Nowe menu Start w Windows 11 – lista zmian
Windows 11 dokonał dość istotnej zmiany menu Start w porównaniu do poprzedniej edycji, chyba najśmielszej od czasu Windows 8. Nowy element systemu wprowadza kilka nowości, a przy tym pozbywa się znanych wcześniej komponentów.
To największa ze zmian, jakie wprowadzono w nowym Windowsie. Według Panosa Panaya, szefa działów sprzętu i Windows, Microsoft wyciągnął wiele wniosków z Windows 8 i dopasował interfejs pod obecne trendy, tak aby w założeniu menu Start było wygodne w użyciu dla każdego.
- Windows 11 – co nowego?
- Menu Start w Windows 11
- Czy można przywrócić klasyczne menu Start w Windows 11?
Windows 11 – co nowego poza Menu Start?
Premiera Windows 11 odbyła się 5 października 2021 roku. Aktualizacja systemu do Windows 11 jest darmowa dla każdego posiadacza Windows 10 (o tym, jak dokonać uaktualnienia pisaliśmy tutaj). Nowy system operacyjny Microsoftu to przede wszystkim ewolucja i ujednolicenie interfejsu. Firma z Redmond usprawniła przypinanie aplikacji, a także wykorzystanie wielu monitorów jednocześnie. Sam wygląd systemu został unowocześniony, a także bardziej minimalistyczny.
Poza tym sklep Microsoft Store stał się otwarty na „tradycyjne” aplikacje win32. Fani gamingu mogą się też cieszyć technologią AutoHDR z Xboxa, czy też Direct Storage optymalizującą ładowanie gier. Doszły również widgety (chociaż nie można ich przyczepić na pulpit, jak w Windows 7), nowe centrum powiadomień i odświeżone menu systemowe przy przyborniku.
Menu Start w Windows 11
O ile większość zmian w Windows 11 można określić mianem ewolucji, nowe menu Start w nowym Windowsie to niewątpliwie rewolucja.
Po pierwsze, nowe menu start nie znajduje się już po lewej stronie, tylko na środku ekranu. Po drugie – jego obsługa jest znacząco zmieniona. Microsoft pożegnał się całkowicie z kafelkami.
W samym centrum menu Start znajduje się teraz sekcja „Przypięte”, z trzema rzędami skrótów do aplikacji. Domyślnie znajdują się tam podstawowe aplikacje systemowe Microsoftu oraz niektóre sugerowane programy. Możemy również umieścić tam na stałe dowolnie wybrane przez nas skróty do oprogramowania.
Pasek wyszukiwania
Powyżej sekcji „Przypięte” znajduje się pasek wyszukiwania, który umożliwia przeszukiwanie zarówno plików/dokumentów na komputerze, jak i specyficznych ustawień systemowych, a także znajdywanie treści w internecie.
W momencie, gdy zaczniemy wpisywać litery w pasku wyszukiwania bądź klikniemy tam myszką możemy także wybrać sposób przeszukiwania treści. Można szukać wszystkiego, bądź ograniczyć się do wyszukiwania konkretnych rzeczy: aplikacji, dokumentów, zasobów w internecie, naszych maili itd. Wtedy również pod spodem pojawi się lista najczęściej uruchamianych przez nas aplikacji.
Lista wszystkich aplikacji
Na prawo od sekcji „Przypięte” mam przycisk „wszystkie aplikacje”, który przywołuje listę wszystkich zainstalowanych programów w widoku pionowym, przypominającym nieco domyślny widok z menu Start w Windows 10, ale bez kafelków.
Poniżej znajduje się sekcja „Proponowane”, która eksponuje ostatnio zainstalowane aplikacje, niedawno otwierane pliki, a także polecane przez Microsoft aplikacje. Po naciśnięciu na przycisk „Więcej” znajdujący się po prawej stronie ukazuje się nam widok, w którym na samej górze znajdują się ostatnio zainstalowane programy. Pod spodem jest widoczna lista używanych przez nas plików w kolejności chronologicznej.
Ustawienia użytkownika
Na samym dole znajduje się ikonka ze zdjęciem aktualnie zalogowanego użytkownika. Po kliknięciu na nią mamy opcje zmiany ustawień użytkownika, zablokowania komputera (wymuszenie ponownego zalogowania się), a także wylogowanie. Na prawo od zdjęcia i nazwy użytkownika umieszczony jest przycisk zasilania. Po jego wciśnięciu, możemy uruchomić ponownie komputer, wyłączyć go lub przełączyć w tryb uśpienia.
Warto pamiętać, że przez te istotne zmiany nie będziemy mogli liczyć na to, że wcześniej przypięte przez nas kafelki ze skrótami do aplikacji z Windows 10 pojawią w Windows 11 w sekcji „Przypięte” od razu.
Trzeba także mieć na uwadze, że domyślnie ikona menu Start nie jest już umieszczona w najbardziej skrajnym zakątku po lewej stronie ekranu, lecz bliżej centrum pulpitu. Jego pozycja ulega zmianie, gdy na pasku zadań znajduje się więcej skrótów. Można jednak to zmienić, o czym opowiemy w dalszej sekcji.
Personalizacja
Natomiast aby spersonalizować to, co widzimy wewnątrz menu Start, należy wejść w „Ustawienia”, a następnie „Personalizacja” i wybrać zakładkę „Start”. Możemy stamtąd wyłączyć ostatnio dodane i najczęściej używane aplikacje lub też dodać skróty do systemowych folderów w eksploratorze plików.
Czy można przywrócić klasyczne menu Start w Windows 11?
W największym skrócie – nie. Przywrócenie klasycznego menu Start w Windows 11 nie jest możliwe przy użyciu standardowych narzędzi systemowych. Jest na to inny sposób.
Aplikacja Start11
Możemy jeszcze zmodyfikować menu Start na inny sposób. Wystarczy przesunąć je ze środka na lewą stronę ekranu (oraz ikonę menu Start na lewą krawędź paska zadań).
Aby tego dokonać, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na pasek zadań i wybrać „właściwości paska zadań”, a następnie wybrać „zachowania paska zadań”, po czym z rozwijanego menu „wyrównanie paska zadań” wybrać „lewo”.
Może Cię zainteresować:
- Pasek zadań w Windows 11 – co się zmieniło?
- Eksplorator plików w Windows 11 – co nowego?
- Odświeżone aplikacje w Windows 11
- Widżety w Windows 11 – co warto wiedzieć?
- Powiadomienia i szybkie akcje w Windows 11
- Nowy Paint w Windows 11. Co się zmieniło?
- Bootowalny pendrive z Windows 10
- Przydatne skróty klawiszowe w Windows
- Windows 11 SE – specjalny Windows w tanich laptopach do szkoły