Search icon

WiFi Calling – co to jest? Jak włączyć rozmowy przez WiFi?

10.11.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
WiFi Calling – co to jest? Jak włączyć rozmowy przez WiFi?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W dzisiejszych czasach, gdzie telefon komórkowy staje się naszą prawą ręką, bardzo ważna staje się możliwość korzystania z usług telefonicznych w każdym miejscu i o każdej porze. Nie zawsze jednak mamy szansę dodzwonić się do odbiorcy bezprzewodowo. Zdarza się bowiem, iż połączenie jest niemożliwe np. ze względu na brak zasięgu operatora albo jego przejściowe kłopoty. Co wtedy? Już od jakiegoś czasu operatorzy telefonii komórkowej dopracowują rozwiązania dla takich sytuacji. Odpowiedzią na to może być właśnie WiFi Calling, które pozwala realizować połączenia za pomocą sieci WiFi. Jak działa ta technologia?

Co to jest i jak działa WiFi Calling?

WiFi Calling to technologia, która pozwala nam wykonywać połączenia oraz wysyłać i odbierać smsy niezależnie od naszej lokalizacji i zasięgu sieci operatora.

Usługi WiFi Calling są dostępne standardowo w smartfonach w sieci komórkowej Orange, Play i T-Mobile i Orange.

Rozmowy przez WiFi — zalety i wady usługi Wi-Fi Calling

Korzystanie z usługi Wi-Fi Calling ma szereg zalet. Najważniejsze to:

 • Nieograniczony kontakt z osobami z listy telefonów i spoza niej, co jest to możliwe również przy braku zasięgu sieci komórkowej;
 • Bardzo wysoka jakość połączeń;
 • Niższe koszty rozmów WiFi Calling niż w przypadku rozmów zagranicznych;
 • Natywny charakter opcji WiFi Calling u większości operatorów sieci komórkowej.

Niestety, jak to w życiu bywa, są i małe minusy tej technologii. Głównym zaś jest fakt, iż istnieją wykluczenia (m.in. ze względu na taryfę, model smartfona lub rodzaj połączenia), które każdorazowo zostały opisane na stronie danego usługodawcy. Na przykład połączenie z numerem alarmowym 112 nie będzie funkcjonowało w przypadku wszystkich sieci.

Czy można za pomocą WiFi Calling wysyłać wiadomości SMS i MMS?

WiFi Calling daje swoim użytkownikom możliwość wysyłania i odbierania wiadomości SMS/MMS nie tylko w Polsce, ale i poza granicami naszego kraju. Jeśli zatem jesteś poza zasięgiem sieci działania polskich operatorów telefonii komórkowej, również masz możliwość korzystania z tej usługi. Jak to wygląda u poszczególnych operatorów?

WiFi Calling Orange

Klienci Orange mają możliwość wysyłania i odbierania SMS-ów oraz wysyłania MMS-ów za pośrednictwem WiFi Calling w modelach telefonów zakupionych w tej właśnie sieci (z wyłączeniem pewnych wyjątków opisanych na stronie Orange). Wysyłanie wiadomości MMS w usłudze WiFi Calling nie jest możliwe.

WiFi Calling Play

Sieć Play, która jako jedna z pierwszych wprowadziła tę usługę, także umożliwia wysyłanie i odbieranie SMS-ów na całym świecie. Natomiast MMS-y możesz za jej pośrednictwem wysyłać i odbierać na urządzeniach iPhone i systemach Android produkowanych od roku 2019.

WiFi Calling T Mobile

T Mobile udostępnia usługi wykonywania połączeń oraz wysyłania i odbioru wiadomości SMS oraz MMS poprzez technologię VoLTE oraz VoWiFi. Do sprawnego działania wymagają one telefonów wspierających VoLTE, VoWiFi, karty USIM oraz usługi LTE i dedykowanego oprogramowania operatora.

WiFi Calling Plus

U abonentów sieci Plus usługa wysyłania i odbierania SMS poprzez WiFi jest możliwa za pośrednictwem usługi pod nazwą WiFi Calling+. W jej ramach użytkownik może wykonywać i przyjmować połączenia oraz wysyłać i odbierać wiadomości SMS i MMS tam gdzie nie ma zasięgu sieci komórkowej, ale jest dostęp do internetu WiFi.

WiFi Calling — jak włączyć tę usługę?

