Wiersz poleceń CMD – co to jest? Jak go uruchomić? Przykłady komend CMD
Narzędzie wiersza poleceń w systemie Windows jest przez wielu użytkowników niedoceniane. Na pierwszy rzut oka wygląda ono archaicznie, a korzystanie z niego może wydawać się bezsensowne. Jednak prawda jest inna, CMD to jedno z najważniejszych narzędzi, które potrafi ułatwić wykonywanie zarówno prostych, jak i bardziej skomplikowanych operacji. Sprawdź, czym jest wiersz poleceń i poznaj przydatne komendy.
- Wiersz poleceń – co to jest?
- Jak uruchomić wiersz poleceń?
- Komendy CMD – lista przydatnych poleceń
- Przeskanuj swój komputer
Wiersz poleceń – co to jest?
Zanim powstały dobrze znane klikalne, kolorowe pulpity, pierwsze systemy operacyjne korzystały z wierszy poleceń, a sterowanie komputerem odbywało się poprzez wystukiwanie na klawiaturze odpowiednich komend. Ba, nie było wtedy nawet myszek.
Wiersz poleceń, często nazywany CMD, od Windows Command Line, przetrwał do dnia dzisiejszego. Jest to narzędzie systemu operacyjnego Windows, które jak można się domyślić, jest z nim związane od początku jego istnienia.
Na pierwszy rzut oka to niepozorna aplikacja z czarnym tłem, na którym wyświetlany jest biały tekst. Całość wygląda archaicznie, jednak nie daj się zmylić, przy jej pomocy wykonasz dziesiątki operacji, które niejednokrotnie usprawnią działanie Twojego komputera i jest w stanie zastąpić wiele płatnych programów.
Jak uruchomić wiersz poleceń?
Włączenie wiersza poleceń może się odbyć na kilka sposobów, oto kilka z nich:
- Wyszukaj wiersz poleceń w menu Start, wpisując frazę „wiersz polecenia” lub „cmd”.
- Wywołaj wiersz poleceń przez okno uruchamiania. Wybierz kombinację Windows + R, a następnie wpisz frazę „cmd” i naciśnij OK.
- Skorzystaj z podręcznego menu zaawansowanych narzędzi, wciskając kombinację klawiszy Windows + X i wybierz wiersz poleceń.
Pamiętaj, aby zawsze uruchamiać wiersz poleceń jako administrator. W tym celu wystarczy, że klikniesz na niego prawym przyciskiem myszki i wybierzesz „Uruchom jako administrator”. Jeśli tego nie zrobisz, nie będziesz mieć dostępu do większości funkcji, które w tym artykule omówimy.
Komendy CMD – lista przydatnych poleceń
Choć większość z podanych niżej komend można „wyklikać” bezpośrednio w systemie. To wielu zwolenników wiersza poleceń woli to robić właśnie tutaj. Wpisanie krótkiej komendy jest często szybsze niż szukanie interesującej nas funkcji w eksploratorze. Sprawdź komendy, które warto znać.
Kontroler plików systemowych (SFC)
Jeśli podejrzewasz, że Twój komputer został zainfekowany wirusem lub w jakiś inny sposób mogło dojść do uszkodzenia plików systemowych, to istnieje możliwość ich przeskanowania i naprawy. Wystarczy wpisać polecenie sfc /scannow. Po jej zatwierdzeniu klawiszem Enter CMD rozpocznie skanowanie wszystkich plików i jeśli uszkodzony plik zostanie znaleziony, to zostanie automatycznie naprawiony.
Dodatkowe polecenia kontrolera plików systemowych:
- sfc /verifyonly – skanuje pliki, jednak ich nie naprawia.
- sfc /scanfile „nazwa pliku” – skanuje określony plik i go naprawia.
- sfc /verifyfile „nazwa pliku” – skanuje określony plik i go nie naprawia.
Problemy z adresem IP? Skorzystaj z ipconfig
Zastanawiasz się, jaki jest Twój adres IP? A może masz problem połączenia z jakąś aplikacją lub serwerem w grze? Korzystając z komendy ipconfig, możesz ten problem szybko rozwiązać. Po jej wpisaniu poznasz aktualny adres Twojego komputera, który jest do niego przydzielony w sieci.
Zobaczysz również informację o IPv4, IPv6, maskach podsieci, a nawet domyślnej bramce. Jeśli natomiast chcesz zmienić adres IP, bo z aktualnym mogą wiązać się problemy, należy najpierw go zwolnić, wpisując ipconfig /release, a następnie przydzielić nowy, by ponownie połączyć się z Internetem – ipconfig /renew.
Przeskanuj swój komputer
Windows Defender jest co roku jest ulepszany i staje się coraz lepszy. Jeśli nie pobierasz plików z nieznanych źródeł, to nie potrzebny jest Ci żaden dodatkowy antywirus, system automatycznie ostrzeże Cię o napotkanych zagrożeniach. Od czasu do czasu warto jednak zadbać o przeskanowanie swojego komputera w poszukiwaniu wirusów. Aby to zrobić, wystarczy, że przekopiujesz poniższą komendę, a następnie wkleisz ją w wierszu poleceń przy pomocy kombinacji klawiszów CTRL + V.
- Aby wykonać szybkie skanowanie, wklej: %ProgramFiles% Windows Defender MpCmdRun.exe -Scan -ScanType 1.
- Jeśli chcesz wykonać pełne skanowanie, wklej: „%ProgramFiles% Windows Defender MpCmdRun.exe” -Scan -ScanType 2.
Kopia zapasowa systemu Windows
Jeśli na swoim komputerze przechowujesz wiele ważnych danych, to warto raz na jakiś czas zrobić kopię zapasową systemu Windows na nośniku zewnętrznym. Nigdy nie wiesz, kiedy zaatakuje Cię wirus, uszkodzą się pliki systemowe, dysk lub nastąpi awaria całego systemu i komputer nie uruchomi Windowsa – na takie sytuacje zawsze warto być przygotowanym.
Najprostszym sposobem na zrobienie kopii zapasowej we wierszu poleceń jest wpisanie następującego polecenia: wbadmin start backup -backuptarget:partycja nośnika np. E: -include:nazwa dysku np. C:. Jeśli nastąpi prośba o potwierdzenie decyzji, wystarczy wpisać literę Y i zatwierdzić Enterem.
Może Cię zainteresować: