Co już wiemy o Windows 12? Wymagania, cena, data premiery

25.07.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Co już wiemy o Windows 12? Wymagania, cena, data premiery
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Windows 10 miał być ostatnim systemem Microsoft w dziejach, tymczasem coraz więcej przecieków sugeruje, że wielkimi krokami nadciąga Windows 12! Kiedy premiera? Jakie wymagania będzie miał nowy system operacyjny od Microsoft? Ile będzie kosztować Windows 12? W niniejszym artykule prezentujemy aktualne informacje na ten temat, opracowane na podstawie najnowszych doniesień ze świata.

Windows 12 — kiedy ujrzy światło dzienne?

O tym, że Windows 12 w ogóle powstaje, wiemy jedynie z przecieków. Tak naprawdę następna wersja Windowsa nie ma jeszcze nazwy ani też nie ogłoszono jej oficjalnie. Nie wiadomo nawet, czy faktycznie będzie to Windows 12, czy może Microsoft wyda po prostu dużą aktualizację dla systemu Windows 11. Data premiery Windows 12 pozostaje nadal jedną wielką niewiadomą.

Jak podaje Windows Central, najnowsza wersja systemu Windows prawdopodobnie zostanie wydana w drugiej połowie 2024 roku. Przypuszczenia te może potwierdzać fakt, iż Microsoft zapowiedział dostarczanie głównych wersji klienta systemu Windows w cyklach trzyletnich, natomiast premiera Windowsa 11 miała miejsce w 2021 roku.

windows 12 - kiedy premiera

Windows 12 — wymagania

Nie wiadomo jeszcze, jaki sprzęt będzie potrzebny do zainstalowania systemu Windows 12. Wymagania poznamy dopiero po oficjalnej prezentacji. Zapewne nie będą niższe niż w przypadku Windows 11 (minimum 4 GB pamięci RAM, minimum 64 GB miejsca na dysku, procesor 64-bitowy o częstotliwości wynoszącej co najmniej 1 GHz).

Można się spodziewać, że Microsoft podniesie niektóre wymagania systemowe, tak jak to bywało w poprzednich latach, co spowoduje, że nie na wszystkich urządzeniach uda się zainstalować nowy system Windows 12.

UX-News donosi, że nowy system operacyjny Windows 12 będzie wymagał co najmniej 8 GB pamięci RAM. Techboilers potwierdza te informacje a dodatkowo dodaje, że do zainstalowania Windowsa 12 będzie potrzebny dysk SSD.

Windows 12 — interfejs

Na tym etapie jest jeszcze za wcześnie, aby dywagować nad tym, jaki będzie nowy system Windows 12. Można oczekiwać, że Microsoft wprowadzi zaktualizowany interfejs pulpitu, zwłaszcza że według przecieków Windows Central podczas niedawnej konferencji Ignite 2022 została nieumyślnie ujawniona koncepcja, która może być prototypem interfejsu użytkownika w Windows 12.

windows 12 premiera i przecieki
Źródło: Zac Bowden, Windows Central

Zgodnie z wizją Zaca Bowdena, starszego redaktora w Windows Centarl, nowy interfejs Windowsa 12 mógłby się składać z ruchomego pasku zadań umieszczonego na dole ekranu. Natomiast zasobnik systemowy, pasek wyszukiwania, ikona Wi-Fi, informacje o stanie naładowania baterii oraz ikona pogody, zostałyby przesunięte na górę ekranu. Oczywiście nie ma gwarancji, że interfejs nowego Windowsa 12 będzie wyglądać tak jak na powyższym screenie.

Windows 12 — kiedy AI wchodzi do gry, nie ma żartów

Jak donosi Neowin, o wykorzystaniu AI w nowym systemie operacyjnym Windows 12 wspomniał już wiceprezes firmy i dyrektor ds. produktu, Panos Panay. Według niego sztuczna inteligencja ma całkowicie odmienić sposób myślenia o systemie Windows i ma być zarówno użyteczna, jak i bardzo osobista.

System Windows 11 został już wzbogacony o głosowego chatbota AI, zatem w kolejnej wersji systemu operacyjnego nieuniknione jest pójście o krok dalej.

Spekuluje się także o możliwych zdolnościach nowego systemu Windows 12 związanych z rozpoznawaniem treści wyświetlanych na ekranie i sugerowaniem różnych działań w zależności od nich. Możliwe, że integralną częścią Windowsa 12 będzie także Microsoft Copilot, czyli zapowiedziany przez firmę Microsoft model językowy, który może odpowiadać na złożone pytania i dostarczać pomocnych informacji.

Windows 12 — cena. Ile będzie kosztował nowy system?

Nie wiemy jeszcze, ile będzie kosztować Windows 12. Cena zostanie zapewne  ogłoszona po tym, jak Microsoft oficjalnie zapowie nową wersję systemu operacyjnego. XDA Developers, Tech Advisor oraz Finanzas Digital spekulują, że główna aktualizacja będzie przez pewien czas bezpłatna dla obecnych użytkowników systemu Windows 11, podobnie jak miało to miejsce podczas przechodzenia z Windowsa 10 na Windowsa 11.

Następnie pojawi się płatna wersja instalacyjna w formie cyfrowej lub na płycie DVD. Windows 12 będzie także prawdopodobnie domyślnie zainstalowany na nowych laptopach i komputerach stacjonarnych.

data premiery windows 12

Czy przejście na Windows 12 będzie obowiązkowe?

 Według XDA Developers, Tech Advisor oraz Finanzas Digital najprawdopodobniej nie będzie obowiązku, aby przejść z Windows 11 na Windows 12. Kiedy pojawi się nowy system operacyjny, będzie to opcjonalna aktualizacja, podobnie jak to miało miejsce w przypadku Windowsa 11.

Odliczanie do ogłoszenia oficjalnej daty premiery Windows 12 trwa! Przypuszczalnie aktualizacja z Windows 11 do Windows 12 będzie dostępna w usłudze Windows Update tak jak do tej pory. Gdy nowy system (lub wersja testowa, bo takie pogłoski też krążą) będą już dostępne, użytkownicy Windowsa 11 otrzymają powiadomienie o możliwości zmiany wersji systemu operacyjnego na nowszy. Wtedy wystarczy zaktualizować system operacyjny, aby zakupiona wcześniej licencja była ważna także dla następnej wersji.

Jeśli interesuje Cię więcej informacji na temat nowego systemu operacyjnego Windows 12, wracaj do nas regularnie. Będziemy informować na bieżąco w miarę pojawiania się kolejnych wieści.

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.