watchOS 11: lista nowych funkcji i kompatybilnych modeli Apple Watch
To już jedenasta odsłona systemu operacyjnego dla smartwatchy Apple. WatchOS 11 dostał tak wiele nowości, jak chyba nigdy dotąd. Sprawdźmy więc, co nowego dostaną posiadacze tego sprzętu. Najwięcej zmian zobaczą użytkownicy Apple Watch Series 10. Tam dostajemy choćby szybsze ładowanie baterii.
Apple Watch dostaje kilka przydatnych funkcji AI
W najnowszych zegarkach Apple Watch Series 10, pokazanych równocześnie z iPhone 16 i słuchawkami AirPods 4, Apple zaprezentowało nowy chipset Apple S10. Wspiera sprzętowo rozwiązania korzystające ze sztucznej inteligencji. Znajdziemy je jednak także w innych modelach, po aktualizacji do watchOS 11, choć mogą nieco się różnić od narzędzi z najnowszego modelu.
AI pozwala lepiej wykorzystywać aplikację Vitals, dokładniej analizować postępy treningów, czy dawać bardziej dopasowane sugestie dla użytkownika. Oznacza to też większą jakość powiadomień o wykrytych nieprawidłowościach zdrowotnych. W nowym modelu pojawiła się m.in. funkcja detekcji bezdechu sennego.
Jedną z przydatnych nowości jest też funkcja badania obciążenia treningowego. Pozwala lepiej zrozumieć to, jak nasz organizm reaguje na treningi o określonej intensywności. Dzięki temu możemy lepiej dopasować rodzaj treningu do aktualnego poziomu kondycji, czy zmęczenia.
Sztuczna inteligencja i mechanizmy uczenia maszynowego pomogą również dopasować idealną tarczę zegarka. Wybierze z biblioteki najbardziej (zdaniem AI) dopasowane zdjęcie z biblioteki, które powinno dobrze się wpasować w to, co akurat wyświetlamy. Oczywiście, użytkownik może też samodzielnie wybierać tarcze.
Jeśli jesteśmy przy tarczy zegarka. AI pomoże też w dobrej kolejności wyświetlać elementy stosu. Trafią tam wyniki sportowe śledzonych drużyn, status przejazdu Uberem, czy inne przydatne informacje. Dzięki inteligentnemu zarządzaniu ich kolejnością użytkownik powinien najpierw zobaczyć najbardziej przydatne informacje.
Vitals – nowa aplikacja do badania parametrów organizmu
Aplikacja Vitals jest miejscem, gdzie odnajdziemy wszelkie istotne informacje na temat swojego organizmu. Trafiają tam z czujników w smartwatchu Apple. Zaletą są powiadomienia o wykrytych nieprawidłowościach i odchyleniach w stosunku do typowych odczytów. Ciekawe informacje otrzymamy też dzięki możliwości zbadania wpływu na nasze ciało i jego dobrostan takich czynników, jak alkohol, choroba, czy nawet zmiana wysokości, na której przebywamy.
Aplikacja Vitals zbiera informacje o:
- częstotliwości oddechu
- tętnie
- temperaturze ciała
- natlenieniu krwi (saturacja)
- parametrach snu.
Zupełnie nowy sposób oceny treningów
W smartwatchach z watchOS 11 pojawiła się nowa metoda oceniania naszego wysiłku w trakcie aktywności i treningów. Wprowadzono ocenę w dziesięciostopniowej skali. Wynik zależy od długości treningu, ale też jego intensywności.
W tym celu oprogramowanie bierze pod uwagę nie tylko czas, czy przebyty dystans (np. w przypadku biegu lub jazdy na rowerze) i prędkość, ale przede wszystkim parametry organizmu i ich zmiany. Jeśli ktoś nie będzie się zgadzał z oceną, może ją jednak edytować ręcznie. Najpopularniejsze treningi są analizowane automatycznie.
Lepsze zarządzanie Pierścieniami Aktywności w watchOS 11
Nasze aktywności możemy analizować, patrząc na tzw. Pierścienie Aktywności (np. Pierścień Treningu, pokazujący ile minut dziennie spędziliśmy na ćwiczeniach). W nowej wersji systemu pojawi się opcja personalizacji celu dla konkretnego dnia tygodnia. Dostaniemy też możliwość wstrzymania zapisywania danych na dzień, tydzień, miesiąc, a nawet na dłużej. Całość ma pozytywnie wpłynąć na motywację do dalszych ćwiczeń i codziennych aktywności.
