Windows 11 i aplikacje Android. Co wprowadza aktualizacja?

01.03.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Windows 11 i aplikacje Android. Co wprowadza aktualizacja?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Już wkrótce na komputerze z systemem Windows 11 zainstalujesz i uruchomisz swoje ulubione aplikacje z Androida. Będą działać obok tych desktopowych i zachowywać się zupełnie jak one. Tą nowością Microsoft wprowadzi nowe zasady gry. Nie dziwi więc, że dla użytkowników Windows 11 aktualizacja ta jest niezwykle wyczekiwana. Czy jednak rzeczywiście warto jej wypatrywać? Podsumujmy najważniejsze informacje.

Windows 11 uruchomi aplikacje z Androida

Dlaczego mówimy o tym, jak o wyjątkowo wielkiej zmianie? Ponieważ istnieje wiele świetnych aplikacji, z których regularnie korzystamy na swoich smartfonach, ale nie wszystkie mają swoje komputerowe odpowiedniki. Możliwość zainstalowania i uruchomienia takich programów na PC z Windows 11 jest zatem naprawdę dobrą zmianą.

Dziś, to właśnie platformy mobilne są priorytetem dla twórców aplikacji. Coraz częściej naszym podstawowym sprzętem jest bowiem smartfon, a nie komputer. Tego drugiego wciąż jednak używamy, a konieczność korzystania z różnych programów na różnych swoich urządzeniach na pewno nie jest optymalnym rozwiązaniem. Szczególnie w zastosowaniach zawodowych.

Możliwość uruchamiania androidowych programów to jednak jedno. Najważniejsze jest to, że w Windows 11 aplikacje Android będą zintegrowane z systemem. Nie mówimy tu tylko o jakiejś emulacji, lecz rzeczywistej integracji. To otwiera drzwi do takich możliwości jak:

 • uruchamianie aplikacji w nowym oknie i wygodne przemieszczanie go po ekranie,
 • dołączanie okna aplikacji z Androida do innych w układach Snap,
 • przełączanie okien aplikacji poprzez skrót Alt + Tab,
 • tworzenie skrótów do aplikacji i przypinanie ich do paska zadań oraz menu Start,
 • sterowanie w aplikacjach za pomocą myszki lub dotyku,
 • otrzymywanie powiadomień z aplikacji w Centrum powiadomień,
 • przenoszenie treści pomiędzy aplikacjami androidowymi i windowsowymi.

Androidowe aplikacje uruchamiane są w powłoce Windows Subsystem for Android. Podobnie jak linuksowe aplikacje mogą być uruchamiane w Windows Subsystem for Linux. To właśnie sprawia, że można z nich korzystać równolegle i praktycznie tak samo jak z programów windowsowych.

windows 11 i aplikacje android

Skąd można pobrać aplikacje androidowe w Windows 11?

Możliwość instalowania i uruchamiania aplikacji z Androida w Windows 11 będzie realizowana poprzez Amazon Appstore. Platforma ta trafiła do Sklepu Microsoftu i na początku to właśnie ją należy pobrać. Później z poziomu Amazon Appstore pobierzesz interesujące cię oprogramowanie. Zainstaluje się zupełnie tak, jak w przypadku standardowych, komputerowych programów.

Na platformie Amazon Appstore znajdziesz ponad tysiąc popularnych gier i aplikacji z najróżniejszych kategorii. To usługi społecznościowe, narzędzia kreatywne, programy zwiększające produktywność czy niszowe aplikacje hobbystyczne. Dostęp do nich uzyskamy najpewniej także z poziomu samego Sklepu Microsoft.

Windows 11 – wymagania aplikacji z Androida

Jest jednak coś, czego trzeba być świadomym. Nie wystarczy, że twój komputer spełnia wymagania systemu Windows 11. Aby skorzystać z możliwości uruchamiania aplikacji z Androida trzeba czegoś więcej. PC musi być wyposażony w wydajne podzespoły.

Aplikacje Android – wymagania Windows 11:

 • minimum 8 GB RAM, najlepiej 16 GB RAM lub więcej
 • nośnik SSD, najlepiej o wysokich prędkościach transferu
 • wielordzeniowy procesor:
  • Intel Core (8. generacji) lub nowszy
  • AMD Ryzen (3. generacji) lub nowszy
  • Qualcomm Snapdragon 8c lub nowszy
windows 11 aktualizacja

Czy aplikacje Androida w Windows 11 są dostępne w Polsce?

Odpowiedź na to pytanie jest kolejną łyżką dziegciu. Brzmi: nie. Musimy uzbroić się w cierpliwość. Na razie dostępność tej funkcji jest mocno ograniczona i korzystać mogą z niej wyłącznie testerzy Windows 11 ze Stanów Zjednoczonych. Jeśli jednak wszystko pójdzie zgodnie z planem, to być może jeszcze w tym roku doczekamy się jej wprowadzenia do polskiej wersji systemu.

Aktualnie jedynym sposobem, by korzystać z androidowych aplikacji w systemie Windows 11, jest narzędzie Twój telefon. Służy ono do połączenia smartfona z komputerem. Pozwala na odbieranie i wysyłanie wiadomości, otrzymywanie powiadomień czy przeglądanie katalogów. W przypadku smartfonów marki Samsung (i tylko jej) możliwe jest również uruchamianie aplikacji. Nie integrują się one jednak z systemem w taki sposób jak w opisywanej aktualizacji. Pozostaje więc czekać.

Może Cię zainteresować:

W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.