watchOS 10 – lista wszystkich zmian, nowości i kompatybilnych modeli

27.09.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
watchOS 10 – lista wszystkich zmian, nowości i kompatybilnych modeli
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Na początku tego tygodnia firma Apple udostępniła oficjalną wersję systemu watchOS 10. Od poniedziałku zainstalować mogą go wszyscy użytkownicy zegarków, które kompatybilne są z watchOS 10. Lista zmian jest długa, ale warto się z nią zapoznać. Opisujemy, co nowego w watchOS 10 oraz jak można go zainstalować.

watchOS 10 – co nowego?

Po pierwsze, przeprojektowano wszystkie aplikacje systemowe. Wykorzystują one obecnie całą powierzchnię wyświetlacza, dzięki czemu na ekranie pojawia się więcej informacji, a w dodatku przedstawione są one w bardziej estetyczny sposób. Ułatwia to także obsługę i eliminuje przypadkowe stuknięcia w elementy, które wcześniej znajdowały się blisko siebie.

przeprojektowane aplikacje w watchos 10

Widżety w watchOS 10 – wielka rewolucja na małym ekranie

Widżety w systemie watchOS 10 odmieniły sposób korzystania z zegarka. Nie trzeba już szukać poszczególnych aplikacji, co w dodatku w widoku siatki (w poprzedniej wersji systemu) nie było łatwe. Obecnie wystarczy podnieś nadgarstek i przekręcić pokrętłem Digital Crown „w górę”. Stuknięcie w wybrany widżet otwiera powiązaną z nim aplikację, na przykład Pogodę czy Fitness.

nowe widżety

Zmiana sposobu uruchamiania Centrum sterowania

Z początku kłopotliwa zmiana, do której „starzy” użytkownicy zegarków Apple Watch muszą się chwile przyzwyczaić. Przez ostatnie kilka lat Centrum Sterowania uruchamiane było poprzez machnięcie palcem od dolnej krawędzi do góry ekranu pod warunkiem, że widoczny był ekran główny.

W watchOS 10 Centrum sterowania aktywuje się poprzez wciśnięcie przycisku bocznego bez względu na to czy w danym momencie uruchomiona jest jakaś aplikacja czy nie. Ostatecznie, po kilku dniach ułatwia to obsługę zegarka.

centrum sterowania watchOS 10

Nowe tarcze

Jak to zwykle bywa przy okazji premiery nowego systemu watchOS, użytkownicy otrzymali także nowe tarcze. Bohaterem jednej jest kreskówkowy pies Snoopy, który skacze po wskazówkach i reaguje na zmianę pogody, na przykład rozkładając parasolkę, gdy pada deszcz.

Inne nowe tarcze to Słoneczny analogowy, Paleta, Modułowy Ultra oraz Nike Globe.

nowe tarcze

Pierwsza ma klasyczny wygląd i „świecący” cyferblat, a strefy światła i cienia zmieniają się wraz z porą dnia.

Druga wyświetla palety kolorów, które zmieniają się wraz z przesuwaniem się wskazówek. Trzecia przeznaczona jest dla modeli Ultra i potrafi wyświetlić aż siedem komplikacji. Na bieżąco mogą pojawiać się informacje na przykład na temat głębokości wody, na której znajduje się zegarek wraz z użytkownikiem lub wysokość nad poziomem morza.

Gratka dla kolarzy

Poprzednia wersja systemu wprowadziła wiele nowych funkcji dla biegaczy. W watchOS 10 dodano nowe możliwości związane z monitorowaniem treningów rowerowych. Zegarek połączyć można z akcesoriami Bluetooth i dzięki temu na jego ekranie wyświetlać się mogą informacje na temat kadencji oraz mocy z podziałem na strefy.

Co ważne, po uruchomieniu treningu rowerowego, bieżące parametry wyświetlane są zarówno na ekranie zegarka, jak i iPhone’a. Smartfona można więc przymocować do kierownicy i stale obserwować te parametry.

nowe funkcje dla rowerzystów

Aplikacja Zdrowie w watchOS 10

Podobnie jak w przypadku iOS 17, w nowym systemie dla zegarków także wprowadzono nowe funkcje aplikacji Zdrowie. Z poziomu zegarka, tak jak na iPhonie, można odnotowywać swoje aktualne samopoczucie oraz ogólny nastrój w ciągu dnia. Dane można przeglądać i analizować na smartfonie.

Nowsze modele zegarków Apple Watch wyposażone zostały w czujnik światła otoczenia, dzięki któremu smartwatch może monitorować, ile czasu w ciągu dnia dziecko spędza w świetle dziennym. Informacje te widoczne będą na iPhonie, z którym połączony jest zegarek.

Co ważne, może to być smartfon rodziców. Funkcja przeznaczona jest dla dzieci, ponieważ zbyt krótki czas przebywania w świetle dziennym przez młodych ludzi może spowodować u nich krótkowzroczność.

aplikacja zdrowie

Inne nowości w watchOS 10

Powyżej opisaliśmy najciekawsze funkcje nowego systemu, ale to nie wszystko co użytkownikom smartwatchów zafundowała firma Apple. Inne nowe funkcje to:

 • możliwość korzystania z map offline, które pobierać można na iPhone’ach z zainstalowanym systemem iOS 17,
 • NameDrop – łatwe i intuicyjne udostępnianie danych kontaktowych poprzez przyłożenie zegarka Apple Watch do zegarka osoby, do której te dane mają trafić,
 • poczta głosowa FaceTime – iOS 17 umożliwia nagrywanie wiadomości głosowych i wideo w ramach FaceTime, a nowy watchOS 10 umożliwia odtwarzanie ich bezpośrednio na zegarku,
 • możliwość ustawienia dodatkowych przypomnień o konieczności zażycia leków,
 • możliwość tworzenia aplikacji monitorujących więcej dyscyplin sportowych dzięki nowemu API dla treningów i bardziej precyzyjnym czujnikom w nowych modelach zegarków

watchOS 10 – kiedy pobrać i jak zainstalować?

Jak wspomniano, użytkownicy mogą już pobrać watchOS 10. Lista zmian, którą przedstawiliśmy, jest obszerna, więc warto zainstalować nowy system i na własnej skórze przekonać się jak działa nowa wersja. System udostępniony został 18 września około godziny 19:00 czasu obowiązującego w Polsce.

Aby zainstalować watchOS 10 należy uruchomić aplikację Watch, która znajduje się na iPhonie połączonym z tym zegarkiem. Następnie wybrać kolejno Ogólne oraz Uaktualnienia. Kolejne kroki to stuknięcie w opcję Pobierz i zainstaluj oraz postępowanie zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie iPhone’a. Co ważne, smartfon musi być połączony z Wi-Fi, a zegarek musi znajdować się na ładowarce.

watchOS 10 – lista kompatybilnych modeli Apple Watch

 • Apple Watch Series 4
 • Apple Watch Series 5
 • Apple Watch SE
 • Apple Watch Series 6
 • Apple Watch Series 7
 • Apple Watch Series 8
 • Apple Watch Series 9
 • Apple Watch Ultra
 • Apple Watch Ultra 2

Jakie zegarki obsługują watchOS 10? Apple było w tym względzie bardzo łaskawe. Nowy system zainstalować można nawet na modelach Series 4, które zadebiutowały 5 lat temu, w 2018 roku.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.