Ulepszony GPS w watchOS 11
Apple udoskonaliło pozycjonowanie GPS. Dzięki temu pomiary są dokładniejsze, a rejestracja dystansu pojawia się dla kolejnych aktywności. Osoby pływające w basenie mogą teraz wybrać opcję treningu z interwałami. Osoby lubiące wędrówki mogą skorzystać z map offline, niestety tylko w amerykańskich parkach narodowych.
Tłumacz w watchOS 11
Przydatną funkcją jest tłumacz, który działa w 20 językach. Możemy z niego skorzystać tylko podczas połączenia z Internetem. Oznacza to konieczność sparowania ze smartfonem, używanie sieci komórkowej (w zegarkach z LTE) lub po połączeniu z siecią Wi-Fi. Przetłumaczone frazy są wyświetlane na ekranie, możemy też odczytywać je w spowolnionym tempie dla łatwiejszego zrozumienia treści.
Nowe widgety w watchOS 11
Najnowsza wersja watchOS 11 dostała dodatkowe widgety – dla aplikacji Zdjęcia, Odległość i Shazam. Na podstawie aktualnej lokalizacji i czasu dostajemy też podpowiedzi, jakie widżety możemy aktualnie wyświetlić. Algorytmy w zegarku smart ocenią to m.in. na podstawie naszych aktywności, czy wykonywanych czynności. Wyświetlane w widżecie Zdjęcia treści są natomiast dostosowane na bazie mechanizmów uczenia maszynowego.
Lepsze wykorzystanie gestów
W watchOS 11 Apple dopracowało wykorzystanie możliwości obsługi smartwatcha gestami. Gest podwójnego stuknięcia wykorzystamy m.in. w aplikacji Pogody, Kalendarza i Wiadomości. Ponadto dzięki udostępnieniu interfejsu API developerom, gesty zaczną być bardziej przydatne także w aplikacjach firm trzecich.
Funkcje dla kobiet w ciąży
Apple zadbało też w watchOS 11 o dodatkowe funkcje dla ciężarnych kobiet. Użytkowniczka na bieżąco zobaczy informacje o wykrytych w trakcie ciąży zmianach zdrowotnych. W ostatnim trymestrze ciąży pojawią się też powiadomienia – ostrzeżenia o zwiększonym ryzyku upadków.
Osoba rozpoczynająca aktywność fizyczną może teraz powiadomić bliskich o tym fakcie. Funkcja Daj znać może być bardzo przydatna w przypadku wypadku, czy zasłabnięcia. Jest też dostępna w aplikacji Wiadomości.
Funkcja Tap to Cash
Po aktualizacji do watchOS 11 dostaliśmy między innymi kilka dodatków w aplikacji Wallet. Pojawią się tam choćby informacje o dacie i godzinie wydarzenia, wskazówki dojazdu na parking, czy inne przydatne dane. W Apple Wallet dostajemy też funkcję „Tap to Cash” do szybkiego przekazania środków do innego sprzętu Apple (np. iPhone lub innego zegarka).
Apple Watch dostaje obsługę UWB
Przydatną nowością w watchOS 11 może być dodanie obsługi Ultra Wideband (UWB). Pozwala to m.in. na konfigurację inteligentnego zamka do drzwi (lub samochodu), aby odblokować drzwi po zbliżeniu się do nadajnika. Nie będzie więc potrzeby wyciągania zegarka.
Bezpieczeństwo i prywatność
Poza wspomnianymi już zmianami, Apple poprawiło też poziom bezpieczeństwa. Osiągnięto to także dzięki szyfrowaniu danych zdrowotnych i fitness. Podczas synchronizacji z iCloud wszystkie dane są szyfrowane.
Modele Apple Watch z aktualizacją watchOS 11
Nowe oprogramowanie watchOS 11 jest dostępne od 16 września 2024 roku. Lista modeli Apple Watch z aktualizacją:
- Apple Watch Series 6
- Apple Watch Series 7
- Apple Watch Series 8
- Apple Watch Series 9
- Apple Watch SE (2. generacji)
- Apple Watch Ultra
- Apple Watch Ultra 2
- Apple Watch Series 10 (najnowszy model, zaprezentowany we wrześniu 2024).
Może zainteresują Cię także inne artykuły