Wirus Predator pozwala włamać się nawet na zaktualizowany smartfon z Androidem

28.06.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Wirus Predator pozwala włamać się nawet na zaktualizowany smartfon z Androidem
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Całkiem niedawno media obiegły informacje o wirusie Pegasus. Pozwalał szpiegować posiadaczy smartfonów, w tym także podsłuchiwać ich rozmowy. Jak się jednak okazuje, urządzenia pracujące pod kontrolą systemu Google Android można zainfekowane także innym wirusem. Trojan Predator wykorzystano już w wielu krajach.

Trojan Predator – co to jest?

Wirus Predator pozwala dostać się do zasobów smartfona lub tabletu. Korzysta z luk w zabezpieczeniach. Google na bieżąco udostępnia swoim użytkownikom aktualizacje zabezpieczeń, co pozwala zabezpieczyć się przed częścią takich sytuacji. Niestety, Predator wykorzystuje także nieznane dotąd luki w zabezpieczeniach, tak zwane zeroday’e. Trudno jest więc znaleźć sposób na przeciwdziałanie im. Osoba wykorzystująca Predatora może mieć dostęp do wszystkich danych na zainfekowanym smartfonie. Dotyczy to też możliwości zdalnej obsługi go, w tym także niezauważalnego podsłuchu przy pomocy wbudowanego mikrofonu.

trojan predator

Oprogramowanie Predator to produkt firmy Cytrox. Jak dotąd z jego możliwości skorzystano już w takich krajach, jak Grecja, Serbia, Egipt, Hiszpania, czy Indonezja. Nie znamy jednak pełnej listy państw, które wykorzystały Predatora.

Trojan Predator jest rządowym wirusem. Wykorzystują go m.in. służby specjalne.

Gdy to hackerzy korzystają z podobnego oprogramowania, łatwiej jest nam to zaakceptować. Sytuacja, w której państwo szpieguje w ten sposób swoich obywateli jest jednak nie do przyjęcia dla wielu osób.

iPhone a Android – który system jest bardziej bezpieczny?

Ujawnione ofiary Pegasusa korzystały w 100% z urządzeń Apple – iPhone’ów. Dawało to nadzieję użytkownikom smartfonów z Androidem, że są bezpieczni. Niestety, dziś trojan Predator udowadnia, że można włamać się na niemal każde urządzenie. Ciężko więc wskazać, który system jest bardziej bezpieczny.

aktualny android - zabezpieczenie przed hackerami
Zaktualizowany system operacyjny jest najlepszym zabezpieczeniem przed wirusami.

W obu przypadkach twórcy wirusów i trojanów korzystają z tzw. exploitów. To luki bezpieczeństwa, które pozwalają osobom trzecim „dostać się” do oprogramowania niemal dowolnego urządzenia. Exploity istnieją dla praktycznie każdego systemu operacyjnego, urządzenia, a nawet pojedynczej aplikacji. Jedyną metodą zabezpieczenia się przed takimi atakami jest szybkie działanie twórcy systemu lub oprogramowania. Po załataniu dziury w zabezpieczeniach, udostępnia on użytkownikom aktualizację. Warto je instalować, aby podnieść poziom ochrony swoich danych.

Może zainteresują Cię także te artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.