Search icon

Widżety w Windows 11 – co warto wiedzieć?

10.11.2021 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Widżety w Windows 11 – co warto wiedzieć?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Niewielkie okienka ze skrótem interesujących nas rzeczy – tak można określić widżety. Doskonale znamy je ze smartfonów, gdzie bez konieczności uruchamiania aplikacji możemy podejrzeć prognozę pogody, skrót newsów ze świata, czy też notowań na giełdzie.

W Windows 11 widżety mają takie samo zastosowanie i są rozwinięciem funkcji Wiadomości znanej z poprzedniej wersji systemu. Jak je dodawać, usuwać i personalizować? Wszystko, co musisz wiedzieć o widżetach w Windows 11.

Premiera Windows 11

Publiczne wydanie najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu, Windows 11 już za nami. Zainteresowani (których komputery spełniają wymagania) mogą już bezpłatnie aktualizować swoje oprogramowanie bez obawy, że Windows 11 będzie posiadał tzw. “bolączki wieku dziecięcego”.

Od premiery Windows 11, która miała miejsce 5 października minęło już kilka tygodni. System można uznać już za wolny od największych błędów.

Aktualizacja systemu do Windows 11 powinna polepszyć wydajność komputera i wprowadzić nieco świeżości – a to za sprawą mocno przebudowanego interfejsu.

Czym są widżety? Gdzie je znaleźć?

Widżety w Windows 11 to kompaktowych rozmiarów okienka, które prezentują najważniejsze informacje i skrócone funkcje niektórych aplikacji bez konieczności uruchamiania dodatkowych programów.

Ich obecność można wykorzystać w pracy (np. interaktywna lista rzeczy do zrobienia), ale też do śledzenia swoich zainteresowań poprzez czytanie polecanych z Microsoft News artykułów.

Wszystkie dostępne w Windows 11 widżety znajdziemy wybierając odpowiednią ikonę na pasku zadań lub wywołując skrót [Windows] + [W].

Microsoft niestety nie przewidział opcji wyświetlania widżetów poprzez najechanie na ikonę – należy ją kliknąć.

widżety windows 11

Jakie widżety są dostępne w Windows 11?

Na ten moment jedyne dostępne w Windows 11 widżety to te, które oferuje sam Microsoft. Z czasem ich liczba będzie się zwiększać i możliwa będzie obsługa widżetów zewnętrznych producentów.

Lista widżetów w Windows 11:

 • Microsoft News
 • Kursy akcji
 • Ruch drogowy
 • Sport oraz e-sport
 • Pogoda
 • To-Do (lista rzeczy do zrobienia)
 • Wskazówki korzystania z Windows 11
 • Rozrywka
 • Bezpieczeństwo rodzinne
 • Kalendarz Outlook
 • Zdjęcia (w oparciu o konto OneDrive)

Microsoft gwarantuje, że wkrótce obsługiwane będą widżety innych producentów. Personalizacja będzie jeszcze bardziej rozbudowana.

widżety windows 11 ustawienia

Jak dodawać i usuwać widżety w Windows 11?

Dodawanie widżetu w Windows 11 (lub jego usuwanie) odbywa się poprzez menu ustawień. Aby się do niego dostać, należy w otwartym widoku widżetów kliknąć ikonę użytkownika znajdującą się w prawym górnym rogu okna.

Jak usunąć widżety w Windows 11? Wystarczy otworzyć ustawienia (ikona użytkownika w panelu widżetów) i odznaczyć te, które Cię nie interesują).

W tym momencie pojawi się okno, w którym zaznaczając poszczególne widżety można je włączyć lub wyłączyć.

widżety windows 11 personalizacja

Personalizacja widżetów w systemie Windows 11

 • Przenoszenie widżetu

Zmiana miejsca widżetu przyda się, jeśli potrzebujesz jeszcze szybszego dostępu do konkretnej informacji. Aby przenieść widżet należy kliknąć jego nagłówek i przeciągnąć w docelowe miejsce (metoda przeciągnij i upuść).

 • Zmiana rozmiaru widżetu

Jakaś informacja jest dla Ciebie ważna, ale nie na tyle, aby zajmowała za dużo miejsca? Klikając w przycisk Więcej opcji (…) na widżecie możesz zmienić jego rozmiar. Do wyboru są trzy: mały, średni oraz duży.

 • Dostosowanie widżetu

Ta opcja sprawdzi się, jeśli chcesz ustawić miasto w widżecie pogody lub zmienić obserwowane akcje w widżecie odpowiadającym za śledzenie giełdy. Dostęp do dostosowania widżetów również odbywa się przez przycisk Więcej opcji (…).

 • Widżet Microsoft News
nano google news

Zainteresowania, które wpłyną na wyświetlane treści w Microsoft News można edytować w Ustawieniach widżetów (menu otwiera się po kliknięciu ikony użytkownika). Z kolei każdy wyświetlany artykuł można polubić, aby dać znać algorytmowi, co powinien polecać w przyszłości.

Może Cię zainteresować

TEMATYKA:
Miłośnik technologii użytkowej, mocno wgryziony w urządzenia Apple. Stara się znajdować pozytywy, gdzie pozornie ich nie ma jednocześnie punktując to, co zasługuje na krytykę. Prywatnie wielbiciel dobrej kawy i posiadacz zdecydowanie za dużej ilości perfumów.