Wszyscy operatorzy sieci komórkowych udostępniają usługi WiFi Calling w ramach abonamentu i na kartę (na terenie Polski). Wystarczy dokonać drobnych zmian w ustawieniach telefonu, aby móc z niej korzystać.

Aby uruchomić usługę Wifi Calling w telefonach z oprogramowaniem iOS trzeba:

 • Uaktualnić wersję oprogramowania do najnowszej za pomocą sekwencji poleceń: Ustawienia/Ogólne/To urządzenie;
 • Włączyć WiFi i podłączyć się do wiarygodnej sieci;
 • Aktywować w zakładce ustawienia telefonu opcję „Rozmowy przez Wifi”.
wifi calling ios
Sprawdź, jakie jeszcze możliwości oferuje iPhone:
Najlepsze funkcje iPhone – znasz wszystkie ukryte możliwości?

Aby uruchomić WiFi Calling w systemach z Androidem trzeba:

 • Uaktualnić wersję oprogramowania do najnowszej za pomocą następujących poleceń: Ustawienia/System/Aktualizacja Systemu (nazewnictwo poleceń może się nieco różnić, zależnie od marki i modelu smartfonu);
 • Uruchomić WiFi i przejść do aktywnego hotspot;
 • Potwierdzić usługę przesuwając suwak po zaznaczeniu kolejno zakładek: Aplikacje/Ustawienia/Więcej/Połączenia przez WiFi.
wifi calling android

Jakie są koszty korzystania z tej usługi?

WiFi Calling jest bezpłatną usługą w przypadku każdego operatora (Orange, Play, Plus, T Mobile) na terenie naszego kraju.

Gdy korzysta się z niej poza granicami Polski oraz w przypadku rozmów międzynarodowych, trzeba brać pod uwagę odpłatność usług, zgodnie z cennikiem usługodawcy.

Przebywając za granicą, opłaty za połączenia przez WiFi Calling wyglądają w ten sposób, iż połączenia na numery z Polski są rozliczane jak połączenia krajowe. Natomiast połączenia międzynarodowe są obciążone kosztem, wynikającym z cennika połączeń międzynarodowych, dokonywanych z Polski na numer zagraniczny.

Jeśli jednak jesteś posiadaczem oferty z nielimitowanymi rozmowami, możesz cieszyć się darmowymi połączeniami, również przebywając za granicą.

Czy można korzystać z WiFi Calling za granicą?

Jedną z ważniejszych korzyści Wifi Calling jest właśnie fakt, iż można z tej usługi korzystać także za granicą. Jedyne co jest nam potrzebne, to połączenie z lokalną siecią WiFi i dostępność usługi Wifi Calling na naszym telefonie. Nie musisz już więcej przejmować się zasięgiem sieci.

Jakie telefony obsługują WiFi Calling?

Nie każdy posiadacz smartfona może sobie pozwolić na korzystanie z usług WiFi Calling, gdyż nie wszystkie telefony mają do niej dostęp. Jednak lista wykluczeń jest o wiele krótsza aniżeli urządzeń kompatybilnych z WiFi Calling.

I tak w przypadku usług Wifi Callling dla sieci Orange wyróżnić możemy przykładowo następujące modele telefonów obsługujące tę funkcję:

 • Apple – iPhone XR, seria iPhone 11 i nowsze
 • Samsung – Galaxy A10, A20, A52, A53, A72, seria Galaxy S20 i nowsze, seria Galaxy Note, seria Galaxy Z Flip oraz Galaxy Z Fold i inne,
 • Motorola – G7, G52, G72, Edge 30 Pro, Edge 40 i inne,
 • Xiaomi – seria Mi 10, Mi 11, Redmi Note 9 i nowsze, Xiaomi 11 i nowsze, Redmi 9A, Redmi 9C
 • mi 10T, Mi 11, Redmi Note 8 Pro, Redmi 9A, 9C, 9T, 10, Redmi Note 9T, Redmi Note 10, Xiaomi 11T i inne,
 • OnePlus – 9, 9 Pro, 10 Pro 5G, Nord 2T i inne.
 • Oppo – A53, A54, Reno 7 i nowsze.

Lista ta zawiera jeszcze wiele innych modeli. Podobnie z resztą kształtują się wykazy dla pozostałych sieci.

Jeśli jesteś ciekawy, czy usługa WiFi Calling działa i na Twoim telefonie, nic prostszego. Możesz każdorazowo sprawdzić, czy lista telefonów operatora zawiera i Twój model urządzenia.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.