watchOS 11: lista nowych funkcji i kompatybilnych modeli Apple Watch

11.06.2024 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
watchOS 11: lista nowych funkcji i kompatybilnych modeli Apple Watch
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W trakcie wydarzenia WWDC 2024 (odbyło się 10 czerwca) usłyszeliśmy liczne zapowiedzi. Przede wszystkim dotyczą oprogramowania, w tym watchOS. Co nowego zobaczymy na popularnych smartwatchach i na jakich modelach pojawią się nowe funkcje?

Aktualizacja watchOS 11

To już jedenasta odsłona systemu operacyjnego dla smartwatchy Apple. WatchOS 11 dostał tak wiele nowości, jak chyba nigdy dotąd. Sprawdźmy więc, co nowego dostaną posiadacze tego sprzętu.

watchOS 11
watchOS 11

Vitals – nowa aplikacja do badania parametrów organizmu

Aplikacja Vitals ma być miejscem, gdzie odnajdziemy wszelkie istotne informacje na temat swojego organizmu. Trafią tam z czujników w smartwatchu Apple. Zaletą mają być powiadomienia o wykrytych nieprawidłowościach i odchyleniach w stosunku do typowych odczytów. Ciekawe informacje otrzymamy też dzięki możliwości zbadania wpływu na nasze ciało i jego dobrostan takich czynników, jak alkohol, choroba, czy nawet zmiana wysokości, na której przebywamy.

Aplikacja Vitals zbiera informacje o:

 • częstotliwości oddechu
 • tętnie
 • temperaturze ciała
 • natlenieniu krwi (saturacja)
 • parametrach snu.

Zupełnie nowy sposób oceny treningów

W smartwatchach z watchOS 11 pojawi się nowa metoda oceniania naszego wysiłku w trakcie aktywności i treningów. Dostaniemy ocenę w dziesięciostopniowej skali. Wynik ma zależeć od długości treningu, ale też jego intensywności. W tym celu oprogramowanie weźmie pod uwagę nie tylko czas, czy przebyty dystans (np. w przypadku biegu lub jazdy na rowerze) i prędkość, ale przede wszystkim parametry organizmu i ich zmiany. Jeśli ktoś nie będzie się zgadzał z oceną, może ją jednak edytować ręcznie.

Najpopularniejsze treningi mają być analizowane automatycznie.

watchOS 11
watchOS 11

Lepsze pomiary treningów z watchOS 11

Apple udoskonaliło pozycjonowanie GPS. Dzięki temu pomiary będą dokładniejsze, a rejestracja dystansu pojawi się dla kolejnych aktywności.

Osoby pływające w basenie mogą teraz wybrać opcję treningu z interwałami.

Osoby lubiące wędrówki będą mogły skorzystać z map offline, niestety tylko w amerykańskich parkach narodowych.

watchOS 11
watchOS 11

Nowe funkcje i zmiany w watchOS 11

Najnowsza wersja watchOS 11 dostanie dodatkowe widgety – dla aplikacji Zdjęcia, Odległość i Shazam. Na podstawie aktualnej lokalizacji i czasu dostaniemy też podpowiedzi, jakie widżety moglibyśmy aktualnie wyświetlić. Algorytmy w zegarku smart ocenią to m.in. na podstawie naszych aktywności, czy wykonywanych czynności. Wyświetlane w widżecie Zdjęcia treści mają być natomiast dostosowane na bazie mechanizmów uczenia maszynowego.

Na smartwatchu dostaniemy możliwość korzystania z Tłumacza na 20 języków. Jeśli wybierzemy się w podróż, zegarek sam podpowie ustawienie Tłumacza jako widget.

Apple zadbało też w watchOS 11 o dodatkowe funkcje dla ciężarnych kobiet. Użytkowniczka na bieżąco zobaczy informacje o wykrytych w trakcie ciąży zmianach zdrowotnych. W ostatnim trymestrze ciąży pojawią się też powiadomienia – ostrzeżenia o zwiększonym ryzyku upadków.

watchOS 11
Pogoda w watchOS 11

Osoba rozpoczynająca aktywność fizyczną będzie mogła teraz powiadomić bliskich o tym fakcie. Funkcja Daj znać może być bardzo przydatna w przypadku wypadku, czy zasłabnięcia. Jest też dostępna w aplikacji Wiadomości.

Lepsze wykorzystanie gestów

W watchOS 11 Apple dopracowało wykorzystanie możliwości obsługi smartwatcha gestami. Gest podwójnego stuknięcia wykorzystamy m.in. w aplikacji Pogody, Kalendarza i Wiadomości. Ponadto dzięki udostępnieniu interfejsu API developerom, gesty zaczną być bardziej przydatne także w aplikacjach firm trzecich.

Lepsze zarządzanie Pierścieniami Aktywności w watchOS 11

Nasze aktywności możemy analizować, patrząc na tzw. Pierścienie Aktywności (np. Pierścień Treningu, pokazujący ile minut dziennie spędziliśmy na ćwiczeniach). W nowej wersji systemu pojawi się opcja personalizacji celu dla konkretnego dnia tygodnia. Dostaniemy też możliwość wstrzymania zapisywania danych na dzień, tydzień, miesiąc, a nawet na dłużej. Całość ma pozytywnie wpłynąć na motywację do dalszych ćwiczeń i codziennych aktywności.

Które Apple Watch można zaktualizować do wearOS 11?

Poza wspomnianymi już zmianami, Apple poprawiło też poziom bezpieczeństwa. Osiągnięto to także dzięki szyfrowaniu danych zdrowotnych i fitness. Podczas synchronizacji z iCloud wszystkie dane są szyfrowane.

Już teraz watchOS 11 jest dostępny w wersji beta. Publiczna wersja powinna się natomiast pojawić w najbliższych tygodniach.

Oficjalna aktualizacja pojawi się natomiast jesienią (w podobnym czasie posiadacze iPhone dostaną też iOS 18). Nowe oprogramowanie watchOS 11 dostaną następujące modele:

 • Apple Watch Series 6
 • Apple Watch Series 7
 • Apple Watch Series 8
 • Apple Watch Series 9
 • Apple Watch SE (2. generacji)
 • Apple Watch Ultra
 • Apple Watch Ultra 2.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.