Jak skonfigurować funkcję Universal Control? Magia na ekranach Apple

22.03.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak skonfigurować funkcję Universal Control? Magia na ekranach Apple
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Funkcja Universal Control została zaprezentowana 7 czerwca 2021 roku, podczas konferencji WWDC.  Przedstawiono ją jako jedną z najważniejszych nowości w systemach macOS Monterey i iPadOS 15. Funkcja nie była jednak dostępna w dniu premiery żadnego z tych systemów. Wprowadzona została 14 marca 2022, ponad 9 miesięcy po prezentacji. Tego dnia firma Apple udostępniła systemy macOS Monterey 12.3 oraz iPadOS 15.4. Jak włączyć Universal Control? Zapraszamy do zapoznana się z naszym poradnikiem.

Co to jest funkcja Universal Control?

Funkcja uniwersalnej kontroli umożliwia sterowanie maksymalnie trzema kompatybilnymi urządzeniami za pomocą myszy, gładzika i klawiatury jednego z nich.

Co ważne, nie polega to na klonowaniu bądź rozszerzeniu ekranu.

Na każdym urządzeniu wyświetlany jest jego własny i niezależny od pozostałych komputerów czy tabletów widok wraz z zainstalowanymi aplikacjami.

Co więcej, możliwe jest także kopiowanie plików między połączonymi urządzeniami za pomocą menu kontekstowego lub metody przeciągnij i upuść.

Jak skonfigurować funkcję Universal Control?

Aktywacja funkcji uniwersalnej kontroli nie jest skomplikowana, ale przed jej pierwszym użyciem należy zmodyfikować ustawienia zarówno komputera Mac jak i iPada.

Na komputerze Mac należy kolejno:

 • W Preferencjach systemowych wybrać Wyświetlacze.
 • Kliknąć Uniwersalne sterowanie.
uniwersalne sterowanie
 • Następnie zaznaczyć co najmniej pierwszą wyświetloną funkcję. Warto jednak zaznaczyć wszystkie, ponieważ wtedy korzystanie z Universal Control będzie zdecydowanie bardziej intuicyjne.
uniwersalna kontrola - zaznaczenie wybranych funkcji

Aby uniwersalne sterowanie działało na iPadzie należy stuknąć w Ustawienia, a następnie wybrać:

 • Ogólne,
 • AirPlay i Handoff,
 • przesunąć w prawo przełączniki Handoff oraz Kursor i klawiatura, aby podświetliły się na zielony kolor.
uniwersal control - przełącznik handoff

Gotowe. Następnie zacznie dziać się magia. Wystarczy umieścić urządzenia obok siebie i je odblokować. Kolejnym krokiem jest przesunięcie kursora jednego z urządzeń poza ekran, w stronę drugiego. Pojawi się animacja sugerująca, że kursor próbuje przedostać się na drugi ekran. Aby połączyć się z urządzeniem należy kontynuować ruch kursora.

uniwersal control w praktyce
Źródło: Apple.com

Po połączeniu urządzeń, w preferencjach Maca można określić rozmieszczenie poszczególnych ekranów względem siebie. Ważne, żeby były one ustawione w taki sam sposób, jak urządzenia w rzeczywistości.

Aby wyświetlić funkcję układu ekranów należy na komputerze Mac otworzyć Preferencje systemowe i wybrać Wyświetlacze. Aby zmienić rozmieszczenie ekranów wystarczy złapać je kursorem i przesuwać względem siebie.

opcja wyświetlacze

W serwisie YouTube na kanale Apple Support pojawił się film instruktażowy, który poświęcony jest tej funkcji.

Jak działa Universal Control?

Aby opisać, jak działa Universal Control posłużymy się przykładem. Po połączeniu urządzeń można na przykład użyć gładzika komputera MacBook i przesunąć kursor na ekran iPada. Następnie na tablecie otworzyć aplikację Zdjęcia i najechać kursorem na wybraną fotografię czy film i złapać plik poprzez naciśnięcie na gładzik komputera. Zdjęcie czy film można przeciągnąć i upuścić na przykład na Biurku Maca, by obiekt został skopiowany. Możliwe jest też użycie skrótów klawiszowych (Command-C oraz Command-V).

Warto zauważyć, że po przesunięciu kursora z ekranu Maca na ekran iPada kursor zmienia kształt ze strzałki na kropkę.

Jeśli do drugiego komputera lub iPada podłączone są urządzenia peryferyjne (mysz, gładzik, klawiatura) to ich działanie będzie takie samo. Do wykonania czynności opisanych w przykładzie można skorzystać na przykład z gładzika wbudowanego w klawiaturę do iPada. Co więcej, nie musi to być akcesorium Apple. Ja korzystam z klawiatury innej marki, która podłączona jest do iPada przez Smart Connector. Warto dodać, że na iPadzie działa większość gestów gładzika komputera Mac.

Brzmi jak magia i tak samo działa. Nie ma mowy o żadnym opóźnieniu animacji podczas przechodzenia kursora między ekranami czy w czasie pisania na jednym z urządzeń z wykorzystaniem klawiatury innego.

Jak wyłączyć funkcję Universal Control?

Jest kilka sposobów na wyłączenie uniwersalnego sterowania:

 • Uśpienie urządzenia, które ma zostać odłączone.
 • Odłączenie urządzenia za pomocą centrum sterowania na komputerze Mac. Należy wejść w ustawienia wyświetlacza i w sekcji „Połącz klawiaturę i mysz z” wybrać urządzenie, które ma zostać rozłączone,
uniwersal control - rozłączenie urządzeń
 • Aby rozłączyć wszystkie urządzenia na klawiaturze nacisnąć jednocześnie przyciski Control-Option-Command-Delete.

Universal Control – kompatybilne urządzenia i inne wymagania

Aby korzystać z uniwersalnego sterowania wymagana jest instalacja systemów macOS Montery 12.3 i iPadOS 15.4 lub nowszych.

Lista urządzeń kompatybilnych z Universal Control:

 • MacBook z 2016 roku lub nowszy,
 • MacBook Pro z 2016 roku lub nowszy,
 • MacBook Air z 2018 roku lub nowszy,
 • Mac mini z 2018 roku lub nowszy,
 • iMac z 2017 roku lub nowszy oraz 27-calowy iMac (Retina 5K) z końca 2015 roku,
 • iMac Pro z 2017 roku lub nowszy,
 • Mac Pro z 2019 roku lub nowszy,
 • iPad Pro (wszystkie modele),
 • iPad (6. generacji lub nowszy),
 • iPad Air (3. generacji lub nowszy),
 • iPad mini (5. generacji lub nowszy).

Dodatkowe warunki do spełnienia:

 • Wszystkie urządzenia muszą być zalogowane przy użyciu tego samego Apple ID z dwuetapowym uwierzytelnianiem.
 • Każde urządzenie musi znajdować się w maksymalnej odległości 10 metrów (taka informacja znajduje się na stronie wsparcia technicznego Apple, ale z testów wynika, że jest to raczej 1 metr) od kolejnego i mieć włączony Bluetooth, Wi-Fi oraz  Handoff,
 • Żadne urządzenie nie może mieć włączonego hotspota.

Może Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.