Windows 11 – co warto wiedzieć? Aktualizować od razu, czy poczekać?
Nowy Windows 11 kazał na siebie czekać aż 6 lat – tyle czasu minęło od premiery poprzedniej wersji, Windows 10. Co trzeba wiedzieć o nowym Windows 11? Aktualizacja wprowadza szereg zmian, dlatego postaramy się przedstawić wszystkie najważniejsze informacje, które pomogą Ci podjąć decyzję o aktualizacji i czy w ogóle warto robić to teraz.
Nowości w najnowszym systemie operacyjnym Microsoftu jest naprawdę sporo, a większość z nich dotyczy samego interfejsu. Nie brakuje oczywiście zmian poprawiających ogólną wydajność.
- Kiedy premiera Windows 11?
- Najważniejsze nowości w Windows 11
- Czy aktualizacja do Windows 11 jest darmowa?
- Wymagania Windows 11
- Jak zaktualizować Windows 10 do Windows 11?
- Czy warto aktualizować do Windows 11 od razu?
Kiedy premiera Windows 11?
Windows 11 w wersji dostępnej dla publicznych użytkowników spełniających wymagania sprzętowe jest już dostępny.
Wszyscy zainteresowani mogą już pobierać nowy Windows 11. Premiera pierwszej publicznej wersji miała miejsce 5 października.
Najważniejsze nowości w Windows 11
- Przeprojektowany pasek zadań to pierwsza tak zauważalna zmiana w całej historii systemu Windows. W nowej “jedenastce” ikony na pasku zadań (razem z przyciskiem menu Start) zostały przesunięte na sam środek – to rozwiązanie na wzór tego znanego z systemu MacOS.
- Okno ustawień po aktualizacji pozwala dostać się do konkretnych zakładek szybciej i wygodniej. Będzie ono półprzezroczyste z widocznym zaokrągleniem krawędzi.
- News feed umożliwia łatwiejszy dostęp do informacji z interesujących obszarów. Narzędzie pozwoli spersonalizować wyświetlane w nim widżety (pogoda, kalendarz, giełda etc.). Dostęp do podobnego widoku w Windows 10 był możliwy po kliknięciu na widżet pogody na pasku zadań.
- Wygląd sklepu Microsoft Store został całkowicie przeprojektowany. Użytkownik będzie otrzymywał celniejsze propozycje, aplikacji, które mogą mu się przydać. Znalazło się też miejsce na wygodne przełączanie menu kategorii.
- Możliwość pobierania aplikacji ze sklepu Android, co jest efektem współpracy z firmami Intel oraz Amazon.
- Aplikacja do wideokonferencji Microsoft Teams jest w pełni zintegrowana z nowym Windows 11 – dzięki temu rozmowy służbowe i prywatne będą łatwiejsze. W poprzedniej wersji systemu domyślnym komunikatorem był Skype.
- Pojawiły się również nowe kompozycje, które w porównaniu z tymi znanymi z “dziesiątki” są bardziej rozbudowane i umożliwią większą personalizację.
- Microsoft wprowadził wiele udogodnień usprawniających funkcjonowanie na komputerze osób z niepełnosprawnościami.
- Zwiększona została wydajność systemu, która zwiększy komfort grania w najbardziej wymagające gry.
- Optymalizację i wydajność pracy użytkownika wesprą funkcje Snap Layouts, Snap Groups i Desktop.
Czy aktualizacja do Windows 11 jest darmowa?
Aktualizacja systemu do nowego Windows 11 jest całkowicie darmowa dla osób korzystających z Windows 10.
Posiadacze Windows 10 (oraz 7 i 8.1) mogą zaktualizować swój system do Windows 11 za darmo – bez ponoszenia dodatkowych opłat.
Żadnych opłat nie muszą ponosić również użytkownicy Windows 7 i Windows 8.1, którzy zaktualizowali system do Windows 10 i zdecydowali się na powrót do poprzedniej wersji.
Windows 11 będzie można zakupić w wersji fizycznej (opcja dla osób, które nie łapią się na darmową aktualizację), jednak jego cena jest jeszcze nieznana. Można natomiast spodziewać się, że podstawowa wersja zostanie wyceniona na minimum 500 zł.
Wymagania Windows 11
Funkcjonowanie systemu Windows 11 wymaga od komputera minimum:
- Procesor: 1 GHz (2 rdzenie, 64-bit) (lista zgodnych układów: AMD, Intel, Qualcomm
- Pamięć RAM: 4 GB
- Przestrzeń na dysku: 64 GB
- Moduł TPM 2.0
- UEFI z Secure Boot
- Karta graficzna: zgodna z DirectX 12 i sterownikiem WDDM 2.0
- Wyświetlacz 720p większy niż 9 cali
- Połączenie z internetem
Warto wiedzieć!
Aby sprawdzić, czy komputer spełnia wymagania do zainstalowania Windows 11 możesz pobrać aplikację PC Health Check. Jest ona w pełni bezpieczna (stworzył ją Microsoft) i przeprowadzi szybką diagnostykę oraz audyt komponentów w komputerze. Jeśli wynik będzie pozytywny – możesz instalować Windows 11.
Jak zaktualizować Windows 10 do Windows 11?
Aktualizację systemu Windows 10 do nowego Windows 11 przeprowadza się przez Windows Update. Aby uruchomić instalator uruchom Ustawienia i przejdź do menu Aktualizacja i zabezpieczenia. Wybierz sekcję Windows Update i kliknij Sprawdź teraz. W tym momencie powinna wyświetlić się możliwa do zainstalowania aktualizacja Windows 11. Potwierdź ją, a instalator uruchomi się automatycznie.
Proces aktualizacji do Windows 11 może potrwać do 60 minut i zależy przede wszystkim od parametrów oraz ogólnej wydajności komputera.
Czy warto aktualizować do Windows 11 od razu?
Jeśli komputer wykorzystujesz do codziennej pracy i wymagasz od niego, aby funkcjonował bez najmniejszego zarzutu – absolutnie nie warto instalować nowego Windowsa 11 od razu.
Rozsądne będzie odczekanie kilku tygodni (miesiąc lub dwa) na zaktualizowanie systemu i usunięcie błędów.
Wszelkie błędy, które nie zostały wykryte na poziomie testów mogą ujawnić się w najmniej oczekiwanym momencie i zepsuć godziny Twojej pracy.
Windows 11 to zupełnie nowy system, który dopiero trafia do szerokiego grona użytkowników – należy mieć na uwadze, że wiele błędów nie zostało jeszcze wykrytych.
Warto dać czas twórcom aplikacji, aby całkowicie przystosowali swoje oprogramowania do nowego systemu. Niektóre z nich (te niszowe i rzadko stosowane) mogą mieć problemy z wsparciem Windowsa 11.