Uwaga na fałszywe SMS z PGE – to próba wyłudzenia pieniędzy! NIE KLIKAJ w ten link!

12.07.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Uwaga na fałszywe SMS z PGE – to próba wyłudzenia pieniędzy! NIE KLIKAJ w ten link!
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W ostatnim czasie oszuści chwytają się coraz to nowych sposobów, aby okraść Polaków. Jednym z tych najnowszych jest wysyłanie SMS-ów, rzekomo od dużych firm i instytucji darzonych zaufaniem. Niedawno sporo osób otrzymało SMS z PGE. Jest to oczywiście jedna ze wspomnianych prób oszustwa. SMS zawiera informację o zaległości i link do płatności. Otworzenie linku może wiązać się z problemami, a nawet utratą pieniędzy!

Uwaga na podejrzane SMS-y! SMS z PGE to próba wyłudzenia pieniędzy

Oszuści coraz częściej podszywają się pod znane firmy, z których usług mogą korzystać odbiorcy wiadomości. Jeśli SMS od PGE trafi bowiem do osoby, której dostawcą energii jest PGE, może ona uwierzyć w zawarte w wiadomości informacje. A znajdziemy tam krótki tekst o rzekomej zaległości w płatności. Czasem w SMS pojawia się groźba odcięcia energii w przypadku braku zapłaty.

Oszuści liczą na to, że po otrzymaniu wiadomości jej odbiorca będzie działał w emocjach.

Podejrzane SMS od PGE

Pod wpływem stresu możemy otworzyć link widniejący w treści SMS-a od PGE. To najkrótsza droga do stracenia swoich pieniędzy. Najczęściej w treści znajduje się tekst: „PGE: Na dzień [tu data, zwykle upływająca za kilka dni] zaplanowano odłączenie energii elektrycznej”. Dalej znajduje się link używający skręcacza. Po kliknięciu w niego przejdziemy na stronę łudząco podobną do rzeczywistej strony internetowej PGE. To kolejny krok do tego, by odbiorca SMS dokonał płatności lub podał oszustom dane swojej karty płatniczej.

Co zrobić, gdy otrzymasz SMS od oszustów podszywających się pod PGE?

Przede wszystkim warto podejść do sprawy z chłodną głową. Informację zawarte w takich SMS, a czasem przekazane telefonicznie lub nawet listownie, możesz przecież łatwo zweryfikować. Wystarczy skontaktować się z infolinią PGE. Jeśli w SMS z żądaniem szybkiej płatności (i z groźbą odcięcia dostępu do jakiejś usługi) zawiera nazwę innej instytucji lub firmy – także możesz do niej zadzwonić albo napisać wiadomość e-mail.

Przede wszystkim nie można otwierać linków znajdujących się w podejrzanych wiadomościach!

Warto po prostu zignorować taką wiadomość i skasować ją. Oszuści mogli pozyskać Twój numer telefonu z różnych źródeł. Często źródłem jest wyciek danych z jednej ze storn. Czasem dochodzi też do nielegalnego zakupu danych użytkowników jednej ze stron. Oszust może też po prostu wysyłać wiadomości na losowe numery telefonów.

sms od pge nie klikaj w link

Niestety, trzeba nauczyć się żyć z zagrożeniem, jakim jest próba wyłudzenia pieniędzy przez SMS. Pierwsze informacje o SMS od PGE wysyłanym przez oszustów docierały do posiadaczy telefonów komórkowych już 6 lat temu. Ciężko znaleźć sposób przeciwstawienia się takiej sytuacji. Należy zachować czujność i nie wierzyć informacje otrzymane z nierzetelnych źródeł (np. od nieznanych numerów telefonu).

Więcej porad znajdziesz w naszej sekcji BEZPIECZNY INTERNET.

Może zainteresują Cię także te artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.