Czym są Wiadomości Google? Jak korzystać z Google News?

23.10.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Czym są Wiadomości Google? Jak korzystać z Google News?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Google News to usługa, z której warto korzystać na co dzień, ponieważ dzięki temu można być na bieżąco z różnymi doniesieniami ze świata biznesu, nauki i techniki, rozrywki czy też sportu. Jak włączyć Wiadomości Google? Jak wygląda Google News na komputerze w porównaniu z Wiadomościami Google w telefonie? Odpowiadamy na te pytania.

Co to jest Google News?

Co to Wiadomości Google (inaczej Google News)? Tak nazywa się usługa oficjalnie zaprezentowana w 2006 roku, której celem jest przedstawianie najświeższych informacji z kraju i ze świata.

Obecnie Wiadomości Google są dostępne już w ponad 127 krajach i 65 różnych językach.

Polscy internauci także mogą z nich korzystać, wystarczy w tym celu odwiedzić stronę internetową https://news.google.com/.  

Jak włączyć Wiadomości Google?

Na niektórych urządzeniach mobilnych usługa Google News jest zainstalowana domyślnie, tymczasem na pozostałych, aby zyskać dostęp do Wiadomości Google w telefonie, należy zainstalować bezpłatną aplikację o tej samej nazwie.

Jest ona dostępna w Google Play oraz w App Store. Po pobraniu programu wystarczy odnaleźć ikonkę Google News na ekranie urządzenia mobilnego. Można również skorzystać z widgetu (przesuwając ekran w poziomie w lewo), który daje szybki dostęp do newsów bez konieczności uruchamiania aplikacji.

wiadomości Google

Jak działa Google News?

Wiadomości Google News pochodzą z różnych serwisów internetowych, które zostały zaindeksowane przez wyszukiwarkę Google oraz uznane za wiarygodne. Publikowane informacje podzielono na kilka kategorii:

  • Biznes,
  • Nauka i Technika,
  • Rozrywka,
  • Sport.

Użytkownik może także sortować treści pod kątem wiadomości lokalnych (dobieranych na podstawie geolokalizacji), dotyczących danego kraju lub z całego świata. Całość jest powiązana z kontem Google, dzięki czemu wyniki wyszukiwania są spójne z ustawieniami, preferencjami oraz gustami danego użytkownika, niezależnie od tego, jakiego urządzenia używa się do ich wyświetlenia.

Wiadomości Google w przeglądarce

Usługa Google News jest dostępna w dwóch wersjach – przeglądarkowej (przeznaczonej na komputery, laptopy i tablety) oraz mobilnej, na smartfony. Uruchamiając usługę na komputerze, możemy korzystać z paska wyszukiwania tematów, miejsc i źródeł, który znajduje się na samej górze, a także paneli rozmieszczonych po lewej oraz prawej stronie. W centralnym, honorowym miejscu na ekranie zostały umieszczone wybrane przez wyszukiwarkę Google wiadomości.

Na poniższym screenie widać, że Google News po polsku dostarcza wielu przydatnych informacji. W prawym dolnym rogu można zauważyć blok poświęcony prognozie pogody na najbliższe dni (do wyboru stopnie Fahrenheita, Celsjusza albo kelwiny), natomiast niżej znajduje się spis gorących tematów, czyli wykaz fraz, które są aktualnie najczęściej wyszukiwane w polskim Internecie. Tymczasem po stronie lewej możemy bardzo szybko przejść do wiadomości: najważniejszych dla danego dnia (Najważniejsze artykuły), spersonalizowanych (Dla Ciebie), zapisanych (Obserwujesz) oraz wybranych przez redaktorów (Showcase w Wiadomościach).

Google News po polsku

Jak wygląda Google News na telefonie? Bardzo podobnie do Wiadomości Google na komputerze — w pierwszej kolejności wyświetlają się najważniejsze artykuły z ostatnich 30 dni, natomiast niżej prezentowane są wiadomości lokalne oraz newsy wybrane specjalnie dla użytkownika konta Google (kategoria Dla Ciebie). Aplikacja będzie się uczyć preferencji użytkownika i z czasem serwowane przez nią wiadomości będą bardziej zgodne z jego zainteresowaniami.

Google News na telefonie

Jak korzystać z Wiadomości Google?

Każdy, kogo interesują najnowsze informacje z kraju, jak i świata, powinien zapoznać się z tym, jak działa Google News. Poza przeglądaniem wiadomości usługa umożliwia bowiem również dodawanie różnych tematów do obserwowanych, zapisywanie własnych wyszukiwań i wybranych artykułów (aby je przeczytać później), a także udostępnianie ciekawszych wpisów i kanałów, np. za pośrednictwem platformy Facebook lub Twitter.

udostępnianie wiadomości Google News

W zależności od urządzenia mobilnego i wersji aplikacji użytkownik może również określić interesujące go języki i regiony, ustawić wyświetlanie Google News w trybie ciemnym oraz aktywować tryb oszczędzania danych lub tzw. minikarty, czyli artykuły z mniejszymi obrazami i czcionką. Z poziomu ustawień można także sprecyzować, czy filmy stanowiące element wiadomości Google News mają odtwarzać się automatycznie.

Jak zasubskrybować kanał na Google News?

Subskrypcja ulubionych kanałów na Google News jest bardzo prosta. W tym celu wystarczy kliknąć przycisk Obserwuj, który znajduje się u samej góry po prawej stronie. Obserwować można zarówno kanały, jak i określone tematy. Natomiast jeśli użytkownik nie chce zapisywać wiadomości na swoim koncie, wystarczy skorzystać z wyszukiwarki tematów, miejsc oraz źródeł, zamieszczonej na samej górze i gdy wyświetli ona wyniki, po prostu przeglądać interesujące nas treści.

subskrubowanie wiadomości google news

Powrót do zapisanych wcześniej treści w Wiadomościach Google News jest możliwy po kliknięciu w zakładkę Obserwowane, która znajduje się w panelu po lewej stronie. Natomiast gdy podpowiadane przez Google treści są nie do końca zgodne z preferencjami Użytkownika, można to zasygnalizować poprzez kliknięcie przycisku Więcej i wybranie opcji Mniej artykułów tego typu. Agregator wiadomości uczy się w czasie rzeczywistym. Gromadzone artykuły są sortowane według trafności, a także łączone w grupy tematyczne, co przedkłada się na wyraźnie widoczną poprawę jakości usługi z każdym jej użyciem.

NANO w Wiadomościach Google

W internetowym agregatorze wiadomości z serwisów informacyjnych Google News można znaleźć treści pochodzące z witryn, które zostały zaindeksowane przez wyszukiwarkę Google oraz uznane za wiarygodne. Artykuły na NANO, takie jak ten, są także dostępne w Wiadomościach Google. Zachęcamy do subskrybowania naszego kanału, aby być zawsze na bieżąco z nowinkami ze świata technologii.

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.