Trojan, czyli najbardziej podstępny wirus. Jak działa i czy da się przed nim ochronić?
Każdy użytkownik komputera bądź laptopa musi każdego dnia mierzyć się z ryzykiem związanym z cyberzagrożeniami. Spośród wielu różnych wariantów takich zagrożeń, to właśnie wirusy trojan uchodzą za jedna z najniebezpieczniejszych. Czym dokładnie jest trojan i jak go usunąć?
- Czym jest wirus komputerowy?
- Jak działa wirus typu trojan?
- Jak chronić się przed trojanami?
- Jak wykryć trojana?
- Jak pozbyć się trojana?
Czym jest wirus komputerowy?
Zanim jednak przejdziemy do omówienia zagrożenia w postaci trojana, przyjrzymy się bliżej wirusom w nieco szerszej perspektywie. Wirus komputerowy to złośliwe oprogramowanie, które najczęściej przedostaje się do naszego komputera za pośrednictwem kodu źródłowego, który jest wszyty w kod innej aplikacji lub pliku ściągniętego na nasz dysk.
Gdy wirus znajduje się na komputerze, może się rozprzestrzeniać się i infekować kolejne elementy naszego systemu, modyfikując pliki i w efekcie uniemożliwiając poprawne działanie całego systemu komputerowego. Na przestrzeni lat hakerzy zdołali zaprojektować niezwykle wysublimowane i trudne do identyfikacji i usunięcia wirusy, chociaż dobrze znany trojan wciąż stanowi jedno z najpopularniejszych zagrożeń dla użytkowników.
Jak działa wirus typu trojan?
Trojan to podręcznikowy przykład wirusa komputerowego, którego działanie polega na rozprzestrzenianiu się w całym systemie operacyjnym.
Tego typu złośliwe oprogramowanie wyewoluowało z czasem i dzisiaj możemy wymienić kilka najważniejszych rodzajów wirusa trojan:
- Trojan backdoor – wirus który dokonuje luki w zabezpieczeniach na poczet przyszłych, bardziej zmasowanych ataków hakerskich.
- Trojan szantażujący – wirus rozprzestrzeniający się w pewnym momencie blokuje nam dostęp do podstawowych funkcji systemu, warunkując ich odblokowanie uiszczeniem opłaty.
- Trojan szpiegujący – wirus, którego głównym celem jest przechwycenie wrażliwych danych, takich jak loginy czy hasła, które mogą posłużyć kradzieży danych czy pieniędzy z konta bankowego.
Jak chronić się przed trojanami?
Każdy specjalista do spraw walki z cyberzagrożeniami powie nam, że zapobieganie jest łatwiejsze niż leczenie. Dlatego już zawczasu musimy być świadomi zagrożenia płynącego z użytkowania internetu. Na szczęście w obliczu ataku wirusa trojan nie jesteśmy bezsilni. Istnieje kilka sposobów na skuteczne zabezpieczenie się przed groźnymi skutkami infekcji.
Na początek program antywirusowy. Na rynku dostępnych jest kilkaset programów, zarówno darmowych, jak i płatnych, które chronią nas przed atakami wirusowymi. Warto zainwestować w jeden z płatnych programów, które zapewnią nam kompleksową ochronę i stały monitoring ruchu sieciowego na naszym urządzeniu.
Nie zapominajmy także o aktualizacjach systemu. Każdy z nas stara się przesunąć konieczność ponownego restartu komputera jak najpóźniej, jednak pamiętajmy, że pliki aktualizacyjne często uzupełniają zabezpieczenia systemu i są w stanie zareagować na najnowsze warianty wirusa trojan.
Jak wykryć trojana?
Wykrycie trojana jest niezwykle proste, o ile wcześniej zainwestowaliśmy w skuteczny program antywirusowy. To właśnie tego typu oprogramowanie najlepiej radzi sobie z identyfikacją zagrożeń już pojawiających się na naszym komputerze. Antywirus nie tylko wykryje podejrzane pliki, ale też pomoże w ich usunięciu.
Jeśli jednak nie mamy zainstalowanego oprogramowania antywirusowego, o obecności trojana może nam powiadomić niestandardowe działanie naszego komputera. Nagłe spowolnienie pracy komputera? Dziwne komunikaty, które pojawiają się bez akcji z naszej strony? Przekierowania na podejrzane strony internetowe, których nie szukaliśmy? To znak, że nasz komputer jest zainfekowany i powinniśmy jak najszybciej zareagować na to zagrożenie.
Jak pozbyć się trojana?
Już wcześniej wspomniane było, że pozbycie się trojana z wykorzystaniem programu antywirusowego daje najpewniejsze efekty. W wielu przypadkach jednak może być za późno. Zaawansowane warianty trojana rozprzestrzeniają się w błyskawicznym tempie i w rozwiniętym stadium tego procesu możemy mieć problem z wyczyszczeniem wszystkich zainfekowanych plików.
To czas, w którym należy pomyśleć o przywróceniu systemu operacyjnego do stanu fabrycznego. Oczywiście wiąże się to z ryzykiem utraty danych, jednak w skrajnych przypadkach to może być jedyne rozwiązanie, które na dobre uwolni nas przed dalszym, destrukcyjnym działaniem wirusa. Dlatego tak często wspomina się o konieczności wykonywaniu kopii zapasowej lub bieżącym migrowaniu naszych danych do chmury.
Może Cię zainteresować: