Viaplay – ile kosztuje i co można obejrzeć?

W Polsce pojawił się nowy serwis streamingowy Viaplay. Jak mówią jego twórcy skandynawska grupa Nordic Entertainment Group, kanał ten ma być silnym konkurentem m.in. dla Netfliksa czy Canal+ Online. Ma dostarczać rozrywkę w postaci sportu na żywo, programów oraz filmów i seriali. Obecnie serwis działa w trzech krajach, ale po wejściu na polski rynek, planuje większą ekspansję.
- Co to jest Viaplay?
- Ile kosztuje abonament Viaplay?
- Na czym można oglądać Viaplay?
- Oferta Viaplay w Polsce
- W jakiej rozdzielczości nadawany jest obraz?
Czym jest platforma Viaplay?
Platforma Viaplay jest dostępna na polskim rynku już od 3 sierpnia.
Główną ofertą nowego serwisu VOD będzie sport na żywo, jednak miłośnicy seriali i filmów oraz najmłodsi fani bajek, również mają w czym wybierać.
Mimo tego, że skala grupy NENT na razie jest dość mała, to jednak ma duże plany. Jej kanał dostępny jest w Skandynawii oraz na Łotwie, Litwie i Estonii, a po wprowadzeniu go na rynek polski, chce rozszerzyć swoją działalność o 16 kolejnych krajów, m.in. Holandię i Stany Zjednoczone.
Viaplay Polska – ceny. Ile kosztuje abonament Viaplay?
Abonament miesięczny dla Viaplay kosztuje 34 zł. Pierwsze 30 dni jest darmowe. W porównaniu z Netfliksem czy innymi kanałami streamingowymi, koszt ten wydaje się dość wysoki, zwłaszcza, że oferta na razie nie należy do największych. Aby więc zdobyć jak największą ilość klientów, serwis będzie musiał zabłysnąć naprawdę bogatą ofertą, zwłaszcza dla sportowych kibiców.

Viaplay – jak oglądać?
Viaplay można wykupić na stronie internetowej tej platformy od 3 sierpnia. Aby to zrobić, trzeba założyć konto użytkownika, podając e-mail oraz hasło. Następnie wystarczy potwierdzić adres email i uzupełnić płatność, co pozwoli na rozpoczęcie subskrypcji kanału, która jest co miesiąc odnawialna. W każdej chwili można z niej zrezygnować.
Viaplay w kablówkach
Treści na Viaplay można oglądać na urządzeniach opisanych poniżej:
- Telewizor – poprzez dedykowaną aplikację Viaplay na SmartTV. Wymagany jest system operacyjny Android TV, Google TV, Tizen lub webOS, a urządzenia powinny pochodzić od producentów, takich jak: Samsung, LG, Sony, Philips, Panasonic, TCL.
- Komputer – w przeglądarce internetowej – Mac i PC,
- Mobilne urządzenia – za pośrednictwem dedykowanej aplikacji Viaplay na tablet i smartfon z oprogramowaniem iOS i Android.
- Sprzęty do streamingu – w tym przypadku również należy mieć dedykowaną aplikację Viaplay na Google Chromecast, Apple TV, Nvidia Shield.
- Konsola do gier – potrzebna aplikacja Viaplay na konsole PlayStation 4, PlayStation 5 oraz Xbox One.
- Głośniki – Google Home.

Jakość obrazu w Viaplay
Istotną kwestią jeśli chodzi o serwisy streamingowe jest jakość obrazu. Viaplay nie wypada tutaj niestety za dobrze. Deklarowana rozdzielczość transmisji sportowych to HD (720p) przy odświeżaniu 50 Hz i opóźnieniu sygnału wynoszącym maksymalnie 90 sekund. W przypadku filmów obraz będzie wyświetlany w rozdzielczości Full HD (1080p).
W przyszłości te wartości te zapewne ulegną poprawie. Na zagranicznych rynkach, gdzie Viaplay również działa, trwają testy transmisji w rozdzielczości 4K Ultra HD.

Viaplay – oferta. Viaplay w Polsce
Na stronie viaplay.pl udostępniono zajawkę, w której pokazano, co będzie w ofercie kanału:
- Sport i rozgrywki na żywo – fani sportu będą mogli zobaczyć rozgrywki Bundesligi, Mistrzostwa Świata Fifa 2022, Copa America 2024, Ligi Europy UEFA, Ligi Konferencji Europy UEFA. Oprócz tego pojawią się sporty motorowe Ferrari Challenge, a od sezonu 2023/24 również Premier League i Formuła 1. Szefem działu sportowego w Polsce obwołano dziennikarza Pawła Wilkowicza.
- Treści własne – tak jak w przypadku np. Netflixa, tak i grupa NENT, będzie miała swoje produkcje, których jest ponad 70. M.in. będą to takie tytuły jak: “Honour”, “Kochaj mnie” czy “Wisting”. Wkrótce na kanale mają się pojawić również polskie seriale
- Filmy i seriale hollywoodzkie – chodzi tu głównie o studia Universal, Sony czy CBS. Nie zabraknie tu kultowych filmów takich jak: “Bridget Jones”, “Men in Black”, czy “Bourne”.
- Co nieco dla dzieci – nie może również zabraknąć treści dla dzieci, np. “Świnki Peppy” czy “Psiego Patrolu”.

Większość wszystkich udostępnianych produkcji ma mieć polskiego lektora lub polskie napisy. W treściach dla dzieci nie zabraknie dubbingu. Ważne wydarzenia sportowe, będą komentowane przez polskich komentatorów.

Może Cię zainteresować:
- Amazon Prime Video – tylko 49 zł za roczny abonament
- Apple TV+ – połączenie platformy streamingowej z wypożyczalnią VOD
- Rakuten TV – popularna platforma VOD z bogatą ofertą filmów
- 35mm.online – VOD z polskimi klasykami filmowymi
- Disney Plus w Polsce – kiedy będzie dostępny?
- System VAR – jak działa i kiedy sędzia z niego korzysta?
- Co to jest Chili? Jakie filmy i seriale są tam dostępne?
- Player.pl – cennik, oferta i pakiety w polskim VOD
- HBO MAX w końcu trafia do Polski
Czytaj więcej







