Jak włączyć USB OTG w telefonie? Jaki kabel OTG wybrać?

16.02.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak włączyć USB OTG w telefonie? Jaki kabel OTG wybrać?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jest sposób na rozbudowanie telefonu lub tabletu z systemem Android, aby korzystać na nim np. z myszki, klawiatury, gamepada lub szybko i wygodnie przesyłać dane. To funkcja USB OTG. Sprawdź, jak jej użyć i jak ułatwi Ci życie.

Czym jest USB OTG? Jak działa?

USB OTG (USB On-The-Go) to technologia, która pozwoli Ci podłączyć telefon do różnego rodzaju urządzeń. Zrobisz to bezpośrednio, bez użycia komputera i dodatkowego oprogramowania.

Dzięki USB OTG telefony komórkowe, cyfrowe aparaty fotograficzne, tablety i kamery mogą bezpośrednio komunikować się ze sobą i wymieniać dane. Wygodnie i bez straty czasu.

usb otg - co to jest?

Standard OTG jest szalenie praktyczny: dzięki niemu np. szybko prześlesz pliki między urządzeniami.

Wyobraź sobie, że jesteś na wakacjach. Z przerażeniem widzisz, jak zdjęcie i filmy niemal całkowicie wypełniły pamięć telefonu. W dodatku nie masz mocnego internetu, aby przesłać pliki do chmury. Z pomocą przychodzi USB OTG – zdjęcia i video szybko przerzucisz na dysk zewnętrzny lub pendrive’a i po kłopocie.

Złącze OTG przyda się też osobom, które często pracują z różnymi urządzeniami mobilnymi i chcą mieć dostęp do swoich danych bez konieczności przenoszenia komputera. Ułatwi też pracę z programami, które wymagają podłączenia klawiatury czy myszy lub umożliwi korzystanie z zewnętrznego dysku twardego jako pamięci masowej dla telefonu.

W biurze masz do wydrukowania dokumenty. Wystarczy, że podłączysz smartfona do drukarki – nie musisz przerzucać plików na komputer.

Więcej pomysłów, jak na co dzień wykorzystać USB OTG poznasz za chwilę.

Do czego służy funkcja OTG w telefonie?

USB OTG pomaga współdzielić zasoby pomiędzy różnymi urządzeniami. Dzięki temu korzystanie ze smartfonów, kamer czy tabletów jest wygodniejsze.

Spójrz, co możesz podłączyć, wykorzystując kabel OTG:

 • myszkę,
 • klawiaturę – o wiele łatwiej napiszesz na telefonie e-maile lub dowolny tekst,
 • przenośny dysk zewnętrzny – szybko zwolnisz miejsce w pamięci telefonu, zyskasz dostęp do danych, zrobisz kopię bezpieczeństwa plików z telefonu,
 • aparat/kamerę – szybko prześlesz zdjęcia i video na pamięć zewnętrzną lub użyjesz smartfonu w roli większego ekranu,
 • gamepad – bonus dla graczy, którzy lubią grać na telefonie, kiedy nie mają dostępu do komputera lub laptopa,
 • drukarkę,
 • wzmacniacz słuchawkowy dla sprzętu audio do telefonu,
 • modem internetowy (jeżeli Twoje urządzenie nie ma go wbudowanego),
 • każde mobilne urządzenie – np. lampkę – która korzysta z USB.

USB OTG – Android: jak sprawdzić, czy telefon ma tę funkcję?

Co musisz wiedzieć, zanim podłączysz USB OTG do smartfonu lub tabletu?

Zacznij od sprawdzenia, czy twój smartfon ma USB OTG. Choć to technologia, która funkcjonuje od 2011 roku, to niektórzy producenci jej nie udostępnili.

Telefony obsługujące OTG dominują wśród smartfonów z Android, jednak warto się upewnić. Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie, czy nasz telefon obsługuje standard OTG:

 • Sprawdź specyfikację techniczną telefonu – spójrz na pudełko, w którym był smartfon (jeżeli je masz) lub zajrzyj do opisu swojego modelu (znajdziesz go w internecie).
 • Użyj aplikacji, która sprawdzi za Ciebie czy telefon obsługuje USB OTG – popularną apką jest USB OTG Checker, znajdziesz ją w sklepie Google Play. Pamiętaj, aby ją odinstalować po użyciu (nie potrzebujesz, aby zbędne aplikacja zajmowały miejsce w Twoim telefonie).
USB OTG Checker
 • Spróbuj podłączyć urządzenie zewnętrzne – jeśli po podłączeniu np. pendrive’a przez kabel OTG, telefon wykrywa to urządzenie i pozwala na odczytanie plików, wiesz, że smartfon ma funkcję USB OTG.

Standard USB OTG przeznaczony jest na urządzenia z systemem Android. Co z OTG – iPhone?

iPhone nie ma USB, komunikację obsługuje złącze Lightning. Urządzenie zewnętrzne podłączysz za pomocą kabla USB do iPhone po użyciu specjalnej przejściówki.

Czego potrzebujesz, aby skorzystać z USB OTG?

Aby skorzystać z funkcji OTG w telefonie, potrzebujesz przejściówki z jednym zakończeniem USB A (typowe złącze USB) a drugim wtykiem USB typu C lub micro USB (mniejsze złącze, które znajdziesz w smartfonach i tabletach).

OTG kabel

Możesz również podłączyć sprzęt (np. pamięć przenośną) z wtykiem USB C (USB OTG type-C) lub micro USB i w takim wypadku przejściówka nie będzie potrzebna.

Często USB OTG ma tylko jedno złącze. Jeżeli chcesz podłączyć kilka urządzeń w tym samym czasie, to użyj hub USB.

Jak włączyć OTG?

Pamiętaj, że w niektórych telefonach standard OTG należy uruchomić w ustawieniach.

Konkretna odpowiedź na pytanie “funkcja OTG jak włączyć?” zależy od modelu i producenta telefonu, jednak zazwyczaj musisz:

 • przejść do ustawień,
 • wyszukać sekcję dotyczącą połączeń lub USB,
 • znaleźć i włączyć opcję USB OTG lub podłączania urządzeń zewnętrznych.

Po włączeniu funkcji OTG telefon powinien automatycznie rozpoznawać podłączone urządzenie zewnętrzne i pozwolić na odczytanie plików.

Podsumowując, USB OTG to specjalna wersja interfejsu USB, która pozwala na podłączenie różnych urządzeń zewnętrznych (dysk twardy, klawiatura, mysz, aparat cyfrowy czy pendrive) bez pośrednictwa komputera. Dzięki temu łatwo prześlesz dane między urządzeniami, udostępnisz pliki lub skorzystasz z innych urządzeń peryferyjnych. To funkcja, którą docenisz, jeśli często korzystających z urządzeń mobilnych do pracy i rozrywki.

Może Cię zainteresować:

Copywriter, autor, pisarz. Kocha thrillery i góry. Pasjonuje się tym, jak nowe technologie zmieniają nas i świat, w którym żyjemy.