Jak działa VPN w telefonie? Kiedy warto z niego korzystać?

10.11.2022 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Jak działa VPN w telefonie? Kiedy warto z niego korzystać?
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wejście do Internetu za każdym razem naraża Cię na różnego rodzaju cyberzagrożenia. Może się wydawać, że pełne bezpieczeństwo jest nieosiągalne, ale na szczęście istnieją technologie, które znacząco poprawiają Twoje bezpieczeństwo — VPN jest jedną z nich. Co to za technologia i jak jej używać?

Co to jest VPN w telefonie?

Wirtualna sieć prywatna (VPN) dla Twojego smartfona to niezawodny sposób na ochronę online. Za każdym razem, gdy używasz swojego telefonu, przekazujesz ogromną liczbę danych o sobie, co przyciąga uwagę przestępców.

VPN na telefon

Za pośrednictwem smartfona podłączonego do sieci komórkowej lub Wi-Fi mogą wykraść Twoje dane osobowe lub popełnić inne cyberprzestępstwa. Aby tego uniknąć, poznaj możliwości VPN.

Czy warto stosować VPN w telefonie?

Główną zaletą technologii VPN jest zapewnienie prywatności, ale ma ona również inne korzyści. Jakich?

Twój ruch internetowy jest chroniony przed przechwyceniem

Niezaszyfrowane dane mogą być odczytane przez każdego, kto ma dostęp do sieci i chce je zobaczyć. VPN na telefon uniemożliwia cyberprzestępcom takie działania.

Aby odczytać Twoją wiadomość, potrzebowaliby klucza szyfrującego. Odmawianie cyberprzestępcom dostępu do Twoich danych daje Ci większą prywatność, nawet w sieciach publicznych.

Prywatność lokalizacji

To kolejna konsekwencja posiadania serwerów VPN działających jako Twój „przedstawiciel” w Internecie. Ponieważ dane o lokalizacji pochodzą z serwera w innym kraju, nie można wiedzieć, gdzie naprawdę się znajdujesz.

Ponadto większość serwerów VPN nie prowadzi dziennika aktywności użytkownika. Dlatego nikt nie będzie mógł się dowiedzieć, że z nich korzystałeś.

Przeglądanie treści, do których dostęp jest ograniczony w niektórych regionach

Niektóre usługi i strony internetowe udostępniają swoje treści jedynie w określonych krajach i regionach, np. w Chinach. Gdy łączysz się z Internetem, Twoja lokalizacja jest określana przez domyślnie używane serwery lokalne.

Uniemożliwia to dostęp do treści specyficznych dla danego kraju podczas podróży lub gdy jesteś w domu, nie możesz oglądać niektórych treści dostępnych dla użytkowników z innych krajów. VPN w pewnym sensie zastępuje Twoją lokalizację lokalizacją serwera pośredniego znajdującego się w innym kraju.

Mniejsze ryzyko dla danych firmowych podczas pracy zdalnej

Kiedy pracujesz poza wewnętrzną siecią firmy, możesz potrzebować dostępu do ważnych informacji. Wiąże się to z wykorzystaniem bezpiecznego połączenia — bez niego wielu pracodawców nie pozwoli pracownikom na pracę zdalną. Rozwiązania VPN łączą się z prywatnymi serwerami i wykorzystują szyfrowanie, aby zapobiec wyciekom danych.

jak ustawić VPN, zalety korzystania z sieci VPN

Uzyskiwanie dostępu do treści z usług strumieniowego przesyłania wideo, które są ograniczone w niektórych regionach

Gdy zamienisz swoją lokalizację z VPN, usługa streamingowa zakłada, że jesteś w innym kraju i możesz oglądać filmy oraz programy telewizyjne niedostępne w Twoim regionie.

Wyświetlaj „prawdziwe” ceny podczas rezerwacji

Linie lotnicze i hotele śledzą przeglądane przez Ciebie bilety i zakwaterowanie za pomocą plików cookie. Identyfikując Cię jako użytkownika, który wyraził zainteresowanie określonymi ofertami, mogą sztucznie zawyżać ich ceny.

Ta sztuczka jest stosowana, aby skłonić Cię do pośpiesznego zakupu. VPN pozwala uniknąć oszustwa poprzez anonimowość Twoich działań.

Unikanie śledzenia przez dostawców usług internetowych i inne organizacje

Firmy znane są z wykorzystywania danych demograficznych (wiek, płeć, lokalizacja itp.) przy projektowaniu usług i kampanii marketingowych. Działania te nie zawsze są złośliwe, ale użytkownik może woleć nie ujawniać tych informacji.

Niektóre serwisy zbierają Twoje dane, aby sprzedać je firmom zewnętrznym, które mogą zaniedbać ich ochronę. Im więcej osób posiada dane na Twój temat, tym większe prawdopodobieństwo ich wycieku. VPN ukrywa dane demograficzne, gdy jesteś online, więc nie można Cię śledzić.

Darmowy czy płatny VPN?

Sieci VPN można klasyfikować według wielu kryteriów — od stopnia bezpieczeństwa, technologii implementacji, adresów IP, po rodzaje stosowanych protokołów. Dla przeciętnego użytkownika wszystko jest proste. Serwisy VPN mogą być płatne oraz darmowe.

