Czym jest WiFi Direct? Jak działa ta technologia?

13.02.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 minuty
Czym jest WiFi Direct? Jak działa ta technologia?
Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

WiFi Direct to technologia bezprzewodowa zaprojektowana przez WiFi Alliance, która jest wykorzystywana w telekomunikacji. Zasady jej działania są bardzo zbliżone do Bluetooth. Najważniejszą zaletą tej technologii jest o wiele większy zasięg. Różnica między WiFi a WiFi Direct polega na tym, że komunikacja między dwoma urządzeniami przebiega tutaj bezpośrednio – bez routera. Czym jest WiFi Direct? Jak dokładnie działa ta technologia? Szereg przydatnych informacji na ten temat przedstawiamy w poniższym poradniku. 

Czym jest Wi-Fi Direct?

WiFi Direct to nowoczesna technologia bezprzewodowa stworzona przez Wi-Fi Alliance, wykorzystywana w telekomunikacji. Dzięki niej możemy w bardzo szybki sposób przesyłać dane pomiędzy różnorodnymi urządzeniami, które są wyposażone w odpowiedni moduł.

WiFi Direct nie wymaga połączenia z internetem – oczywiście usługa wykorzystuje częstotliwość WiFi, jednakże dostają się one do urządzenia w sposób bezpośredni, czyli z pominięciem routera.

Dzięki temu pliki nie są dzielone na części. Oznacza to, że wykorzystując WiFi Direct można przesyłać pliki w sposób bezprzewodowy i w pełni bezpieczny. Technologia ta posiada odpowiednie zabezpieczenia, które chronią nas przed pobieraniem plików przez nieuprawnione osoby. 

wifi direct - co to jest?

WiFi Direct działa na podobnych zasadach co Bluetooth, jednak przewaga tej pierwszej technologii polega na tym, że oferuje zdecydowanie większy zasięg działania – może on wynieść nawet 100 metrów. 

WiFi Direct pozwala nie tylko na udostępnianie plików, ale również na

Jak działa Wi-Fi Direct?

WiFi Direct służy do nawiązywania bezprzewodowej komunikacji między dwoma urządzeniami, które następnie mogą przesyłać między sobą różne dane. Ta funkcja musi być obsługiwana przez minimum jedno z tych urządzeń, które ma być połączone z innym. 

Sparowanie urządzeń w ramach tej technologii jest możliwe za sprawą wbudowanej karty WiFi Direct. Umożliwia ona na przesyłanie plików nawet w takiej sytuacji, gdy jedno z urządzeń nie jest podłączone do sieci bezprzewodowej w danym momencie.

Można uznać, iż urządzenie, które obsługuje technologię WiFi Direct, jest jednocześnie punktem dostępowym, ponieważ zastępuje tradycyjny router. Wyszukuje urządzenia bezprzewodowe znajdujące się w zasięgu, a potem pozwala na szybkie i sprawne połączenie się z nimi. Przesyłanie plików ramach technologii WiFi Direct jest realizowane z wykorzystaniem nowoczesnego standardu szyfrowania danych WPA2, który gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa. 

Jakie możliwości zapewnia Wi-Fi Direct?

Korzystając z technologii WiFi Direct możemy nie tylko parować ze sobą dwa smartfony czy tablety, ale także różne urządzenia – drukarki, komputery, laptopy, słuchawki, telewizory, cyfrowe kamery, a nawet konsole do gier.

Obecnie zdecydowana większość urządzeń opartych na systemie Android jest wyposażona w tę funkcję. Warto nadmienić, że z WiFi Direct są kompatybilne urządzenia firm takich jak Samsung, Microsoft, Sony czy Philips. Osoby posiadające laptop wyposażony w funkcję WiFi Direct mogą z łatwością drukować różne dokumenty błyskawicznie łącząc się ze swoją drukarką. 

Jakie są możliwości WiFi Direct w kontekście prędkości transferu? Na ten czynnik wpływa przede wszystkim szybkość karty sieciowej w naszym urządzeniu. Prędkość w niektórych przypadkach osiąga bardzo wysokie wartości, nawet ponad 200 Mb/s, dzięki czemu transfer nawet dużych plików przebiega błyskawicznie. 

wifi direct - jak włączyć?

Jak parować telefon z systemem Android przy pomocy Wi-Fi Direct z innym urządzeniem?

W jaki sposób można połączyć smartfon z systemem Android z innym urządzeniem? Jest to bardzo proste. Wystarczy wykonać poniższe czynności: 

  1. Włączamy ustawienia telefonu.
  2. Uruchamiany Ustawienia WiFi, a następnie wybieramy WiFi Direct. Aktywujemy tę funkcję. Po chwili urządzenia wyszuka sprzęt, z którym będzie mógł połączyć się w sposób bezprzewodowy. 
  3. Wybieramy nazwę urządzenia, z którym chcemy połączyć się bezprzewodowo. 
  4. Na drugim sprzęcie pojawi się komunikat o próbie przeprowadzenia parowania. Akceptujemy łączenie urządzeń. 
  5. Odszukujemy plik, który chcemy przesłać na urządzenie oraz wybieramy opcję udostępnienia z wykorzystaniem funkcji WiFi Direct. Po chwili plik zostanie zapisany na urządzeniu.

Co jest lepsze – Wi-Fi Direct czy Bluetooth?

Które z rozwiązań jest lepsze: Bluetooth czy WiFi Direct? 

WiFi Direct oferuje zdecydowanie większy zasięg, który może wynosić nawet 100 metrów. Każde z rozwiązań sprawdza się lepiej w różnych okolicznościach i zastosowaniach. Bluetooth umożliwia przesyłanie plików jedynie wtedy, gdy urządzenia znajdują się w odległości maksymalnie kilku metrów.

Oprócz tego, prędkość przesyłania danych oferowana w ramach WiFi Direct także jest zdecydowanie wyższa – niejednokrotnie wynosi nawet ponad 200 Mb/s, co w przypadku Bluetooth jest niemożliwe do osiągnięcia.

Pod względem powszechności stosowania i kompatybilności sporą przewagę ma jednak Bluetooth. Większość producentów bezprzewodowych słuchawek i smartwatchy stosuje właśnie to rozwiązanie do ich połączenia np. z telefonem czy laptopem. Zaletą Bluetooth jest też znacznie niższe zużycie energii, co ma kluczowe znaczenie w przypadku mobilnych urządzeń i wydłużenia ich czasu pracy na jednym ładowaniu.

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.