Windows 11 SE – specjalny Windows w tanich laptopach do szkoły

18.11.2021 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Windows 11 SE – specjalny Windows w tanich laptopach do szkoły
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Poznaj Windows 11 SE. To nowa wersja systemu operacyjnego, przygotowana przez firmę Microsoft z myślą o szkołach i uczniach. Została uproszczona, a laptopy z nią będą niedrogie, pozostając przy tym dość wydajne, by nauka była efektywna i komfortowa.

Amerykański gigant wystawia w ten sposób swojego zawodnika do walki z systemem Chrome OS i wykorzystującymi go Chromebookami. Jakie są jego argumenty?

Premiera Windows 11 za nami

Windows 11, czyli najnowszy system operacyjny firmy Microsoft, miał swoją premierę 5 października 2021 roku. Od tego dnia dostępny jest zarówno w wersji samodzielnej, jak i w formie (bezpłatnej) aktualizacji dla użytkowników Windows 10.

Przyniósł ze sobą wiele nowości. Od odświeżonego interfejsu – w którym największych zmian doczekał się pasek zadań z menu Start, przez poprawki związane z wydajnością systemu, gier i pracy, aż po możliwość korzystania z aplikacji na Androida.

windows 11 se dla uczniów

Windows 11 SE – co to jest?

Choć podstawowa wersja systemu dopiero co miała swoją premierę, Microsoft już teraz przygotował jej edycję specjalną.

Pod nazwą Windows 11 SE kryje się system zaprojektowany z myślą o szkołach, nauce i tych, którzy się jej oddają. Windows 11 SE został uproszczony, aby nic nie rozpraszało uwagi uczniów, ani też nie obniżało wydajności.

Usunięte zostały na przykład Widżety, które w Windows 11 są istotnym elementem. Jest to istotne, ponieważ ta nowa wersja systemu jest kierowana przede wszystkim na słabsze komputery i tańsze laptopy.

windows 11 se

System Windows 11 SE w dużej mierze bazuje na chmurowych rozwiązaniach, w myśl zasady, że efektywnie uczyć można się niezależnie od sprzętu i lokalizacji. Ciekawostką mogą być też automatyczne aktualizacje, które wykonują się poza godzinami zajęć.

Windows 11 SE nie ma Sklepu Microsoft, ale umożliwia instalowanie dodatkowych aplikacji (choć wymaga to uprawnień administratora). Podstawowym oprogramowaniem jest tu zaś pakiet Microsoft 365 (z programami Word, PowerPoint czy Excel), z którego można korzystać także offline.

Cała ta charakterystyka sprawia, że w systemie Windows 11 SE można widzieć autentycznego rywala dla Chrome OS, a laptopy z nowymi „Okienkami” mogą stanąć do walki z bardzo popularnymi (szczególnie w Stanach Zjednoczonych) Chromebookami.

Windows 11 SE a Windows 10 S

Windows 11 SE to nie pierwsza próba Microsoftu, mająca na celu stworzenie wydajnego, niedrogiego i bezpiecznego środowiska do nauki. Wszak już przy okazji systemu Windows 10 amerykański gigant zaproponował tzw. Tryb S.

Windows 10S okazał się jednak porażką. Głównym tego powodem było uniemożliwienie instalacji programów spoza Sklepu Microsoft (którego katalog w dodatku był wówczas mocno ograniczony). W Windows 11 SE jest zupełnie inaczej.

Microsoft Surface Laptop SE – laptop do nauki

Pierwszym laptopem z tym nowym systemem będzie Microsoft Surface Laptop SE. Przy cenie na poziomie 249 dolarów będzie to najtańszy komputer przenośny z tej serii (a więc co do założeń – wszystko się zgadza).

Microsoft Surface Laptop SE

Premiera Microsoft Surface Laptop SE odbędzie się jeszcze w tym roku. Czy warto na niego czekać? Wygląda na to, że tak. Będzie to lekkie urządzenie z wyświetlaczem o przekątnej 11,6 cala i rozdzielczości 1366×768 pikseli.

Jego sercem będzie procesor Intel Celeron N4000, któremu towarzyszyć będą 4GB pamięci RAM. O szybkie połączenie z Internetem zadba karta sieciowa Wi-Fi 6, a długi czas działania – nawet do 16 godzin między ładowaniami, zapewni pojemny akumulator.

Wbudowany mikrofon i kamerka HD sprawiają ponadto, że laptop jest przystosowany do obsługi zdalnych zajęć na kamerkach. Na koniec warto też wspomnieć o tym, że konstrukcja laptopa ma umożliwiać jego szybką i bezproblemową naprawę (tak w razie czego).

Laptopy z Windows 11 SE

Laptopy z systemem Windows 11 SE wprowadzą na rynek także inni producenci. Microsoft chwali się długą listą partnerów, na której znajdują się między innymi takie firmy jak Lenovo, Acer, Dell czy ASUS.

laptopy z windows 11 se

Premiery pierwszych spośród tych urządzeń spodziewamy się już na przełomie lat 2021 i 2022 lub najpóźniej w pierwszych tygodniach przyszłego roku. Ceny rozpoczynać będą się od 219 dolarów, a więc mówimy o naprawdę niedrogich laptopach.

Zakup takiego laptopa będzie jedynym sposobem na uzyskanie systemu Windows 11 SE. Nie będzie możliwości zainstalowania go na swoim dotychczasowym komputerze.

Może Cię zainteresować:

W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.