Niektóre są prowadzone i utrzymywane przez entuzjastów lub hobbystów, a inne przez duże firmy, które zarabiają na serwisie. Oto najważniejsze różnice między płatnym a darmowym serwisem VPN.

darmowy VPN w telefonie a płatny - różnice

Prywatność i bezpieczeństwo

 • Płatny VPN — potencjalnie wyższe bezpieczeństwo niż w przypadku darmowych usług. Jeśli prośby są rejestrowane w logach, na pewno zostanie to zapisane w dokumentach/ofercie. Wszelkie problemy to uszczerbek na reputacji, więc „bezpieczeństwo” nie jest tu ostatecznością.
 • Darmowy VPN na telefon — niższy poziom bezpieczeństwa. Często usługi są świadczone bez żadnych warunków i gwarancji. Usługodawcy stosują logowanie i mogą przekazywać informacje o użytkownikach na pierwsze żądanie organów ścigania. Często stosowane są słabe algorytmy szyfrowania.

Wydajność

 • Płatny VPN — w miarę wzrostu liczby klientów uruchamiany jest nowy sprzęt i konfigurowany w celu utrzymania wymaganej przepustowości i wydajności. Za szyfrowanie mogą odpowiadać specjalne rozwiązania sprzętowe, a nie pakiety oprogramowania, co znacznie zwiększa wydajność usług.
 • Darmowy VPN — im popularniejszy jest serwis, tym większe jest obciążenie sprzętu. Serwery po prostu nie radzą sobie z napływem użytkowników.

Szybkość i ruch na łączu

 • Płatny VPN — zawsze wystarczająca przepustowość. Często bez limitów na liczbę przesyłanych danych. Jeśli są limity, to zawsze są one znacznie wyższe w porównaniu z dostępem bezpłatnym.
 • Darmowy VPN — kanał jest albo słaby, albo dzielony między wielu użytkowników (co wciąż skutkuje niższymi prędkościami). Limity ruchu może nie są ustawione (chyba że to darmowy pakiet testowy od płatnego dostawcy VPN), ale i tak nie da się z niego wiele wyciągnąć. Często zdarzają się przeciążenia sieci, połączenie może zostać zerwane w każdej chwili.

Jak skonfigurować VPN na systemie Android?

Obsługa VPN jest wbudowana w system Android, więc można ją łatwo skonfigurować za pośrednictwem menu ustawień telefonu bez konieczności pobierania aplikacji.

Jak ustawić VPN w telefonie Android? Najpierw otwórz menu ustawień telefonu. Należy pamiętać, że poniższe instrukcje mogą się różnić w zależności od urządzenia:

 • Stuknij opcję Wi-Fi i Internet lub Sieci zwykłe i bezprzewodowe. Zasadniczo musisz przejść do strony ustawień sieci.
ustawienia sieci VPN
 • Stuknij opcję VPN. Na niektórych urządzeniach może być konieczne rozwinięcie ustawień przez stuknięcie najpierw opcji Więcej.
zakładka z konfiguracją VPN
 • Stuknij znak plusa w prawym górnym rogu. Jeśli go nie widzisz, musisz otworzyć menu ustawień zaawansowanych (zwykle stukając ikonę z trzema pionowymi kropkami).
utwórz sieć VPN w Android
 • Wprowadź niezbędne informacje sieci VPN Android, takie jak adres serwera, nazwa użytkownika i hasło. Informacje te zostaną przekazane przez administratora sieci.
edytuj nowy VPN

Jak skonfigurować VPN na systemie iOS?

Sieć VPN można również skonfigurować bezpośrednio na wszystkich iPhone’ach, iPadach i komputerach Mac. Oto jak zmienić VPN w telefonie iPhone:

 • Odblokuj iPhone’a i otwórz Ustawienia;
 • Stuknij w „Ogólne” i wybierz „VPN”.
 • Następnie dotknij „Dodaj konfigurację VPN”;
 • Administrator sieci udzieli niezbędnych informacji. Obejmuje to protokół VPN, ustawienia VPN (zdalny identyfikator, serwer) oraz informacje o logowaniu w celu uwierzytelnienia;
 • Po zakończeniu kliknij przycisk Zakończ, aby zapisać profil i skończyć konfigurację VPN iPhone;
 • Możesz teraz włączyć lub wyłączyć połączenie VPN iPhone za pomocą przycisku przewijania na stronie VPN.

Jeśli Twoje urządzenie mobilne jest integralną częścią Twojego codziennego życia, VPN oraz anonimowe przeglądarki będą nieocenionym narzędziem do ochrony Twojej prywatności, ochrony poufności i zapewnienia bezpiecznego dostępu do Internetu.

Czy korzystanie z VPN jest legalne?

Podejście do korzystania z VPN zależy od kraju. Korzystanie z VPN w Polsce jest legalne, jeśli Twoja aktywność online nie narusza żadnych przepisów. Jeśli nie chcesz złamać prawa, nie używaj VPN do pobierania materiałów chronionych prawem autorskim, takich jak oprogramowanie, filmy czy muzyka.

Nawet jeśli korzystanie z VPN jest całkowicie legalne, to na użytkowniku spoczywa odpowiedzialność za nielegalne działania stosowane poprzez używanie połączenia VPN.

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.