Co to jest WebRTC i jak go wyłączyć? Wyciek i test szczelności WebRTC
Prowadzenie webinarów, wideokonferencji czy spotkań online nie może obyć się bez odpowiednich funkcjonalności. WebRTC pozwala przeglądarkom na wykonywanie wielu procesów, w tym przesyłanie na żywo audio oraz wideo, bez konieczności pobierania dodatkowego oprogramowania. Oprócz zalet, narzędzie to ma jednak i wady, które niosą ze sobą pewne zagrożenia. Jak działa WebRTC i co warto o nim wiedzieć?
- WebRTC – co to takiego? Jak działa?
- Czym jest wyciek WebRTC i czy jest niebezpieczny?
- Test szczelności WebRTC – jak go wykonać?
- Jak wyłączyć WebRTC?
WebRTC – co to takiego? Jak działa?
Web Real-Time Communication, a w skrócie WebRTC, to narzędzie open source, które pozwala przeglądarkom na inicjowanie połączeń peer-to-peer ze stronami internetowymi, które odwiedzasz. Wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym.
Aby skorzystać z WebRTC, nie trzeba pobierać żadnego oprogramowania lub instalować wtyczek, gdyż opiera się na JavaScript API. Jedyne, czego potrzebujesz, to dostępu do kamery, mikrofonów i głośników. Z WebRTC można skorzystać na każdym urządzeniu i przeglądarce. Jego zaletą jest też lepsze połączenie niż w przypadku VoIP, dzięki czemu dźwięk oraz wideokonferencje są w jakości HD, a pliki przesyłane są szybciej.
Technologia ta ogólnie jest uznawana za bezpieczną, jednak tylko pod warunkiem, że nie dojdzie do wycieków.
Sprawdzone antywirusy zabezpieczą Twój komputer
Czym jest wyciek WebRTC i czy jest niebezpieczny?
Aby dobrze wytłumaczyć, czym jest wyciek WebRTC, warto najpierw poznać różnicę między publicznymi a lokalnymi adresami IP. Ten pierwszy jest wysoko specyficzny i unikalny, co oznacza, że identyfikuje właśnie Ciebie i jest częścią Twojej tożsamości w Internecie. Z kolei lokalny jest przypisywany przez router i nie ma możliwości, by połączyć go bezpośrednio z Tobą.
Publiczny adres IP można ukryć, korzystając z VPN. Wówczas strony www widzą adres IP VPN, a nie Twój. Niestety, jeśli jednocześnie w Twojej przeglądarce włączona jest opcja WebRTC, może dojść do wycieku, czyli ujawnienia Twojego rzeczywistego adresu IP. Co ważne, problemem tutaj nie jest VPN, a sama przeglądarka.
Z otwartej furtki mogą skorzystać cyberprzestępcy, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla Twojej prywatności. Jedynym sposobem, by zapobiec wyciekom WebRTC, jest wyłączenie tej funkcji w przeglądarce. Wcześniej jednak warto wykonać test szczelności WebRTC.
Test szczelności WebRTC – jak go wykonać?
Test wycieku WebRTC można przeprowadzić za pomocą narzędzi dostępnych w sieci. Poniżej znajdziesz kilka propozycji:
Po przejściu na jedną z wyżej wymienionych stron pojawi Ci się informacja, czy WebRTC jest włączone w danej przeglądarce i w związku z tym, czy może ujawnić Twój prawdziwy adres IP. Wówczas pojawiają się takie informacje jak adres IP, typ oraz status (np. potencjalny wyciek).
Jak to działa? Każde z narzędzi wyświetla adresy IP zebrane przez WebRTC i przekazuje je do Ciebie, byś mógł porównać je ze swoim publicznym adresem IP. Jeśli się zgadzają – masz do czynienia z wyciekiem. Aby to potwierdzić, wykonaj następujące kroki:
- Rozłącz sieć VPN (jeśli z niej korzystasz).
- Sprawdź swój adres IP, np. tutaj.
- Zapisz adresy, jakie widzisz i zamknij stronę.
- Połącz się ponownie z siecią VPN i jeszcze raz otwórz wybraną stronę test WebRTC.
- Jeśli widzisz te same adresy publiczne przed i po połączeniu z siecią VPN – doszło do wycieku. W innym wypadku Twój adres IP jest bezpieczny.
