Wirus komputerowy – co to jest i jak się chronić? Najgorsze wirusy komputerowe

14.07.2022 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Wirus komputerowy – co to jest i jak się chronić? Najgorsze wirusy komputerowe
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Każdy użytkownik komputera wie, że istnieją wirusy komputerowe. Niestety, sama świadomość niebezpieczeństwa nie zawsze jest wystarczającą ochroną. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie infekcja sprzętu, a i często nie wiedzą, jak pozbyć się niechcianego gościa. Rozwiejmy wszystkie wątpliwości i odpowiedzmy sobie na pytania, czym jest wirus komputerowy i jak się przed nim zabezpieczyć.

Czym jest wirus komputerowy?

Trudno rozkładać bardziej złożone zagadnienia bez uprzedniego zrozumienia, co to jest wirus komputerowy. Definicja w najprostszej swojej formie sprowadza się do kilku kwestii.

Wirus to program lub fragment kodu, który może się samoistnie replikować i bez zgody użytkownika przedostaje się do komputera, gdzie z czasem zaczyna siać spustoszenie.

co to jest wirus komputerowy?

Działa zupełnie tak, jak wirus chorobowy. Nikt nie chce go złapać, drobnoustroje trudno jest wykryć, a kiedy już się uda, często okazuje się, że jest za późno. Wirusy komputerowe zachowują się tak samo. Na początku pozostają w ukryciu, ale sukcesywnie wyniszczają komputer. Pierwsze objawy łatwo zbagatelizować, a to daje wirusom czas na rozprzestrzenianie się z pliku na plik. I o ile niektóre z nich mogą być nieszkodliwe, tak większość działa destrukcyjnie na sprzęt… albo uszczupla portfel.

Jakie są rodzaje wirusów komputerowych?

Zacznijmy od tego, że wirusy komputerowe to silnie zróżnicowana grupa złośliwego oprogramowania o różnym kodzie i działaniu. Wirus w komputerze może przybrać formę pliku wykonawczego, rozruchowego lub wpisów do rejestru systemu. Wirusy komputerowe dzieli się ze względu na rodzaj przestrzeni, która podlega zainfekowaniu albo sposób infekcji.

 • Gnieżdżące – wyjątkowo złośliwa grupa wirusów, która zajmuje dysk twardy i powoli go niszczy. Użytkownik z czasem traci do niego dostęp.
 • Pasożytnicze – wirus infekuje komputer i wykorzystuje go do zarażania innych urządzeń. Zainfekowanych plików nie da się naprawić.
 • Polimorficzne – wirusy ze zdolnością zmiany kodu po każdej infekcji, przez co słabsze antywirusy mają problem z ich wykryciem.
 • Wieloczęściowe – wyjątkowo agresywne wirusy, które atakują na wiele sposobów jednocześnie.
 • Makrowirusy – atakują podstawowe funkcje komputera i zmieniają funkcje klawiszy.
 • Towarzyszące – wirusy, które tworzą kopię zainfekowanego pliku. W momencie uruchomienia pliku, aktywuje się jego zainfekowana kopia.
 • Bot Sector – wirusy, które atakują sektor rozruchowy.
rodzaje wirusów komputerowych

Wirusy komputerowe typu malware

Malware to szkodliwe oprogramowanie, które krąży w sieci. Wirusy internetowe mogą z łatwością dostać się na urządzenie (komputer lub telefon). Wystarczy pobrać zainfekowaną aplikację, plik czy zaakceptować regulamin na zainfekowanej witrynie.

 • Robaki (Worms) – szkodliwe oprogramowanie, które rozprzestrzenia się przez sieć i to w zastraszającym tempie.
 • Exploit – szkodliwe kody źródłowe, które cierpliwie czekają, aż w systemie pojawi się luka.
 • SQL/URL injection – atak na bazę danych SQL, który odbywa się poprzez przeglądarkę internetową.

Spyware uwielbiają gromadzić dane

Spyware to rodzaj złośliwego oprogramowania, który bez zgody użytkownika gromadzi dane i wysyła je do twórcy wirusa.

 • Scumware – każde oprogramowanie, które bez zgody użytkownika zostaje pobrane z sieci.
 • Keylogger – jeden z najpopularniejszych programów szpiegujących, który rejestruje wciskane klawisze klawiatury i przyciski myszki.
 • Adware – bardzo często spotykane, a jedocześnie trudne do usunięcia. Adware zalewa niechcianymi reklamami, które nierzadko trudno zamknąć.
 • Hijacker BHO – często są to dodatkowe narzędzia, które odpowiadają za wygaszanie ekranu. Bardzo często przejmują dane osobowe.

