WiFi 7 – co już wiadomo o nowym standardzie?

18.10.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 minuty
WiFi 7 – co już wiadomo o nowym standardzie?
Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W dzisiejszych czasach większość z nas nie wyobraża sobie życia bez sieci WiFi. Gdyby nie możliwość bezprzewodowego łączenia się z Internetem, to smartfony, tablety i inne nowoczesne urządzenia elektroniczne nie miałyby najbardziej istotnych funkcji. Warto przy tej okazji wspomnieć, że trwają prace nad WiFi 7 – nowym standardem do tworzenia bezprzewodowych sieci. Jakie zalety ma standard WiFi 7? Jaka będzie przepustowość WiFi 7? Wszystkiego dowiecie się z tego artykułu.

Co to jest WiFi?

WiFi, czyli Wireless Fidelity, to standard, na podstawie którego tworzone są bezprzewodowe połączenia i sieci komputerowe. Rozwiązanie opracowywane jest przez stowarzyszenie IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers).

Obecnie jednym z najbardziej popularnych standardów jest WiFi 6, ale najnowsze modele urządzeń coraz częściej korzystają z WiFi 6E – rozwiązania, które zadebiutowało w 2021 roku.

Standard 6E działa na paśmie 6 GHz, co dało dostęp do dodatkowych 21 kanałów. Wpływa to pozytywnie na jakość połączenia w miejscu, gdzie z sieci korzysta bardzo duża liczba urządzeń.

WiFi 7 vs WiFi 6 – różnice i podobieństwa

WiFi 7 to potoczna nazwa standardu łączności bezprzewodowej IEEE 802.11be. Jeśli chodzi o podobieństwa z poprzednikami, to nowy standard będzie wykorzystywać wszystkie zalety wersji 6 oraz 6E, ale to nie wszystko. Główna zmiana dotyczyć ma zwiększenia szerokości kanałów, czyli przepustowości WiFi 7 do 320 MHz (ze 160 MHz w przypadku WiFi 5, 6 i 6E), co realnie wpłynie na poprawę prędkości transferu oraz minimalizację zakłóceń.

WiFi 7 korzystać będzie ze wszystkich trzech dostępnych dotąd pasm (2,4 GHz, 5 GHz oraz 6 GHz), a celem jest dalsza poprawa wydajność przy dużej liczbie urządzeń połączonych z danym nadajnikiem.

przepustowość i szybkość wifi 7

Na znaczną poprawę jakości połączenia wpłynąć ma między innymi funkcja Multi-link, czyli możliwość zmiany kanałów w trakcie transmisji danych. Router automatycznie wybierać będzie najmniej obciążony kanał, aby maksymalnie poprawić wydajność połączenia.

Warto też wspomnieć o AFC, czyli funkcji, której zadaniem jest koordynacja wykorzystania widma zaprojektowanego specjalnie do pracy w paśmie 6 GHz. Dzięki temu najnowsze urządzenia będą mogły bez zakłóceń współpracować ze starszymi, kompatybilnymi układami, na przykład z WiFi 6E.

Szybkość WiFi 7, czyli duża przepustowość

Jedną z najważniejszych zmian ma być wprowadzenie EHT (Extremely High Throughput), czyli technologii, umożliwiającej bardzo szybki transfer danych.

Przepustowość nowego standardu ma być niemal 5 razy większa niż w przypadku jego poprzedników. Zwiększy się ona z 9,6 Gb/s do aż 46 Gb/s.

Warto jednak dodać, że takie wartości nie będą osiągane od razu po debiucie nowego standardu. Producenci zapowiadają, że pierwsze układy, które obsługiwać będą WiFi 7, charakteryzować się będą przepustowością na poziomie 20-25 Gb/s.

FastConnect 7800, czyli pierwszy czip firmy Qualcomm, który obsługiwać będzie nowy standard, ma charakteryzować się przepustowością „zaledwie” 5,8 Gb/s.

WiFi 7 w praktyce – do czego i gdzie wykorzystamy nowy standard?

Wspomniana wyżej możliwość zmiany kanału w trakcie transmisji danych przyczyni się do zmniejszenia opóźnień, co pozytywnie wpłynie na poprawę wydajności połączenia.

Większa przepustowość umożliwi jednoczesne przesyłanie dużej ilości danych. W praktyce oznacza to, że bez problemu można będzie jednocześnie (na kilku urządzeniach podłączonych do jednego routera) na przykład oglądać filmy na żądanie w wysokiej rozdzielczości, pobierać duże pliki oraz prowadzić telekonferencję.

wifi 7 - kiedy premiera nowego standardu

Kiedy będzie można kupić router WiFi 7?

Choć do premiery WiFi pozostało jeszcze trochę czasu, to producenci zaprezentowali już pierwsze routery, które obsługują WiFi 7. Pionierem była firma ZTE, która na przełomie lutego i marca tego roku pokazała router MC888. Urządzenie ma pojawić się w sklepach pod koniec bieżącego roku. Co więcej, obsługujący WiFi 7 router o nazwie Magic BE18000 zapowiedziała już także firma H3C.

Warto dodać, że nawet jeśli te urządzenia pojawią się na rynku w najbliższym czasie, to nie umożliwią one korzystani z WiFi 7 do czasu premiery tego standardu.

WiFi 7 – kiedy premiera?

Obecnie nie ma oficjalnych informacji o tym, kiedy odbędzie się premiera WiFi 7. Na stronie firmy Intel znaleźć można informacje o tym, że stanie się to w 2024 roku.

Warto dodać, że firma Intel, jeden z popularniejszych producentów układów bezprzewodowych, ma rozpocząć produkcję podzespołów kompatybilnych z nowym standardem właśnie pod koniec 2024 roku, a ich rozpowszechnienie nastąpi nieco później. Można więc założyć, że to właśnie w 2025 roku standard WiFi 7 na dobre zagości w naszych domach.

standard WiFi 7

Oczywiście urządzenia obsługujące ten standard początkowo będą dość drogie, ale biorąc pod uwagę szybkość rozwoju technologii oraz ogromną konkurencję na rynku nowoczesnych urządzeń elektronicznych, producenci będą chcieli jak najszybciej wprowadzić to rozwiązanie do jak największej liczby modeli. Najbliższa przyszłość bezprzewodowych sieci zapowiada się więc bardzo ciekawie.

Może Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.