Prace na planie Wiedźmina zakończone. Kiedy premiera 3 sezonu?

14.09.2022 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Prace na planie Wiedźmina zakończone. Kiedy premiera 3 sezonu?
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Po przeszło pięciu miesiącach prace na planie najnowszej odsłony “Wiedźmina” dobiegły końca. Nie obyło się bez komplikacji. Henry Cavill postanowił więc skierować do swoich współpracowników wymowny gest.

Wiedźmin 3 – koniec prac na planie 

“Wiedźmin 3” doczekał się zakończenia prac na planie. Potwierdziła to nie tylko Bola Ogun – reżyserka dwóch ostatnich odcinków – na swoim Instagramie, ale również wcielający się w postać pierwszoplanową Henry Cavill. 

Zdjęcia trwały przeszło pięć miesięcy. To nie tylko czas wytężonej pracy, narzuconej przez adaptowany kierunek fabularny (przewrót na Thanedd), ale również kłopoty organizacyjne, wynikające z pandemicznych realiów. W trakcie prac Henry Cavill zaraził się koronawirusem, co spowodowało opóźnienie w czynionych postępach. To na szczęście nie trwało długo.

Kiedy więc padł ostatni klaps na planie, odtwórca głównej roli postanowił skierować gest wdzięczności w kierunku obsady i ekipy twórców, związanych z tytułem “Wiedźmin 3”. Jego podziękowania brzmiały następująco:

Co to był za sezon! Chciałem tylko podziękować Wam wszystkim za determinację i poświęcenie w trakcie ciężkich zdjęć. Mam nadzieję, że wszyscy dostaniecie teraz trochę zasłużonego odpoczynku.

Z poważaniem,

Henry Cavill

Wiedźmin 3 - podziękowania

Postępy na planie i inne materiały zza kulis

Od tego czasu (a nawet jeszcze wcześniej) docierają do nas coraz to nowsze materiały, zdradzające smaczki zza kulis. Mieliśmy okazję zobaczyć już Płotkę, którą zdążył pochwalić się na Instagramie Henry Cavill. 

wiedźmin 3 - płotka
Źródło: Instagram

Klimatyczną, niekiedy mroczną scenerię odkrywamy zaś dzięki Steve’owi Gaubowi, producentowi wykonawczemu Wiedźmina:

sceneria z planu Wiedźmina
Źródło: Instagram
wiedźmin 3 - zdjęcia z planu
Źródło: Instagram

Również Redanian Intelligence dołożył swoją cegiełkę, zapraszając nas na plan filmowy 3. sezonu Wiedźmina prosto z chorwackiej plaży Zala Stara Baska

wiedźmin 3 sezon - plan

Wiedźmin – 3 sezon znów odbiega od oryginału 

Serial Wiedźmin ma to do siebie, że lubi dzielić widownię. Ów rozdźwięk najczęściej pojawia się między nowicjuszami, którzy z tytułem stykają się po raz pierwszy a oddanymi fanami literackiego pierwowzoru. Wśród tych drugich jeden zarzut powtarza się częściej aniżeli pozostałe, a polega on na niedochowaniu wierności oryginalnej koncepcji autora książek. 

Wygląda na to, że i tym razem twórcy znaleźli własny sposób na opowiedzenie tej historii. Nowe zdjęcia z planu ukazują bowiem scenę walki między Geraltem, Yennefer i Ciri a Rience’em – znanym z serii czarodziejem. Sapkowski zaś o niej nie wspominał. 

Fani zdążyli też zauważyć, że uczestnicząca w starciu Yennefer dźwiga na plecach miecz, który w żadnym razie nie był jej potrzebny. Magiczne zdolności powinny w końcu w pełni wystarczyć. Inni domyślają się jednak, że bohaterka zaledwie przechowuje oręż należący do Geralta, aby później, gdy ten traci swój dotychczasowy, mu go przekazać.

Mobilny plan zdjęciowy 

Mieliśmy także okazję zobaczyć zdjęcia z kulis planów zdjęciowych zlokalizowanych w Walii i Chorwacji. Redanian Intelligence donosił, że ekipa Wiedźmina 3 ma kręcić również w Maroku, gdzie z dużą dozą pewności powstaną sceny rozgrywające się na pustyni Korath. Da się słyszeć głosy, że nadchodzący sezon przyniesie także walkę Ciri z wywerną. 

Podsumowanie pierwszych dwóch sezonów Wiedźmina

Pierwszy sezon Wiedźmina, mimo mieszanych opinii kierowanych pod jego adresem, okazał się sukcesem, goszcząc na ekranach 76 milionów gospodarstw domowych w pierwszych czterech tygodniach od premiery. 