Trojany – wyjątkowo niebezpieczne wirusy komputerowe

To wirusy, które podszywają się pod inne programy. Przez wielu uznawane za najgorsze wirusy komputerowe, bo dają osobom trzecim dostęp do komputera.

 • Wabbit – wirus, który replikuje się tak długo, aż nie wyczerpie wszystkich zasobów komputera, co w efekcie powoduje jego całkowite zablokowanie.
 • Backdoor – luka w systemie, która może zostać wykorzystana jako drzwi dla wirusa.
 • Rootkit – zestaw narzędzi, który pozwala podszywać się pod administratora systemu, co pozwala nadać osobom trzecim niepożądane uprawnienia.

Najgroźniejsze wirusy komputerowe – 5 najgorszych wirusów

Jak brzmią nazwy wirusów komputerowych, które okryły się złą sławą? Niektóre z nich wzbudzają strach do dziś, inne pozostały jedynie wspomnieniem. Nie ulega jednak wątpliwości, że najgroźniejsze wirusy komputerowe siały prawdziwe spustoszenie, i to na skalę światową.

najgroźniejsze wirusy komputerowe
 • MyDoom – wirus, który rozprzestrzeniał się drogą mailową, a użytkownikom dał się poznać w 2004 roku. Robak wywoływał ataki DDoS i spowodował straty na około 38 miliardów dolarów.
 • Sasser – robak komputerowy, którego obecność wykryto w 2004 roku. Jego działanie można zaliczyć do irytujących, bo spowalniał komputer. Prawdziwym problemem okazało się jednak zakażenie urządzeń, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej. Straty szacuje się na 18 miliardów dolarów.
 • ILOVEYOU – wirus komputerowy, który na skrzynki użytkowników dotarł w maju 2000 roku. Clickbaitowy tytuł wiadomości skłaniał do otwarcia załącznika, a ten z kolei powodował rozesłanie maila do wszystkich osób z książki adresowej. Starty szacuje się na 10 miliardów dolarów.
 • Klez – wirus, który działał bardzo podobnie do wcześniej wspomnianego ILOVEYOU, jednak z czasem został udoskonalony, wykorzystując do działania spoofing. Straty? Blisko 20 miliardów dolarów.
 • Melissa – pierwsze ataki miały miejsce w marcu 1999 roku. Wirus dotkliwie doświadczył ponad 300 dużych korporacji i agencji rządowych, powodując przeciążenie serwerów poczty e-mail. Szkody były ogromne, szacunkowo 80 milionów dolarów wydano na oczyszczenie i naprawę uszkodzonych systemów.

Wirus w komputerze – objawy, które powinny wzbudzić czujność

Trudno będzie znaleźć wieloletniego użytkownika komputerów, który nigdy nie doświadczył skutków zawirusowanego sprzętu. Co może wskazywać, że komputer został zainfekowany?

 • Spowolnione działanie komputera;
 • pojawiające się wyskakujące okna i komunikaty;
 • brak połączenia z internetem;
 • znikające pliki;
 • nowe programy, których użytkownik nie instalował;
 • automatyczne uruchamianie się programów;
 • antywirus, który nie chce działać;
 • brak dostępu do ustawień, problemy z zalogowaniem i wylogowaniem się z konta.
wirus komputerowy - objawy

Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Jeśli mamy do czynienia tylko z jednym objawem, nie trzeba od razu siać paniki, bo niekoniecznie to efekt wirusa komputerowego. Dopiero kilka objawów występujących jednocześnie może sugerować infekcję sprzętu.

Jak skutecznie się chronić przed wirusami komputerowymi?

Wiemy już, co to wirus komputerowy i jakie są jego rodzaje. To najlepszy moment, by zastanowić się nad skuteczną ochroną. Wspominaliśmy już o bezpiecznym korzystaniu z internetu i te zasady pozostają aktualne w przypadku wirusów komputerowych.

Bezapelacyjnie powinniśmy zainstalować dobry program antywirusowy. To podstawowa i konieczna forma ochrony, bo firewall i zabezpieczenia systemowe często okażą się niewystarczające. Nie pobieramy programów z nielegalnych i niesprawdzonych źródeł, a podejrzane maile natychmiastowo muszą trafiać do kosza. Przyda się również blokada wyskakujących okienek.

Ale przede wszystkim powinniśmy się stać świadomymi użytkownikami. Nic nie zastąpi rozwagi i zachowania środków bezpieczeństwa podczas korzystania z komputera. To przede wszystkim wiedza o potencjalnych zagrożeniach i zdrowy rozsądek będą najlepszą ochroną przed wirusami komputerowymi.

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.