Trojan, czyli najbardziej podstępny wirus. Jak działa i czy da się przed nim ochronić?

10.02.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Trojan, czyli najbardziej podstępny wirus. Jak działa i czy da się przed nim ochronić?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Każdy użytkownik komputera bądź laptopa musi każdego dnia mierzyć się z ryzykiem związanym z cyberzagrożeniami. Spośród wielu różnych wariantów takich zagrożeń, to właśnie wirusy trojan uchodzą za jedna z najniebezpieczniejszych. Czym dokładnie jest trojan i jak go usunąć? 

Czym jest wirus komputerowy?

Zanim jednak przejdziemy do omówienia zagrożenia w postaci trojana, przyjrzymy się bliżej wirusom w nieco szerszej perspektywie. Wirus komputerowy to złośliwe oprogramowanie, które najczęściej przedostaje się do naszego komputera za pośrednictwem kodu źródłowego, który jest wszyty w kod innej aplikacji lub pliku ściągniętego na nasz dysk.

co to jest trojan?

Gdy wirus znajduje się na komputerze, może się rozprzestrzeniać się i infekować kolejne elementy naszego systemu, modyfikując pliki i w efekcie uniemożliwiając poprawne działanie całego systemu komputerowego. Na przestrzeni lat hakerzy zdołali zaprojektować niezwykle wysublimowane i trudne do identyfikacji i usunięcia wirusy, chociaż dobrze znany trojan wciąż stanowi jedno z najpopularniejszych zagrożeń dla użytkowników

Nie tylko trojan. Poznaj inne rodzaje złośliwego oprogramowania:
Co to jest keylogger? Jak go wykryć?

Jak działa wirus typu trojan?

Trojan to podręcznikowy przykład wirusa komputerowego, którego działanie polega na rozprzestrzenianiu się w całym systemie operacyjnym.

Jeśli więc we wczesnym stadium zainfekowania urządzenia nie zareagujemy, z czasem coraz trudniej będzie nam całkowicie pozbyć się trojana. 

Tego typu złośliwe oprogramowanie wyewoluowało z czasem i dzisiaj możemy wymienić kilka najważniejszych rodzajów wirusa trojan:

  • Trojan backdoor – wirus który dokonuje luki w zabezpieczeniach na poczet przyszłych, bardziej zmasowanych ataków hakerskich.
  • Trojan szantażujący – wirus rozprzestrzeniający się w pewnym momencie blokuje nam dostęp do podstawowych funkcji systemu, warunkując ich odblokowanie uiszczeniem opłaty.
  • Trojan szpiegujący – wirus, którego głównym celem jest przechwycenie wrażliwych danych, takich jak loginy czy hasła, które mogą posłużyć kradzieży danych czy pieniędzy z konta bankowego. 

Jak chronić się przed trojanami?

Każdy specjalista do spraw walki z cyberzagrożeniami powie nam, że zapobieganie jest łatwiejsze niż leczenie. Dlatego już zawczasu musimy być świadomi zagrożenia płynącego z użytkowania internetu. Na szczęście w obliczu ataku wirusa trojan nie jesteśmy bezsilni. Istnieje kilka sposobów na skuteczne zabezpieczenie się przed groźnymi skutkami infekcji.

trojan - zagrożenia związane z infekcją wirusa

Na początek program antywirusowy. Na rynku dostępnych jest kilkaset programów, zarówno darmowych, jak i płatnych, które chronią nas przed atakami wirusowymi. Warto zainwestować w jeden z płatnych programów, które zapewnią nam kompleksową ochronę i stały monitoring ruchu sieciowego na naszym urządzeniu. 

Nie zapominajmy także o aktualizacjach systemu. Każdy z nas stara się przesunąć konieczność ponownego restartu komputera jak najpóźniej, jednak pamiętajmy, że pliki aktualizacyjne często uzupełniają zabezpieczenia systemu i są w stanie zareagować na najnowsze warianty wirusa trojan.

Jak wykryć trojana?

Wykrycie trojana jest niezwykle proste, o ile wcześniej zainwestowaliśmy w skuteczny program antywirusowy. To właśnie tego typu oprogramowanie najlepiej radzi sobie z identyfikacją zagrożeń już pojawiających się na naszym komputerze. Antywirus nie tylko wykryje podejrzane pliki, ale też pomoże w ich usunięciu.

Jeśli jednak nie mamy zainstalowanego oprogramowania antywirusowego, o obecności trojana może nam powiadomić niestandardowe działanie naszego komputera. Nagłe spowolnienie pracy komputera? Dziwne komunikaty, które pojawiają się bez akcji z naszej strony? Przekierowania na podejrzane strony internetowe, których nie szukaliśmy? To znak, że nasz komputer jest zainfekowany i powinniśmy jak najszybciej zareagować na to zagrożenie. 

co robi wirus trojan?

Jak pozbyć się trojana?

Już wcześniej wspomniane było, że pozbycie się trojana z wykorzystaniem programu antywirusowego daje najpewniejsze efekty. W wielu przypadkach jednak może być za późno. Zaawansowane warianty trojana rozprzestrzeniają się w błyskawicznym tempie i w rozwiniętym stadium tego procesu możemy mieć problem z wyczyszczeniem wszystkich zainfekowanych plików.

To czas, w którym należy pomyśleć o przywróceniu systemu operacyjnego do stanu fabrycznego. Oczywiście wiąże się to z ryzykiem utraty danych, jednak w skrajnych przypadkach to może być jedyne rozwiązanie, które na dobre uwolni nas przed dalszym, destrukcyjnym działaniem wirusa. Dlatego tak często wspomina się o konieczności wykonywaniu kopii zapasowej lub bieżącym migrowaniu naszych danych do chmury.

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.