Wojna z fake newsami trwa. META wykorzysta do tego sztuczną inteligencję

19.07.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Wojna z fake newsami trwa. META wykorzysta do tego sztuczną inteligencję
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Fake newsy to nieprawdziwe wiadomości, które bywają szkodliwe dla odbiorców. Niekiedy kolejne osoby przekazują je dalej, wierząc w ich prawdziwość. Serwisy internetowe próbują ograniczyć pojawianie się w nich fake newsów. Niestety, w tym celu często niezbędne jest sporo pracy i zaangażowanie dodatkowych osób. Według jednego ze światowych potentatów można natomiast usprawnić ten proces. META użyje AI do walki z fake newsami.

META użyje AI do walki z fake newsami

Światowy gigant w branży IT zaczyna od weryfikacji informacji w Wikipedii. To jedno z największych źródeł wiedzy w cały Internecie. Internetowa encyklopedia jest miejscem otwartym dla każdego, można ją dość łatwo edytować. Z jednej strony przynosi to wiele korzyści – w Wikipedii znajdziemy po prostu wiele wyników wyszukiwania dotyczących niemal dowolnego zagadnienia. Niestety, ma to też swoje wady. W Wikipedii dość łatwo można umieścić nieprawdziwe informacje. Czasem jest to efektem pomyłki lub niewiedzy autora. Zdarza się jednak, że użytkownicy Wikipedii są celowo wprowadzeni w błąd, z czego autor może czerpać jakieś korzyści.

Sztuczna inteligencja stworzona przez META ma przeszukiwać źródła wiedzy na Wikipedii i weryfikować je.

Kolejną cechą Wikipedii, która jest zarówno ogromną zaletą, ale i zagrożeniem, jest dostępność w ponad 300 językach. Bardzo trudno jest więc weryfikować prawdziwość dodawanych tam treści. W samej anglojęzycznej Wikipedii codziennie powstaje aż 17 tysięcy nowych artykułów. W sumie jest ich już ponad 6,5 miliona!

Sphere – sztuczna inteligencja, która pomoże moderatorom Wikipedii

META stworzyła algorytm nazwany Sphere. Sztuczna inteligencja poznała kilka milionów cytatów z Wikipedii, co pomoże wykryć ewentualne nieprawidłowości w artykułach w encyklopedii. Setki tysięcy cytatów i fragmentów artykułów na Wikipedii będą teraz weryfikowane automatycznie. Zapewne później META planuje użyć AI do walki z fake newsami w swoich usługach, jak Facebook, czy Instagram.

Czy META jest właściwą instytucją do weryfikacji wiarygodności informacji na Wikipedii?

Wraz z prezentacją nowego mechanizmu do weryfikacji prawdziwości informacji na Wikipedii, w sieci pojawiło się sporo głosów sprzeciwu. O ile sama idea może być uznana za jednoznacznie szczytną, pewne wątpliwości dotyczą twórcy algorytmu. W przeszłości wielokrotnie pojawiały się bowiem zarzuty wobec Facebooka (należy do META), które dotyczyły cenzury lub promowania konkretnych treści.

Na szczęście META udostępnia kod źródłowy swojego nowego algorytmu.

Jednocześnie twórcy zapewniają, że algorytm jest w pełni obiektywny, a do oceny wiarygodności źródła bierze pod uwagę tysiące innych znalezionych w Wikipedii informacji. Ich zdaniem Sphere jest jak najbardziej rzetelnym narzędziem.

META informuje też, że póki co nie wykorzystuje Sphere do moderowania informacji w swoich usługach (m.in. Facebook, czy Instagram). Jest tam dziś zbyt wiele dezinformacji, by na ich podstawie sprawdzać inne wpisy, czy artykuły. Tam META wykorzystuje więc inne narzędzia, a także zatrudnionych w firmie moderatorów.

META planuje użyć AI do walki z fake newsami
META planuje użyć AI do walki z fake newsami.

Sphere to kolejne narzędzie udostępnione szerokiemu gronu odbiorców przez META w ostatnim czasie. Niedawno informowaliśmy o zapowiedzi nowego tłumacza META, który może zdetronizować Tłumacza Google. Zna kilkaset języków i wykorzystuje mechanizmy uczenia maszynowego.

Może zainteresują Cię także te artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.