Głównym zarzutem względem niego było nielinearne prowadzenie akcji, które potrafiło dezorientować nawet widzów zaznajomionych wcześniej z tytułem. Głosy krytyki nie ominęły również CGI i kostiumografii, na czele z Nilfgaardzkimi zbrojami.

Drugi sezon wprowadził zmiany w tym zakresie, co pozwoliło osiągnąć satysfakcjonujący dla części widowni efekt. Wciąż jednak spotkać można było głosy o nadmiernym odbieganiu od oryginalnej koncepcji Sapkowskiego. Próba przybliżenia świata przedstawionego w oczach niektórych przełożyła się zaś na wykreowanie “kwadratowych” dialogów

Jak będzie tym razem?

Wiedźmin 3 – fabuła

Lauren Schmidt Hissrich, showrunnerka Wiedźmina, jest bardzo entuzjastyczna w kwestii tego, co przed nami: 

Mam wrażenie, że sezony 1 i 2 przygotowały grunt pod wszystko, co ma się wydarzyć. Ale tak naprawdę proces twórczy dopiero się zaczyna. Mamy scenariusze, a teraz zatrudnimy reżyserów, aktorów i zaczniemy się naprawdę zagłębiać, zastanawiać i upewniać, że to będzie idealny sezon.

Hissrich zdradziła również, która odsłona literackiego pierwowzoru doczeka się swojej adaptacji w ramach 3. sezonu Wiedźmina:

Jestem naprawdę zachwycona tym, jak ten sezon się rozwija, ponieważ jest oparty na mojej ulubionej książce z tej sagi, czyli Czasie pogardy.

Dodatkowo na ekranie zagoszczą kluczowe sceny adaptujące Krew elfów, których obecność we wcześniejszych odsłonach serii kłóciła się z przyjętą koncepcją kreatywną. 

Koniec końców sezon 3. ma być “ogromny” i nie chodzi tu tylko o budżet. 

Wiedźmin 3 – obsada

Wraz z premierą na ekranie ponownie pojawią się stali bywalcy. Nie zabraknie też nowych postaci i ich odtwórców. Pełna (na chwilę pisania artykułu) obsada Wiedźmina 3 prezentuje się następująco:

 • Henry Cavill jako Geralt
 • Freya Allan jako Ciri
 • Anya Chalotra jako Yennefer 
 • Joey Batey jako Jaskier
 • Royce Pierreson jako Istredd
 • Therica Wilson-Read jako Sabrina
 • Wilson Mbomio jako Dara
 • Mahesh Jadu jako Vilgefortz
 • Aisha Fabienne Ross jako Lydia
 • MyAnna Buring jako Tissaia de Vries
 • Anna Shaffer jako Triss Merigold
 • Tom Canton jako Filavandrel
 • Mecia Simson jako Francesca
 • Mimi Ndiweni jako Fringilla Vigo
 • Kaine Zajaz jako Gage
 • Ed Birch jako Król Vizimir
 • Hugh Skinner jako Rodowid 
 • Eamon Farren jako Cahir
 • Meng’er Zhang jako Milva
 • Robbie Amell jako Gallatin
 • Christelle Elwin jako Mistle
 • Rochelle Rose jako Margarita Laux-Antille
 • Safiyya Ingar jako Keira Metz

Wiedźmin 3 – kiedy premiera?

“Wiedźmin 3” czeka teraz na etap postprodukcji, który, biorąc pod uwagę tempo prac nad dotychczasowymi sezonami, powinien się zamknąć w okresie 6 – 7 miesięcy. To zaś oznacza, że premiera “Wiedźmina 3” mogłaby nastąpić wcześniej, niż planowano – tj. już latem 2023 roku

To, czy nowy sezon zadebiutuje od razu w pełnej krasie, czy też będziemy czekać na jego kolejne odcinki w określonych odstępach czasu, nie jest jednak jeszcze przesądzone. 

W Internecie da się usłyszeć pogłoski, że Netflix w przypadku produkcji, będącej jego wizytówką, może chcieć pójść w ślady innych serwisów VOD, decydując się na cotygodniowe premiery odcinków

Reed Hastings, CEO platformy, długo był temu przeciwny. W obliczu niepewnych czasów i kolejnych głośnych produkcji spod szyldu konkurencji (“Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy” na Amazon Prime Video, “Ród smoka” na platformie HBO Max) wiele może się jednak zmienić. 

Źródło: Redenian Intelligence, Netflix

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.