Wear OS 3 to fuzja Wear OS i Tizen – realna konkurencja dla Apple
Na wiosennej konferencji Google I/O zaprezentowano sporo nowości. Oczywiście najważniejszą informacją dnia była zapowiedź Android 12, ale to rzecz jasna nie wszystko. Dla użytkowników smartwatchy równie istotną wiadomością była zapowiedź współpracy Google i Samsunga. Jej efektem jest jest nowa odsłona systemu systemu operacyjnego dla smartwatchy będąca połączeniem Wear OS oraz Tizen. To właśnie Wear OS 3 ma stanowić optymalne wykorzystanie funkcjonalności obu platform oraz stać się realną konkurencją dla najpopularniejszych smartwatchy na rynku, czyli Apple Watch.
- Co to jest Wear OS?
- Połączenie Tizen i Wear OS
- Samsung rezygnuje z Tizen
- Aplikacje na Wear OS
- Smartwatche z Wear OS 3 konkurencją dla Apple Watch
- Rozbudowane funkcje fitness w Wear OS 3
Co to jest Wear OS?
Na temat Wear OS by Google – a właściwie Android Wear, bo pod taką nazwą system funkcjonował na początku – usłyszeliśmy po raz pierwszy w 2014 roku. Generalnie jest to system Android w tak zmodyfikowanej formie, aby funkcjonował na urządzeniach tzw. wearable – głównie na smartwatchach. Pozwala to wynieść wiele funkcjonalności ze smartfona – wprost na zegarek.
Zegarki z Wear OS to obszerna lista produktów, wśród której oprócz urządzeń do codziennego użytku, takich jak OPPO Watch, Fossil, czy nawet Michael Kors, znajdziemy również zegarki sportowe Suunto, a nawet smartwatche dla dzieci, jak Garett Kids 4G Plus.
Wear OS ma wiele zalet – a największą jest zdecydowanie przeniesienie części możliwości do małego urządzenia noszonego na nadgarstku. Odczytywanie powiadomień, odpisywanie na krótkie wiadomości lub dyktowanie odpowiedzi z pewnością ułatwia wiele codziennych czynności realizowanych na smartfonie.
Zegarek z Androidem doskonale sprawdzi się również jako asystent podczas ćwiczeń – a to za sprawą rozbudowanych aplikacji do monitorowania aktywności fizycznej.
Niestety platforma Wear OS na smartwatche nie jest idealna – i jej największą bolączką był krótki czas pracy na baterii urządzenia, które pracuje pod jej kontrolą (zwykle maksymalnie jedna doba). Często zarzuca jej się również brak optymalizacji pod kątem działania na budżetowych zegarkach – na których ten zasobożerny system uniemożliwia ich płynne działanie.
Połączenie Tizen i Wear OS
Google najprawdopodobniej miało pełną świadomość, że ich autorska platforma Wear OS nie jest najlepiej oceniana wśród użytkowników. Sposobem na poprawienie swojej sytuacji na rynku może być wspólne dziecko Samsunga i Google zaprezentowane podczas Google I/O 2021. Obie firmy zdecydowały się na nawiązanie współpracy, której wynikiem jest powstanie nowej platformy na smartwatche. Początkowo nazwana została ona po prostu Wear, ale ostatecznie zdecydowano się na pozostanie przy pełnej formie zaktualizowanej o cyfrę – Wear OS 3.
Połączenie Samsung Tizen i Wear OS by Google docenią również użytkownicy – a to za sprawą wydłużenia czasu pracy na pełnym naładowaniu, optymalizacji pod kątem szybszego uruchamiania aplikacji, powiększenia katalogu dostępnych programów, czy też zmian wizualnych i przebudowanych funkcji systemowych.
Zmiany dotyczą również deweloperów, dla których przygotowano specjalne zestawy narzędzi do sprawniejszego budowania oprogramowania i tarcz na zegarki.