Jeśli korzystasz z kilku przeglądarek, wykonaj taki test dla każdej z nich.
Jak wyłączyć WebRTC?
Użytkownicy przeglądarek Chrome, Firefox, Opera, Safari i Microsoft Edge są najbardziej narażeni na wyciek WebRTC, gdyż mają one domyślnie włączoną tę funkcję. Jak ją wyłączyć?
Jak wyłączyć w Firefox WebRTC?
Wyłączenie WebRTC w Firefox nie jest skomplikowane, ponieważ przeglądarka ma tę opcję już wbudowaną. Wystarczy wykonać kilka kroków:
- Wpisz w pasku adresu about:config i kliknij Enter.
- Wyświetli Ci się ostrzeżenie o zachowaniu ostrożności. Kliknij przycisk “Akceptuję ryzyko, kontynuuj”.
- Kliknij “Wyświetl wszystko”.
- Pokaże Ci się lista ustawień oraz ich wartości, głównie “true” lub “false”. W pasku wyszukiwania wpisz “media.peerconnection.enabled”.
- Zmień domyślną wartość “true” na “false”.
Jak wyłączyć WebRTC – Chrome
Najlepszym rozwiązaniem w przypadku Chrome jest użycie wybranego rozszerzenia. Ręczna zmiana konfiguracji jest dość skomplikowana, gdyż konieczna jest zmiana ustawień plików. Jeśli zrobisz to źle, Twoja przeglądarka może działać niepoprawnie.
Lepiej jest zatem zainstalować wtyczkę, np. WebRTC Network Limiter – konfiguruje WebRTC tak, by nie używało określonych adresów IP i protokołów. Dzięki temu powstrzymuje wycieki adresów IP, nie blokując WebRTC całkowicie. To sprawia, że usługi, które z niego korzystają, nadal będą działać w Twojej przeglądarce.
Jak wyłączyć funkcję WebRTC – Opera
Wyłączenie WebRTC w przeglądarce Opera jest bardzo proste i wymaga zaledwie 3 kroków.
- W pasku wyszukiwarki wpisz about:config.
- W prawym górnym rogu znajdziesz wyszukiwarkę ustawień. Wpisz w nią “WebRTC”.
- Wybierz ostatnią opcję, czyli “Wyłącz UDP bez proxy”.
Jak wyłączyć opcję WebRTC – Edge
W przeglądarce Microsoft Edge nie ma obecnie możliwości całkowitego wyłączenia WebRTC, jednak można ustawić ją tak, by ukrywała lokalny adres IP:
- W pasek adresu wpisz about:config.
- Wybierz opcję Ukryj mój lokalny adres IP przez połączenia WebRTC.
Nie przyniesie to jednak wiele korzyści, gdyż ujawnienie lokalnego adresu IP nie zagraża Twojej prywatności. Jeśli zatem korzystasz z Edge, użyj dobrej aplikacji VPN.
Wyłączenie WebRTC – Safari
Safari to najbezpieczniejsza opcja z wszystkich wymienionych wyżej przeglądarek i ma bardzo restrykcyjne zasady, jeśli chodzi o udostępnianie IP użytkownika czy nadawania innych uprawnień. Mimo to warto i tutaj wyłączyć WebRTC. Jak to zrobić?
- Otwórz przeglądarkę i wybierz z górnego menu opcję “Preferencje”.
- Przejdź do zakładki zaawansowane i zaznacz opcję “Pokazuj menu Programowanie na pasku menu”.
- Przejdź do nowej zakładki “Programowanie”.
- Z menu wybierz “Funkcje eksperymentalne”, a potem “WebRTC mDNS ICE candidates”. Kliknij w tę opcję, by ją wyłączyć.
Czy wyłączenie WebRTC ma negatywne skutki?
Po wyłączeniu w przeglądarce WebRTC możesz zauważyć, że niektóre strony internetowe lub aplikacje webowe, które korzystają z tej technologii, nie działają. Są to np. Google Chat, Discord czy Zoom. Co więcej, bez WebRTC systemy będą musiały polegać na mniej efektywnych technologiach, co doprowadzi do niższej jakości połączeń.
Warto jednak wiedzieć, że korzystając z dobrego dostawcy VPN, można uniknąć problemów z wyciekiem – będzie on w stanie zablokować wykrycie prawdziwego numeru IP użytkownika, zapewniając mu 100% prywatności.
Może Cię zainteresować: