ViLTE – co to jest i jak działa? W jakich sieciach jest dostępne? Wady i zalety ViLTE

18.08.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
ViLTE – co to jest i jak działa? W jakich sieciach jest dostępne? Wady i zalety ViLTE
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Czy zastanawiałeś się, czym jest ViLTE i jak działa w praktyce? Poznaj technologię Video over LTE, która rewolucjonizuje sposób prowadzenia rozmów wideo w sieciach komórkowych.

W dobie rosnącej popularności połączeń wideo ViLTE staje się jednym z najbardziej innowacyjnych rozwiązań dostępnych na rynku. Ale co to tak naprawdę jest i dlaczego aż tyle się o nim mówi? Jak działa ViLTE i czy korzystanie z niego wpływa na nasze pakiety danych? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziecie w naszym artykule.

ViLTE – czym jest?

ViLTE to skrót od Video over LTE. To technologia łącząca VoLTE z możliwością przesyłania wideo w wysokiej jakości obrazu. Często jest mylone z technologią VoLTE, która skupia się wyłącznie na połączeniach głosowych wykorzystujących sieć LTE

Video over LTE to odpowiednik usługi FaceTime dla użytkowników Androida, ale w przeciwieństwie do wielu innych rozwiązań, korzystanie z ViLTE nie wymaga instalacji dodatkowych aplikacji.

ViLTE ma na celu zapewnienie obrazu w jakości co najmniej HD i stabilne połączenie o niskim poziomie opóźnień. Ostateczna jakość połączenia zależy jednak od specyfikacji telefonu użytkownika oraz jakości sieci LTE, do której jest podłączony.

Video over LTE – w jakich sieciach jest dostępne?

Video over LTE pozwala prowadzić rozmowy wideo z wykorzystaniem sieci komórkowych, co jest szczególnie korzystne w miejscach, gdzie brak dostępu do tradycyjnych sieci Wi-Fi. Ale jakie sieci w Polsce oferują dostęp do tej technologii?

Pierwszą siecią, jaka bez ograniczeń oferowała wszystkim swoim klientom usługę ViLTE, była Play (ViLTE Play). Potem dołączyła sieć Orange, które jednak na początku zapewniała Video over LTE tylko w wybranych taryfach (ViLTE Orange). Od sierpnia 2023 roku to się zmieniło i każdy klient Orange może korzystać z tej nowej technologii komunikacji. Zapewne wkrótce pozostali operatorzy dołączą do tego grona, co sprawia, że technologia ViLTE ma potencjał, aby być szeroko dostępną w Polsce dla wielu użytkowników sieci komórkowych.

Video over LTE

Jak działa ViLTE?

ViLTE to technologia opierająca się na Video over LTE, która umożliwia przeprowadzanie połączeń wideo w wysokiej jakości. To technologiczne rozwinięcie popularnej usługi VoLTE. Na podstawowe pytanie: „Jak działa ViLTE?” można odpowiedzieć w następujący sposób. Skoro VoLTE (Voice over LTE) pozwala na przeprowadzanie rozmów głosowych przy wykorzystaniu sieci 4G LTE zamiast starszych technologii 2G lub 3G, ViLTE (Video over LTE) dodaje do tego element wideo.

Pozwala to na prowadzenie rozmów wideo w jakości HD+ bez potrzeby korzystania z dodatkowych aplikacji.

Co ważne, ViLTE wykorzystuje tzw. VoLTE Interconnect (styk międzyoperatorski), co oznacza, że użytkownicy np. ViLTE Orange czy ViLTE Play, mogą nawiązywać ze sobą połączenia wideo. Aby nawiązać takie połączenie, użytkownik po prostu wybiera numer telefonu i klika ikonę kamery na ekranie smartfonu. Można użyć tej opcji również w trakcie trwającego już połączenia głosowego.

To bardzo dobra opcja dla tych, którzy chcą prowadzić rozmowy wideo bez konieczności korzystania z dodatkowych komunikatorów.

Czy Video over LTE zużywa transfer danych?

Gdy korzystamy z internetu na naszym urządzeniu mobilnym, możemy łączyć się z siecią Wi-Fi lub używać danych komórkowych (np. za pośrednictwem technologii 4G/LTE lub 5G). Tradycyjnie taki sposób korzystania z sieci oznacza zużywanie pakietu danych, zwłaszcza podczas prowadzenia wideorozmów. Jednak pojawienie się technologii ViLTE zmieniło ten schemat.

ViLTE polega na przesyłaniu wideo w czasie rzeczywistym w sieci LTE. Dzięki tej technologii osoby korzystające z wideorozmów mogą zaoszczędzić nieco transferu i wykorzystać zachowane dane w inny sposób. Wszystko dlatego, że rozmowy wideo za pośrednictwem ViLTE nie zużywają dostępnego limitu transferu danych.

Korzystanie z ViLTE nie jest związane z żadnymi dodatkowymi opłatami. Co więcej, nie trzeba instalować żadnych dodatkowych komunikatorów, aby skorzystać z tej technologii. Wystarczy posiadać urządzenie, które wspiera tę funkcję, a obsługę technologii ViLTE zapewnia obecnie wiele nowoczesnych smartfonów.

jak działa ViLTE

Czy warto korzystać z ViLTE?

ViLTE to technologia oparta na zaawansowanej sieci 4G LTE, która umożliwia przesyłanie wideo za pomocą sieci LTE. Ale czy warto korzystać z tej technologii? Oto jej główne zalety i potencjalne wady.

Zalety ViLTE:

  • Wysoka jakość transmisji – podobnie jak VoLTE, również ViLTE korzysta z nowoczesnej sieci 4G LTE, co zapewnia wyższą jakość transmisji wideo w porównaniu do starszych technologii.
  • Szybkość połączenia – nawiązywanie połączeń zazwyczaj trwa około 1 sekundy, czyli rozmowę można rozpocząć błyskawicznie. 
  • Brak dodatkowych opłat – ViLTE jest technologią bezpłatną, korzystanie z niej nie będzie generować dodatkowych kosztów.
  • Lepszy zasięg – sieć LTE ma bardzo dobry zasięg, docierając do ponad 97% ludności, co sprzyja jakości transmisji wideo
  • Oszczędzanie energii – wideorozmowy ViLTE zużywają o kilkadziesiąt procent mniej energii, niż przy użyciu komunikatora Messenger lub WhatsApp.

Wady ViLTE:

  • Problem z urządzeniami – nie wszystkie smartfony są kompatybilne z technologią ViLTE, co sprawia, że nie wszyscy użytkownicy Play i Orange będą mogli faktycznie korzystać z tej technologii. 
  • Ograniczenie w roamingu – wielu operatorów na świecie nie wprowadziło jeszcze ViLTE w roamingu, co może wpływać na dostępność i funkcjonalność tej technologii w połączeniach międzynarodowych.

Technologia ViLTE zapewnia wiele korzyści, zwłaszcza jeśli chodzi o jakość i szybkość transmisji. Jednak warto mieć na uwadze potencjalne ograniczenia i upewnić się, że nasze urządzenie jest kompatybilne z tą technologią. Czy Video over LTE ma szansę na sukces? Tego na razie nie wiadomo, ale na pewno ma duży potencjał. 

Które smartfony mają ViLTE?

Na stronie Orange znajdziemy dokument z listą telefonów, które posiadają opcję ViLTE. Usługa jest dostępna na wielu urządzeniach, w szczególności z ostatnich kilku lat. Z danych Orange wynika, że 60% ich klientów posiada odpowiedni sprzęt do skorzystania z ViLTE.

Może Cię zainteresować:

Nowe technologie to jego pasja. Od lat zajmuje się pisaniem artykułów i analiz na ich temat. Trzyma rękę na pulsie i zawsze wie, co nowego pojawiło się na rynku, co warto kupić, jaką premierę szykuje producent urządzeń elektronicznych i IT. Koneser dobrej literatury i miłośnik podróży.