USB 4 Version 2 – poznaliśmy specyfikację i datę premiery nowego standardu USB
Organem odpowiedzialnym za zatwierdzanie specyfikacji kolejnych standardów złącz USB jest USB Promotor Group, czyli USB-IF. Niedawno USB-IF opublikowało parametry techniczne najnowszej odsłony. USB 4 Version 2 będzie szybsze od poprzedników, czy możemy spodziewać się też innych zmian?
Rodzaje złącz USB
Ciężko dziś wyobrazić sobie życie bez złącza USB. Przez lata doczekaliśmy się wielu rodzajów USB (np. micro USB, USB-A lub USB typu C) pozwalających na podłączanie do siebie różnych urządzeń, przesyłanie między nimi danych, a także ładowanie baterii.
Uniwersalna magistrala szeregowa (w skrócie: USB) stała się najpopularniejszym złączem w komputerach, a jej historia sięga lat 90-tych. Każda kolejna generacja zwiększa prędkość przesyłania danych, zapewnia też możliwość zasilania urządzeń z większą mocą.
Złącze USB 4 pozostaje w pełni kompatybilne z poprzednimi generacjami (ale przepustowość jest ograniczona do starszej wersji).
Warto jednak pamiętać, że do podłączenia starszych urządzeń (np. posiadających złącze w standardzie USB 3.0, i USB 2.0) trzeba będzie użyć odpowiedniego kabla. USB 4 występuje wyłącznie z końcówką USB typu C.
Wsteczna kompatybilność, a także automatyczne wykrywanie podłączonych urządzeń (tzw. Plug & Play) są bardzo ważnymi atutami USB 4. Te cechy znaliśmy jednak także z wcześniejszych generacji.
Standard USB 4
USB 4 występuje wyłącznie w wersji z końcówką USB-C i jest kompatybilne z DisplayPort, a także Thunderbolt. Można więc użyć złącza do jednoczesnego transferu danych i zasilania podłączonego urządzenia. Przydatność takiego rozwiązania docenimy, gdy do laptopa podłączymy zewnętrzny monitor. W tym celu wystarczy użyć jednego kabla.
Tym, co zdaniem wielu użytkowników jest najważniejszym parametrem USB 4, jest szybkość przesyłu danych, który w przypadku USB 4 wynosi do 40 GB/s. Nie zapomniano oczywiście o technologii Power Delivery. Dzięki złączu USB 4 możemy więc szybko ładować podłączone sprzęty, np. smartfony.
Pewnym minusem może być natomiast nazewnictwo poszczególnych rodzajów USB. Organizacja USB Promotor Group w przeszłości nazywało kolejne wersje USB x.x (np. USB 3.1). Dziś dodatkowo mamy jeszcze generacje. Obecnie istnieje kilka odmian USB 4: USB4 Gen 2×1, USB4 Gen 2×2, USB4 Gen 3×1 oraz USB4 Gen 3×2.
Nawet eksperci od sprzętu i administratorzy IT mają pewne problemy z rozróżnieniem ich i zapamiętaniem różnic, które czasem są kosmetyczne, a czasem odmiany USB różnią się znacznie przepustowością.
USB 4 a USB 4 Version 2 – jakie są różnice?
Wygląda na to, że dziś mamy na rynku trzy złącza, które są do siebie dość zbliżone. USB 4 nazywane jest czasem portem Thunderbolt 4. Czym jest więc USB 4 Version 2?
USB 4 Version 2 cechuje się przepustowością do 80 Gb/s (w USB 4 – 40 Gb/s) oraz jest kompatybilne z PCIe 5.0.
Kompatybilność z PCIe 5.0 oznacza m.in., że za jego pomocą można podłączyć do komputera zewnętrzny układ graficzny.
Istotną zmiana jest również fakt, że ładowanie poprzez port USB 4 Version 2 odbywa się z większą mocą niż wcześniej. W przypadku USB 4 technologia Power Delivery pozwalała na ładowanie z mocą do 100 W. W USB 4 Version 2 moc ładowania wzrosła do 240 W. Dzięki temu producenci komputerów gamingowych i stacji roboczych nie będą musieli umieszczać w nich aż tak mocnych zasilaczy.
Duża przepustowość i zgodność z DisplayPort sprawiają, ze złączem USB 4 Version 2 podłączymy monitor 8K, nawet z większą częstotliwością odświeżania. Zachowamy wtedy pełną głębię kolorów.
Kiedy oficjalna prezentacja USB 4 Version 2?
Poznaliśmy sporo informacji na temat USB 4 Version 2. Oficjalna specyfikacja techniczna w pełnej wersji zostanie przedstawiona 1 listopada 2022 roku w trakcie wydarzenia USB Developer Days 2022. Wtedy z pewnością producenci zaczną projektować nowy sprzęt wykorzystujący najnowszy standard USB.
Warto też wiedzieć, że czwarta generacja złącza USB nie zakłada użycia złącza USB typu A. Prawdopodobnie za kilka lat „klasyczna” wtyczka USB przestanie być użytkowana. Nowym standardem nieuchronnie staje się USB-C.
Może zainteresują Cię także te artykuły