Jak wyświetlić ukryte wiadomości od nieznajomych na Facebooku?

17.12.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak wyświetlić ukryte wiadomości od nieznajomych na Facebooku?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Często na Facebooku zdarza się, że pisze do nas osoba, której nie mamy w znajomych. W jakie miejsce wpadają te wiadomości? Jak do nich dotrzeć? I czy da się na nie odpisać? Poniżej podpowiadamy kilka możliwości.

Dlaczego wiadomości od nieznajomych na Facebooku są ukryte?

Twórcy Facebooka nieustannie pracują nad ulepszeniami swoich aplikacji, wprowadzając np. nowe funkcje na Messengerze. To właśnie ta aplikacja służy wielu osobom jako podstawowy komunikator i pozwala kontaktować się z rodziną, znajomymi oraz współpracownikami. Zdarza się jednak tak, że nie mamy danej osoby na liście znajomych na Facebooku, a chcemy z nią konwersować na komunikatorze.

facebook - wiadomości od nieznajomych

Facebook nazywa takie prośby jako wiadomości od nieznajomych. Aplikacja filtruje wysyłane do nas wiadomości i te, które zostały wysłane przez osobę spoza listy, trafiają w inny folder niż ogólny spis czatów.

Często zdarza się, że wiadomości wysyłają do nas inne fanpage, boty lub osoby traktujące komunikator jak formę akwizycji. Z tego powodu nałożony filtr kieruje te wiadomości w inne miejsce, nie blokując niepotrzebnie miejsca w aplikacji. Są jednak wypadki, kiedy do czatów niechcianych wpadają ważne dla nas informacje, a my nie potrafimy do nich dotrzeć. Jak więc to zrobić?

Jak wyświetlić ukryte wiadomości na FB? Poradnik krok po kroku

Jak znaleźć wiadomości od nieznajomych? Messenger kieruje je do tzw. folderu „inne”. Ukryte czaty na Messengerze można znaleźć zarówno na komputerze, jak i w aplikacji.

  • W aplikacji Messengera na iPhone/Android wystarczy kliknąć swoją miniaturę profilową, a następnie w folder Inne. W poprzedniej wersji oprogramowania należy kliknąć trzy poziome linie lub kropki (w zależności od wersji) pojawiające się po lewej stronie ekranu. Tam też pojawi się do wyboru m.in. opcja Inne. Po kliknięciu folder Inne zobaczysz dwie możliwości: „Możesz znać”, czyli prywatne wiadomości na Messengerze, które wysłały do ciebie osoby spoza listy kontaktów oraz „Spam”, czyli wszelkie niepotrzebne czaty sklasyfikowane przez aplikację jako niechciane.
  • W komputerowej wersji Messengera – wystarczy kliknąć ikonkę trzech kropek w górnym rogu ekranu.
  • Facebook w przeglądarce – kliknij ikonkę Messengera, wybierz również opcję trzech kropek w górnym rogu ekranu. Po przejściu w zakładkę Inne także zobaczysz dwie listy: osoby, które możesz znać oraz spam.

Jak wysłać wiadomość na Messengerze do nieznajomego?

Zastanawiasz się, jak odezwać się do osoby, które jeszcze nie przyjęła twojego zaproszenia na Facebooku? To proste! Wystarczy wyszukać ją na liście potencjalnych kontaktów na Messengerze i rozpocząć wiadomość. Inną opcją jest znalezienie jej profilu na Facebooku, a następnie kliknięcie w niebieski przycisk „Wiadomość”.

W zależności od tego, na czym obsługujesz aplikację, Messenger odeśle cię albo do osobnej aplikacji (w przypadku używania smartfona) lub otworzy okienko z czatem (wersja komputerowa, na stronie internetowej Facebooka).

Sprawdź, jak działa aplikacja do czatowania w nieznajomymi:
Aplikacja 6obcy – co to jest? Jak z niej korzystać?

Jak nie otrzymywać wiadomości od nieznajomych na Facebooku

Pierwotnie Messenger pozwalał kontaktować się ze wszystkimi użytkownikami, z czasem funkcja ta została udoskonalona i obecnie rozpoczynać konwersację można z osobami z listy znajomych lub znajomych znajomych. I to pod pewnymi warunkami. Nie możesz wysłać wiadomości do osoby spoza listy znajomych? Prawdopodobnie jesteś zablokowanym kontaktem lub osoba, do której piszesz, wybrała w ustawieniach, że nie chce otrzymywać wiadomości od osób spoza listy kontaktów. Ty również możesz wybrać taką opcję.

messenger - ukryte czaty

Po kliknięciu w aplikacji Messengera w miniaturę swojego zdjęcia profilowego i wybraniu przycisku „Inne” kieruje cię do folderu z wiadomościami od osób, których nie masz na liście znajomych, ale również zobaczysz komunikat „określ, kto może wysyłać ci wiadomości. Po zaznaczeniu tego elementu aplikacja przekieruje cię do ustawień dotyczących prywatności. Tam też definiujesz, gdzie mają trafiać prośby od osób wyszukujących cię po numerze telefonu, jak mogą kontaktować się z tobą znajomi znajomych, a jak osoby niemające powiązań z tobą na Facebooku czy Messengerze.

W wersji komputerowej, po wybraniu prywatności w ustawieniach, przechodzisz do ustawień wiadomości. Tam też samodzielnie zaznaczasz preferowaną opcję. Wiadomości pochodzące od osób nieznajomych nazywane są prośbami. W tym miejscu zaznaczasz więc, że nie masz ochoty otrzymywać próśb. Gotowe! Z kolei jeśli chcesz korespondować z daną osobą w taki sposób, aby wysłane wiadomości nie zapisywały się w historii czatu, zerknij na opcję znikające wiadomości na Messengerze.

Jak zablokować użytkownika na Facebooku i Messengerze?

Ostatnią możliwością nieotrzymywania niechcianych wiadomości na Facebooku i Messegerze jest zablokowanie danego użytkownika. Spowoduje to, że danej osobie nie wyświetli się twój profil na Facebooku oraz nie będzie można wyszukać cię na liście kontaktów Messengera. Aby zablokować konkretnego użytkownika w aplikacji Messengera, wystarczy wejść w czat z nim, kliknąć w nick lub imię i nazwisko, a następnie zescrollować do opcji Zablokuj. Z tego poziomu możesz nie tylko zablokować możliwość kontaktowania się z tobą, lecz także zablokować dane konto na Facebooku.

facebook - wiadomości prywatne

Z kolei w przeglądarce komputerowej przy otwartym okienku z czatem, kliknij nazwę użytkownika. W ten sposób pojawi się lista opcji. Ostatnią z nich jest blokada tegoż konta. Po wybraniu tej możliwości również możesz zdecydować, czy blokujesz tę osobę na Messengerze i Facebooku, czy jedynie na pierwszej platformie.

Jak dotrzeć do listy zablokowanych kontaktów? 

Chcesz sprawdzić, kto znajduje się na liście zablokowanych kontaktów? A może dodać jakieś nowe konta? Możesz to zrobić zarówno w aplikacji, jak i w przeglądarce:

  • W aplikacji Messengera np. na iPhone’ie/Androidzie  kliknij miniaturę profilową, a następnie opcję Prywatność i bezpieczeństwo. W sekcji Kto może się z tobą kontaktować widoczna jest możliwość podejrzenia listy Ograniczonych kont i Zablokowanych kont.
  • W komputerowej wersji Messengera  wybierz ikonkę Messengera, kliknij w przycisk trzech kropek, a następnie Ustawienia blokowania, gdzie znajdziesz listę osób z ograniczeniami dostępu.
  • Facebook w przeglądarce  przejdź na osobną zakładkę z komunikatorem, kliknij opcję trzech kropek, a później Preferencje. Pojawi się osobne okienko, w którym wybierzesz Zarządzanie blokowaniem. To przekieruje cię na osobną stronę, gdzie możesz edytować listę zablokowanych kontaktów  dodawać nowe osoby do spisu lub je z niego usuwać.

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.