Zmiana w Google może spowodować utratę kontaktów z telefonu

01.06.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Zmiana w Google może spowodować utratę kontaktów z telefonu
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wiele osób nie wyobraża sobie już życia bez smartfona. Trzymamy tam niemal wszystkie swoje dane, w tym listę kontaktów. Użytkownicy sprzętu z systemem Android mogą się jednak niemile zdziwić. Google wprowadziło pewne zmiany w usłudze Google Play. Jej aktualizacja może skutkować… utratą kontaktów w Android! Jak tego uniknąć?

Aktualizacja Google Play w Android

Utrata kontaktów w Android jest realnym zagrożeniem, ale tylko dla części użytkowników. Wiele zależy od tego, czy właściciel urządzenia uruchomił funkcję synchronizacji kontaktów. Problem może się pojawić po aktualizacji Google Play do najnowszej wersji 23.20. Wtedy zmieni się funkcjonowanie naszego smartfona po wyłączeniu zapisywania listy kontaktów z kontem Google.

Użytkownik z najnowszą wersją Usług Google Play po wyłączeniu synchronizacji kontaktów z Google może je stracić.

Kontakty niezapisane w pamięci telefonu, czy na karcie SIM, mogą po prostu zniknąć z naszej listy.

Do czasu aktualizacji Google Play po prostu widzieliśmy wszystkie swoje kontakty (z Google i zapisane w telefonie) na liście. Teraz najbezpieczniej jest po prostu nie wyłączać synchronizacji kontaktów. Jeśli planujesz to zrobić, a nie chcesz utraty kontaktów w Android, przenieś wcześniej wszystkie kontakty do pamięci telefonu.

Utrata kontaktów w Android – czy znikną na stałe?

Część kontaktów widocznych na liście to dane z pamięci telefonu, inne są synchronizowane z konta Google. Jeśli więc po wyłączeniu synchronizacji kontaktów, niektóre znikną, można to odwrócić. Trzeba wtedy znów włączyć funkcję synchronizacji kontaktów z kontem Google. Utracone wcześniej kontakty wrócą, a użytkownik ma możliwość zapisania ich w pamięci telefonu. Na szczęście nie chodzi bowiem o usuwanie kontaktów, a jedynie nie wyświetlanie części z nich.

Aby uniknąć podobnych problemów, warto zapisywać po prostu kontakty w pamięci telefonu.

Czy możliwość utraty kontaktów w Android mnie dotyczy?

Teraz zapewne każdy chciałby sprawdzić, czy dotyczy to problem z możliwą utratą kontaktów w Android. Wystarczy przejść do menu „Ustawienia„, a następnie otworzyć „Konta i kopie zapasowe„. Tu przechodzimy do opcji „Zarządzanie kontami” i wybieramy odpowiednie konto. Po wybraniu „Synchronizuj konto” sprawdzamy, czy synchronizacja kontaktów jest włączona:

Wyłączenie synchronizacji kontaktów z Google to ryzyko utraty kontaktów w Android
Wyłączenie synchronizacji kontaktów z Google to ryzyko utraty kontaktów w Android

Może zainteresują Cię też inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.