Co to jest WhatsApp Web? Jak korzystać z WhatsApp na komputerze?

07.07.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Co to jest WhatsApp Web? Jak korzystać z WhatsApp na komputerze?
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

WhatsApp to jeden z najpopularniejszych komunikatorów internetowych. Świetnie działa oraz wygląda na urządzeniach mobilnych i właściwie wszyscy kojarzymy go z apką na smartfony. A co z wersją na komputery? Ano, taka też jest i to nawet w dwóch wariantach: WhatsApp Web w przeglądarce i WhatsApp Desktop do zainstalowania na komputerze. Czy warto przesiadać się z telefonu? Sprawdźmy, co oferuje WhatsApp na komputer.

Co to jest WhatsApp Web online? Jak działa WhatsApp w przeglądarce?

WhatsApp online to przeglądarkowe wersja tego popularnego komunikatora, która pozwoli Ci wygodnie kontaktować się ze znajomymi. Możesz z niej skorzystać na komputerze lub innym dowolnym urządzeniu z dostępem do przeglądarki internetowej. Pamiętaj jednak, że WhatssApp Web działa na zasadzie synchronizacji. Z przeglądarkowej wersji komunikatora skorzystasz tylko wtedy, kiedy masz już aktywne konto w aplikacji na smartfonie.

Logując się do WhatsApp Web będziesz mieć dostęp do wszystkich kontaktów, wysyłanych wiadomości i czatów grupowych.

whatsapp online

Zobaczysz przesłane obrazy i odsłuchasz oraz nagrasz wiadomości głosowe. Będziesz też mieć możliwość rozpoczęcia nowego czatu z wybraną osobą z listy kontaktów w telefonie. Słowem: zobaczysz mobilną apkę przeniesioną do przeglądarki internetowej. Nawet interfejs WhatsApp online jest niemalże taki sam tak, jak aplikacja mobilna, co pozwala na intuicyjne nawigowanie w komunikatorze.

O przychodzącej wiadomości poinformuje Cię sygnał dźwiękowy, ale dla większej wygody możesz włączyć dodatkowe powiadomienia WhatsApp na pulpit – wtedy żadna wiadomość Ci nie umknie.

Jak zalogować się do WhatsApp Web?

Proces logowania przebiega w kilku prostych krokach. Przygotuj sobie telefon, na którym masz zainstalowaną aplikację i postępuj zgodnie z instrukcją.

 • Wejdź na stronę WhatsApp Web.
 • Uruchom aplikację w telefonie i wejdź w ustawienia.
whatsapp - ustawienia
 • Obok Twojego zdjęcia profilowego ujrzysz ikonkę kodu QR – kliknij w nią.
ikona kodu qr
 • Przejdź do opcji Zeskanuj kod.
skanowanie kodu qr
 • Skieruj aparat w stronę kodu QR widocznego na ekranie komputera.
 • Ujrzysz informację o wykryciu kodu logowania urządzenia. Kliknij Dalej.
monit: wykryto kod logowania
 • Kliknij Połącz nowe urządzenia. Gotowe!
połącz nowe urządzenie

Od tego momentu możesz korzystać z przeglądarkowej wersji WhatsAppa.

Czy WhatsApp Web ma te same funkcje co aplikacja mobilna?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy WhatsApp w wersji online do złudzenia przypomina aplikację na smartfony. Ma też bardzo wiele z możliwości, które znasz z wersji mobilnej. Niestety, nie wszystkie z nich są dostępne. Przeglądarkowa wersja komunikatora została okrojona z tych bardziej zaawansowanych funkcji.

WhatsApp Web nie pozwoli Ci wykonać połączenia głosowego ani przeprowadzić rozmowy wideo. Nie udostępnisz również swojej bieżącej lokalizacji i nie wyeksportujesz czatów.