Samsung rezygnuje z Tizen
Samsung, podejmując współpracę z Google celem stworzenia nowego systemu na inteligentne zegarki zrezygnował z dalszego tworzenia autorskiej platformy Tizen. Dzięki temu jednym z pierwszych zegarków z nowym systemem operacyjnym jest Samsung Galaxy Watch 4, który zadebiutował 11 sierpnia 2021 roku.
Nowy system oznacza pożegnanie z płatnościami Samsung Pay (niedostępnymi w Polsce), które nie przyjęły się na świecie. Zamiast tego można korzystać w pełni funkcjonalnych płatności zbliżeniowych Google Pay.
Wkrótce będzie można również korzystać z Asystenta Google, ale przede wszystkim w końcu zegarki Samsunga otrzymają dostęp do Sklepu Play i potężnej biblioteki aplikacji.
Jakie aplikacje są dostępne na Wear OS?
To, jakie aplikacje na smartwatch z Wear OS zainstaluje użytkownik jest w pełni indywidualną kwestią. Każdy z nas ma inne oczekiwania wobec zegarka, w związku z czym trudno wskazać konkretne programy, które koniecznie musisz zainstalować – szczególnie, że lista programów do pobrania jest naprawdę zadowalająca.
W sklepie Google Play na Wear OS dostępny jest szereg programów przeznaczonych dla miłośników sportu. Bez względu na stopień zaawansowania aktywności fizycznej użytkownika – każdy znajdzie coś dla siebie. Od podstawowego Google Fit po dedykowane konkretnym dziedzinom sportu oprogramowania, np. adidas Running.
Zegarek może również stanowić mobilne centrum rozrywki dzięki Spotify, czy też Shazam do rozpoznawania muzyki. Dla osób ceniących sobie produktywność w pracy Wear OS umożliwia pobranie popularnych komunikatorów (np. Telegram), programów do zarządzania notatkami (Google Keep), płatności zbliżeniowych (Google Pay) a nawet Ubera, za pośrednictwem którego w łatwy sposób można zamówić przejazd. To oczywiście tylko wybrane propozycje przydatnych aplikacji dostępnych na Wear OS.
Smartwatche z Wear OS konkurencją dla Apple Watch
Do tej pory rynek smartwatch dzielił się na dwie części: Apple Watche i wszystkie pozostałe zegarki. Choć Samsung goni giganta z Cupertino w kontekście udziałów w sprzedaży urządzeń ogółem – to Apple może pochwalić się niemal doskonale zbudowanym ekosystemem. Na próżno szukać u konkurencji rozwiązań, dzięki którym płynność działania i wrażenia z użytkowania zegarka zagrożą pozycji watchOS na rynku.
Wprowadzenie Wear daje cień szansy na konkurowanie z liderem w branży. W końcu powstanie system, który według zapewnień producenta będzie wolny od bolączek poprzednika – słabej wydajności i braku optymalności energetycznej. Ułatwienie pracy programistów poprzez dostarczanie dedykowanych narzędzi może też sprawić, że aplikacje do zegarków będą oferowane w lepszej jakości.
Ujednolicony system będący wynikiem współpracy Google i Samsung z pewnością zmusi producentów zegarków do zainteresowania się platformą Wear OS.
Apple zdecydowanie nie ustąpi pozycji lidera, ale jej utrzymanie będzie coraz trudniejsze.
Rozbudowane funkcje fitness w Wear OS
Google przejmuje Fitbit
Choć żadne szczegóły odnośnie funkcji fitness nie zostały oficjalnie potwierdzone, to użytkownicy wykorzystujący smartwatche do uprawiania sportu i śledzenia zdrowia powinni być zadowoleni.
Urządzenia Fitbit mogą pochwalić się dokładnością pomiarów i szerokim wachlarzem treningów do wyboru. Przeniesienie wszystkich funkcjonalności oferowanych przez Fitbit na urządzenia z Wear sprawi, że mogą być one jednym z pierwszych wyborów osób, dla których najistotniejsze w smartwatchu jest monitorowanie aktywności fizycznej.