Awaria dysku twardego – objawy uszkodzonego dysku SSD
Dysk SSD to niezwykle ważny element Twojego komputera. To właśnie na nim przechowujesz swoje wspomnienia z wakacji, ważne dokumenty, filmy, programy czy system operacyjny. Te cenne dane możesz jednak bezpowrotnie utracić. Sprawdź poniżej, jakie są objawy uszkodzonego dysku SSD oraz jak rozpoznać uszkodzony dysk twardy.
- Uszkodzony dysk SSD – objawy
- Najczęstsze usterki w dyskach SSD
- Jak odzyskać dane z dysku SSD?
- Czy można wymienić dysk w PS4?
Uszkodzony dysk SSD – objawy
Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy dysk SSD jest uszkodzony? Niestety często awarie mogą wystąpić bez żadnego ostrzeżenia. Są jednak sytuacje, które można zaklasyfikować do typowych oznak awarii dysku SSD.
Kolejnym problemem, który możesz napotkać, jest zawieszanie się systemu. Jeśli Twój komputer wcześniej działał bez zarzutów, a teraz często spowalnia działania lub wręcz zawiesza się, przestaje działać (szczególnie po instalacji nowych programów), to warto zwrócić uwagę, czy aby na pewno Twój dysk nie został uszkodzony.
Uszkodzony dysk SSD w laptopie będzie komunikował Ci, że nie ma już wolnego miejsca lub jest go bardzo mało. Do tego może zgłosić się z pełną pojemnością, ale Ty nie będziesz mógł zobaczyć żadnych danych, które się na nim znajdują. Często również nośnik będzie pojawiał się i nagle znikał z systemu.
Przy uszkodzonym nośniku częstym problemem jest również pojawianie się tzw. blue screenów. Często system resetuje się, a komputer automatycznie wchodzi do BIOS. Po resecie dysk SSD nie jest już widoczny.
Najczęstsze usterki w dyskach SSD
Najczęstszą przyczyną usterki dysku SSD jest uszkodzona pamięć flash. Taka awaria niekoniecznie musi być związana z usterką fizyczną. Czasami dochodzi do tzw. zjawisk fizyczno-chemicznych. Bardzo powszechnym zjawiskiem w tym obszarze jest parowanie bitów informacji prosto z warstwy fizycznej nośnika. Dochodzi do tego z powodu fizycznego zapisywania informacji w komórce flash. Dodatkowo komórka pamięci, która przez długi czas była nieużywana zaczyna gubić elektrony i tym samym firmware może zrozumieć to jako zmianę bitu z 1 na 0. W rezultacie dochodzi do uszkodzenia danych i samego nośnika.
Często za usterki w dyskach SSD odpowiada nieprawidłowa praca mikrokontrolera pamięci. Jest on odpowiedzialny za sterowanie odczytem oraz zapisem i rejestrowanie zdarzeń z i do urządzenia. Niestety, ten rodzaj awarii należy do najpoważniejszych i wygrana z nim jest wręcz niemożliwa. Wszystko przez rozmiary kontrolera, które są niezwykle małe. Dochodzi do tego również jego konstrukcja, która objęta jest prawami autorskimi oraz patentowymi. Nie ma więc możliwości, aby znaleźć jakąkolwiek oficjalną dokumentację dotycząca procesora czy mapy pamięci.
Niestety równie często dochodzi po prostu do uszkodzenia elektroniki. Losowe sytuacje, na które nie masz wpływu, powodują uszkodzenia elektronicznych elementów dysku. Naprawa tych elementów graniczy z cudem, gdyż dysk będący darczyńcą musiałby zawierać dokładnie taki sam firmware, jak dysk uszkodzony. Dlatego w takim przypadku trzeba przygotować się na wymianę całego nośnika.
Jak odzyskać dane z dysku SSD?
Dyski SSD w odróżnieniu od dysków twardych ciągle ewoluują. W praktyce oznacza to, że stale zmienia się oprogramowanie wewnętrzne dysków, ich kontrolery czy interfejs. To wszystko powoduje, że odzyskanie danych z nośnika nie jest łatwym tematem. Najprościej, choć nie najtaniej, jest zlecić taką czynność specjalistycznej firmie, która zna się na rzeczy i pomoże Ci przebrnąć przez ten temat.
W ostatnim czasie można jednak spróbować w tym temacie własnych sił. Na przykład przy wsparciu specjalnych programów do odzyskiwania danych z dysków. Jednym z nim jest niewątpliwie EaseUS Data Recovery Wizard. To płatne oprogramowanie pomoże Ci w zaledwie trzech krokach odzyskać ponad 550 różnego rodzaju typów plików. Niestety program nie zakłada pomocy w przypadku uszkodzonego dysku. Przyda Ci się jednak jeśli przypadkowo sformatowałeś dysk bądź doszło do awarii systemu, a Ty straciłeś wszystkie cenne dane.
Czy można wymienić dysk w PS4?
Niestety, Play Station 4, debiutując na rynku, oferowało jedynie dysk HDD. Wielu fanom nasuwało się więc pytanie „czy można wymienić dysk w PS4?”. Odpowiedź może być tylko jedna: jasne, że tak. Oczywiście dyski twarde to nadal bardzo dobre, wydajne i trwałe nośniki. Niestety powoli przestają nadążać za dynamiczną i szybką rozgrywką. Warto więc pomyśleć o wymianie dysku HDD na SDD, a do tego nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza. Dowiedz się, jaki dysk SSD do PS4 będzie najlepszy.
Aby rozpocząć proces wymiany dysku, wystarczy, że utworzysz kopię zapasową, by skopiować m.in. zapisy gier, a następnie odłączysz PS4 od zasilania. Po tym kroku przyda Ci się śrubokręt krzyżakowy, który pomoże odkręcić stary dysk. W tym miejscu to kwestia kilku dobrze widocznych śrubek. Teraz trzeba je odkręcić i gotowe. Włóż nowy, lepszy i szybszy dysk w miejsce starego, wgraj oprogramowanie systemu konsoli i ciesz się starą, a jednak nową konsolą wraz z jeszcze lepszymi wrażeniami z gier.
Może Cię zainteresować: