające sygnał.
- Bardzo dobrym wyborem są nowoczesne routery, które dzięki swoim parametrom mogą rozprzestrzenić łącze na znacznie większą powierzchnię, np. domu czy biura, i poprawić jakość połączenia.
- Dobrym rozwiązaniem są również wzmacniacze sygnału (repeatery), które poprawiają jakość połączenia w pomieszczeniach, do których sygnał routera docierał zbyt słaby.
- Coraz większą popularnością cieszą się również systemy mesh, które są w stanie pokryć mocnym zasięgiem nawet budynki z kilkoma kondygnacjami.
Może Cię zainteresować:
- Co to jest 5G? Czym różni się sieć 5G od 4G?
- Jak udostępnić Internet z telefonu?
- Bezpieczny internet na wakacjach – o czym pamiętać?
- Aplikacje do zarabiania na telefon – ranking
- Jak poprawnie wykonać test szybkości internetu?
- Upload i download – wyjaśniamy znaczenie parametrów łącza internetowego
- WLAN vs WiFi – czym się różnią?