Mac Mini z Windowsem? Prawie. Oto Projekt Volterra, czyli Windows Dev Kit od Microsoftu

31.10.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Mac Mini z Windowsem? Prawie. Oto Projekt Volterra, czyli Windows Dev Kit od Microsoftu
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Mac Mini z Windows – takie urządzenie oczywiście nie istnieje. Apple i Microsoft to konkurenci, którzy walczą o klienta i z pewnością nie możemy liczyć na współpracę między nimi. Ta druga firma zobaczyła jednak, jakie jest zapotrzebowanie na niewielki komputer – stację roboczą do codziennych zadań. Apple ma w swojej ofercie Maca Mini, teraz podobny komputer można kupić także z systemem Windows.

Projekt Volterra to Windows Dev Kit 2023

Niewielki komputer ma bardzo małe rozmiary, a przy tym wydajność wystarczającą do większości zadań. Powinien się sprawdzić w pracy biurowej, czy do przeglądania Internetu. Jako domowe centrum multimedialne nie potrzebujemy sporych rozmiarów PC-ta z wydajnymi podzespołami, które pobierają sporo prądu.

Mały komputer z Windowsem 11 jest niedrogi w zakupie i tani w eksploatacji – bardzo energooszczędny.

Swoją wielkością oraz podzespołami może nieco przypominać smartfony, tablety, czy niedrogie laptopy. W przeciwieństwie do nich nie ma oczywiście jednak wbudowanego ekranu. Trzeba go podłączyć do zewnętrznego monitora, co i tak wiele osób robi ze swoimi notebookami.

Kompaktowy komputer Microsoftu posiada procesor ARM, a jego pierwsza wersja trafiła już do sprzedaży. To tak zwany „developer kit„, czyli maszyna przeznaczona dla twórców oprogramowania, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić go do domowych zastosowań.

Mac Mini z Windowsem trafi tylko na kilka rynków

Windows Dev Kit, który trafi na rynek w 2023 roku, przedstawiany był za pomocą kodowej nazwy „Project Volterra”. Niestety, trafi tylko na wybrane rynki, między innymi do Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Japonii, Kanady, Australii i Chin.

Sugerowana cena sprzedaży kompaktowego PC-ta z Windowsem 11 wynosi 599 dolarów. To o 100 dolarów mniej niż podstawowa wersja Mac Mini.

Sprzęt Microsoftu posiada procesor Qualcomm Snapdragon 8CX Gen 3 z grafiką Adreno 8CX Gen 3. Mamy 32 GB RAM LPDDR4X i pojemny dysk – 512 GB w technologii NVMe.

Windows Dev Kit - Mac Mini z Windowsem
Windows Dev Kit – „Mac Mini z Windowsem”.

Łączność i zestaw złącz pozwolą na komunikację z niemal dowolnymi urządzeniami. Mamy tu dwa porty USB-C 3.2 Gen 2, trzy złącza USB-A 3.2 Gen 2, a także Mini Display Port. Możemy podłączyć jednocześnie nawet trzy monitory, z czego dwa z jakością 4K z odświeżaniem 60 Hz.

Nie zapomniano oczywiście o wtyczce Ethernet do połączenia przewodowego z Internetem. Bezprzewodowo zrobimy to, używając nowoczesnego i szybkiego Wi-Fi 6. Na pokładzie jest też Bluetooth 5.1. Sprzęt ma rozmiar 152 x 196 x 27,6 milimetrów, waży poniżej 1 kg.

Przed wprowadzeniem do masowej produkcji Microsoft musi zadbać jeszcze o dostosowanie funkcjonalności Windowsa 11 (lub Windows 10) do specyfikacji sprzętowej. Jeśli niewielki a’la Mac Mini z Windowsem będzie równie użyteczny, jak „oryginał”, to może stać się prawdziwym hitem sprzedaży. Z pewnością znalazłby zastosowanie w wielu biurach, czy w naszych domach – choćby do pracy i nauki zdalnej.

Może zainteresują Cię także te artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.