BlueOS to najnowszy system operacyjny dla smartwatchy. Znajdziemy go w vivo Watch 3

03.12.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
BlueOS to najnowszy system operacyjny dla smartwatchy. Znajdziemy go w vivo Watch 3
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Korzystając z różnych urządzeń elektrycznych dużą rolę w naszych wrażeniach odgrywa oprogramowanie. System operacyjny w komputerze, smartfonie, a nawet zegarku sportowym są kluczowe dla dobrej praktyczności i łatwości obsługi sprzętu. W najnowszym smartwatchu vivo Watch 3 pojawił się system operacyjny BlueOS. Jest to pierwsze urządzenie z takim oprogramowaniem. Sprawdźmy, co nowego pojawiło się w systemie BlueOS.

Premiera vivo Watch 3 z nowym systemem BlueOS

Dziś coraz więcej marek produkujących smartwatche tworzy własne oprogramowanie. Podobnie uczynił już choćby Huawei, po części powodem były amerykańskie sankcje nałożone na firmę kilka lat temu. Własne systemy mają też Xiaomi i inni, a do listy dołącza właśnie Samsung. Oczywiście, producent zapewnia, że BlueOS to zupełnie nowe rozdanie w świecie systemów dla smartwatchy. Przede wszystkim zmieniono rozłożenie różnych elementów do zarządzania poszczególnymi funkcjami. W vivo Watch 3 znajdziemy je łatwiej, obsługa powinna być więc nieco bardziej intuicyjna. W BlueOS mamy system gestów, przesuwając palcem po ekranie w odpowiedni sposób możemy wywołać najważniejsze funkcje.

vivo Watch 3
vivo Watch 3

vivo Watch 3 to zegarek dostępny tylko w jednym rozmiarze – 46,1 mm (ekran 1,43″).

Do sterowania zegarkiem, poza ekranem dotykowym (AMOLED z rozdzielczością 466 x 466 pikseli) użyjemy też obrotowego pokrętła. Umieszczono je na prawym boku, nieco niesymetrycznie. Zabieg w sumie wygląda nieźle, dodaje nieco charakteru do dość standardowego designu zegarka. Zapewne vivo Watch 3 będzie też dzięki temu praktyczniejsze w codziennym użytkowaniu.

vivo Watch 3

Oprogramowanie vivo Watch 3 pozwala na instalację różnych firm, nie tylko vivo. Ciężko przewidzieć, czy sprzęt będzie działał szybko. Ma zaledwie 64 MB RAM (tak – MB, nie GB!), konkurencja pod tym względem oferuje znacznie więcej. Być może jednak system BlueOS został zaplanowany właśnie w taki sposób, aby słabsze podzespoły zapewniały długi czas pracy na baterii, jednak aby sprawność działania była wystarczająca. Producent zapewnia, że zegarek działa płynnie, co widzimy zresztą na wideorecenzjach sprzętu.

Nowy smartwatch vivo Watch 3

Pamięć na dane w vivo Watch 3 to 4 GB. Taką ilość należy uznać za rozsądną. Zainstalujemy w niej trochę aplikacji, czy wgramy ulubione pliki mp3 z muzyką. Według producenta nowy smartfon z BlueOS może działać nawet 16 dni na jednym ładowaniu. Bardziej intensywne użytkowanie oznacza do 8 dni pracy. Czas pracy na pełnej baterii spadnie nieco, jeśli zdecydujemy się korzystać z karty eSIM. vivo Watch 3 oferuje tę przydatną opcję, wtedy jednak czas pracy to 3-7 dni w zależności od intensywności użytkowania. Jeśli chcemy wydłużyć czas pracy, możemy jednak na przykład zrezygnować z opcji Always On Display. Możemy też oczywiście korzystać ze wszystkich „bajerów” na co dzień, a podczas dłuższych wycieczek włączyć tryb oszczędzania energii. Akumulator ma pojemność 505 mAh.

vivo Watch 3 ma wbudowany moduł NFC.

W smartwatchu z nowym systemem operacyjnym BlueOS nie zabrakło oczywiście funkcji dla aktywnych. Zestaw czujników i modułów monitoruje na bieżąco parametry ciała. Możemy też zapisywać postępy w treningach, a nawet uzyskać pewne podpowiedzi w aplikacji. Zabrakło natomiast modułu GPS. Jeśli chcemy więc zapisywać trasę biegu lub jazdy na rowerze, musimy połączyć się ze smartfonem. Zrobimy to oczywiście przez Bluetooth.

BlueOS

vivo Watch 3 ma funkcje analizy jakości i czasu snu, zmierzy puls (8-kanałowe mierzenie pracy serca dzięki sensorowi Star Ring) i poziom tlenu we krwi. Jest przy tym jednak, niestety, całkiem drogi. Zegarek posiada jedynie 10 wbudowanych tarcz zegarka. Na szczęście możemy jednak z łatwością pobrać dodatkowe przez Internet.

vivo Watch 3

Cena vivo Watch 3 to jego największy minus

W zależności od wersji vivo Watch 3 kosztuje 1099 lub 1299 juanów. Tańsza wersja ma jedynie łączność Bluetooth. W droższej jest też obsługa kart eSIM. Dziś nie jest dostępny w Polsce. Oznacza to cenę między 600 a 750 złotych. To całkiem sporo jak za smartwatcha bez GPS.

Wśród wersji vivo Watch 3 znajdziemy takie z kopertą białą lub czarną. Różne mogą być też paski – z silikonu TPU lub ze skóry.

Specyfikacja smartwatcha vivo Watch 3

 • Typ: smartwatch
 • Pasek: silikonowy lub skórzany
 • Wymiary: koperta 46,1 mm
 • Obudowa: uszczelniona
 • Wyświetlacz: okrągły ekran AMOLED 1,43″, rozdzielczość 466×466 pikseli, Always On Display
 • Bateria: 505 mAh, do 16 dni pracy, do 7 dni pracy podczas używania karty eSIM
 • Tryby sportowe: tak
 • Pamięć: 64 MB RAM, 4 GB na dane
 • Funkcje: analiza snu, sterowanie telefonem, trening, obsługa gestów, system operacyjny Blue OS
 • Łączność: Bluetooth, NFC, wersja z obsługą kart eSIM
 • Cena: 1099 juanów (wersja Bluetooth-only) lub 1299 juanów (Bluetooth + eSIM)
vivo Watch 3
vivo Watch 3

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.