To pewne ograniczenia, jednak do szybkiej komunikacji wersja przeglądarkowa będzie w zupełności wystarczająca, bo wciąż możesz:

 • odpowiadać na wiadomości (tekstowo i głosowo);
 • tworzyć nowe czaty (w tym grupowe) z osobami, które masz na liście kontaktów w telefonie;
 • przesyłać obrazy (również z możliwością szybkiej edycji) i filmy, które masz zapisane na komputerze;
 • włączyć lub wyłączyć tryb znikających wiadomości;
 • wyczyścić, usunąć lub zablokować wybrany czat;
 • przeglądać statusy kontaktów.
Więcej o mobilnej aplikacji WhatsApp przeczytasz tutaj:
Jak działa WhatsApp? Czy jest bezpieczny?

Jak zainstalować WhatApp na komputerze?

Web WhatsApp to tylko jedna z dwóch możliwości korzystania z tego komunikatora poza urządzeniem mobilnym. Drugą z nich jest zainstalowanie aplikacji WhatsApp na komputer. Taką możliwość mają zarówno użytkownicy Windowsa, jak i macOS.

whatsapp desktop
Źródło: Microsoft Store

WhatsApp Web – logowanie

 • WhatsApp Windows znajdziesz w Microsoft Store a wersję na macOS na stronie producenta.
 • Pobierz aplikację.
 • Czas na konfigurację, która przebiega w zasadzie tak samo, jak synchronizacji aplikacji mobilnej z wersją przeglądarkową:
  • na telefonie w aplikacji WhatsApp przejdź kolejno do Ustawienia – Kod QR – Zeskanuj Kod
  • Zeskanuj kod widoczny na komputerze i potwierdź na telefonie połączenie z nowym urządzeniem.
kod qr do zeskanowania

Od teraz możesz korzystać z WhatsAppa na komputerze.

WhatsApp desktop ma pewną przewagę nad WhatsApp Web

Niby w każdym przypadku mamy do czynienia z możliwością uruchomienia popularnego komunikatora WhatsApp na komputerze. Czy między tym opcjami są jakieś znaczące różnice? W pewnym sensie tak, a dla niektórych okażą się znaczące.

Przede wszystkim WhatsApp na komputer ma znacznie więcej funkcji niż wersja przeglądarkowa. O ile w WhatsApp Web nie można wykonywać połączeń audio i wideo, tak WhatsApp na komputerze nie ma tych ograniczeń. Jest też znacznie więcej opcji personalizacji – zaczynając od wyglądu, a kończąc chociażby na dźwiękach powiadomień. Pojawiają się i takie funkcje, których nie znajdziemy nawet w aplikacji mobilnej, na przykład możliwość stworzenia szybkiego rysunku.

rysunek whatsapp na komputer

WhatsApp na komputerze działa jak pełnoprawny komunikator i może w pełni zastąpić aplikację mobilną. Jest czymś pomiędzy Skype a popularnym niegdyś GaduGadu. I jeśli planujesz korzystać z WhatsAppa na komputerze często, to zdecydowanie lepiej zainstalować program na PC. Będzie wygodniej i obejdzie się bez konieczności sięgania po telefon, jeśli zajdzie potrzeba odpalić wideorozmowę.  

Czy warto korzystać z WhatsApp na komputerze?

WhatsApp na komputerze to całkiem wygodny sposób na korzystanie z komunikatora. Łatwiej i szybciej odpowiadamy, pisząc na klawiaturze, bez problemu wyślemy zdjęcia czy filmy zapisane na dysku, ale przede wszystkim nie musimy mieć przy sobie telefonu, żeby odpisać na wiadomość. To rozwiązanie, które świetnie sprawdza się nie tylko w codziennym użytku, ale może cieszyć się równie dużym powodzeniem w firmie, jako usprawnienie szybkiej wymiany wiadomości.

Nie każdy jednak podobnej wygody szuka. Jeśli korzystasz z WhatsAppa sporadycznie, nie ma większej potrzeby, aby przerzucać się na wersję desktopową. Co oczywiście nie oznacza, że nie warto sprawdzić, jak to wszystko działa – może akurat okaże się, że takie rozwiązanie idealnie trafia w Twój gust?

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.