Search icon

Oppo chce mieć własny procesor dla smartfonów

04.01.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Oppo chce mieć własny procesor dla smartfonów
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Niewielu producentów smartfonów, czy tabletów, umieszcza w takim sprzęcie autorskie chipsety. Najczęściej wykorzystywane są układy dwóch światowych gigantów: MediaTek (procesory Dimensity, Helio i inne) oraz Qualcomm (Snapdragon). Próby umieszczenia własnego procesora w smartfonie nie zawsze kończyły się powodzeniem. Najwyraźniej jeden z chińskich gigantów nic sobie z tego nie robi. Kiedy zobaczymy autorski procesor Oppo?

Czy własny procesor Oppo ma szansę na odniesienie sukcesu?

Korzystanie z podzespołów zewnętrznych dostawców (np. procesorów) ma sporo zalet, a także kilka wad. Z pewnością do wad należy zaliczyć kwestie finansowe, a także uzależnienie się od dostawcy. Obecnie własne procesory stosują m.in. Apple, Huawei oraz Google. Najciekawszym przykładem do oceny, czy warto produkować własny procesor, jest jednak Samsung.

Tam przez wiele lat w topowych modelach Galaxy S producent umieszczał jednocześnie procesory Qualcomm Snapdragon, jak i własne – Samsung Exynos. Trafiały do identycznych modeli, a obecność konkretnego chipsetu zależała od rynku sprzedaży lub od wersji smartfona. Użytkownicy, testerzy oraz wyniki benchmarków jednoznacznie wskazywało, że niemal zawsze układ Qualcomm był znacznie lepszy od autorskiego odpowiednika Samsunga. Lepsza byłą wydajność, a czas pracy na jednym ładowaniu – dłuższy.

Informacja o autorskim procesorze Oppo pojawiła się dzięki leaksterowi UniverseIce.

Jego zdaniem własny procesor Oppo miałby zadebiutować w smartfonie Oppo już w 2024 roku. Co więcej, jeśli producent opracuje własne chipsety, mogą trafić do innych marek należących do koncernu BBK. Są to m.in. Oppo, OnePlus, iQOO, Vivo i realme.

Trudno powiedzieć, czy autorski procesor Oppo miałby szanse realnie konkurować z układami Qualcomma i MediaTek. Firmy te mają bowiem wiele lat doświadczenia w produkcji podzespołów tego typu. Także oprogramowanie dostępne na smartfony jest już dostosowane właśnie pod ich układy.

Procesor Oppo MariSilicon Y wspomaga przetwarzanie audio

Oppo ma już własne chipsety poprawiające jakość obrazu i dźwięku

Obecnie w niektórych smartfonach możemy znaleźć własny procesor Oppo MariSilicon X wspomagający wyświetlanie grafiki na ekranie. Firma pracuje też nad chipem MariSilicon Y – pozwoli na przesyłanie dźwięku przez Bluetooth w bardzo dobrej jakości. Oppo opracowało własne kodeki do bezstratnej kompresji plików z muzyką.

nano google news

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.