Unijny Certyfikat Covid – ile jest ważny? Jak pobrać paszport covidowy na telefon?
Pandemia zmieniła życie wielu ludzi, również pod kątem podróżowania. Swobodne przemieszczanie się pomiędzy krajami zostało w dużym stopniu ograniczone przez restrykcje związane z ochroną zdrowia i ograniczaniem rozprzestrzeniania się wirusa SARS- COV-2. Kraje Unii Europejskiej porozumiały się i wprowadziły Unijny Certyfikat Covid, aby ułatwić podróżowanie po Europie – chociaż w każdym kraju mogą obowiązywać inne zasady dotyczące restrykcji i weryfikacji szczepień.
Spis treści:
- Czym jest Unijny Certyfikat Covid?
- Unijny Certyfikat Covid – jak wygląda? Czy musimy go drukować?
- Skąd pobrać certyfikat Covid? Kto może pobrać UCC?
- Co daje paszport covidowy?
Czym jest Unijny Certyfikat Covid?
Unijny certyfikat covidowy jest elektronicznym dokumentem, który potwierdza, że dana osoba:
- jest w pełni zaszczepiona przeciwko wirusowi SARS- COV-2 – jedną dawką w przypadku Johnson and Johnson lub dwiema dawkami w przypadku AstraZeneca, Moderna czy Pfizer. W Polsce certyfikat jest ważny od 14 do 270 dnia od daty ostatniego szczepienia
- jest zaszczepiona dawką przypominającą – w Polsce certyfikat jest ważny bezterminowo (inne kraje mogą mieć własne regulacje i wymagania)
- certyfikat UCC dla dzieci do 18. roku życia – jest bezterminowy w całej UE
- przebyła zakażenie COVID-19 (certyfikat jest ważny od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR) i ma status ozdrowieńca
- posiada negatywny wynik testu COVID-19 (czas ważności certyfikatu to 48 godzin).
Od 26 kwietnia 2022 roku termin ważności Unijnego Certyfikatu Covid w Polsce jest bezterminowy dla osób, które przyjęły dawkę przypominającą.
Unijny Certyfikat COVID (UCC) nie jest dokumentem podróży. Nie zastępuje paszportu czy dowodu osobistego. Jego posiadanie nie jest warunkiem wstępnym do wejścia na pokład samolotu, do pociągu, autokaru, czy na prom.
Unijny certyfikat COVID 19 ma na celu ułatwienie bezpiecznego podróżowania pomiędzy krajami Unii Europejskiej w czasie pandemii. Ten dokument okazujemy przy odprawie lotniczej oraz przy kontroli granicznej.
Jak sprawdzić ważność certyfikatu covidowego?
Ważność Unijnego Certyfikatu Covid można sprawdzić logując się do aplikacji mObywatel lub mojeIKP oraz na swoje konto w Internetowym Koncie Pacjenta IKP na stronie internetowej.
Skąd pobrać aplikację mObywatel?
W czasie kontroli certyfikat jest skanowany za pomocą specjalnej aplikacji – Unijny Certyfikat COVID. Aplikacja jest darmowa, można ją pobrać na telefony z Androidem oraz iOS.
Umożliwia czytanie danych z QR kodu, który znajduje się na certyfikacie.
Unijny certyfikat Covid zawiera podstawowe dane osobowe, w tym imiona, nazwisko, datę urodzin, aby można było sprawdzić, czy kod QR należy do osoby, która go okazuje. Osoba, która przedstawia paszport covidowy za pomocą aplikacji lub w wersji papierowej, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w tym kodzie.
Unijny Certyfikat Covid – jak wygląda? Czy musimy go drukować?
Paszport Covid może mieć postać cyfrową lub papierową i zawsze musi posiadać kod QR. Taki certyfikat jest wydawany nieodpłatnie w języku narodowym i w języku angielskim.
Komisja Europejska ustaliła, że rozporządzenie w zakresie Unijnego Certyfikatu Covid zaczęło obowiązywać od 1 lipca 2021 r. Proces przyłączania krajowych serwerów poszczególnych państw członkowskich do systemu informatycznego rozpoczął się 30 czerwca 2021.
Skąd pobrać certyfikat Covid? Kto może pobrać UCC?
Unijny Certyfikat Covid, czyli tzw. paszport covidowy można pobrać w aplikacji mobilnej mObywatel lub mojeIPK.
Po spełnieniu wymaganych warunków sanitarnych każdy obywatel ma możliwość pobrania certyfikatu.
Papierowy paszport covidowy
Unijny Certyfikat Covid jest do dostępny nie tylko w wersji elektronicznej. Można go również pobrać w postaci PDFu do wydrukowania:
- w Internetowym Koncie Pacjenta IKP – pacjent.gov.pl
- aplikacji mojeIKP lub aplikacji mObywatel.
Gdzie jeszcze możesz odebrać paszport covidowy?
- Certyfikat można również uzyskać w podmiotach leczniczych tj. przez aplikację gabinetową – gabinet.gov.pl.
- Ozdrowieńcy lub osoby z negatywnym wynikiem testu mogą poprosić o wydruk lekarza, lub pielęgniarkę z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.
- Osoby zaszczepione mogą uzyskać wydruk w punkcie szczepień.
W przypadku dzieci lub osób niesamodzielnych certyfikaty mogą być wydawane rodzicom oraz opiekunom prawnym.
Co daje paszport covidowy?
System Unijny Certyfikat Covid powstał, aby zunifikować stosowane przez państwa członkowskie obostrzenia i ograniczenia w przemieszczaniu się, a także ujednolicić wzór dokumentu potwierdzającego przekroczenie granicy. Ułatwia podróżowanie w granicach UE.
Ponieważ dowody naukowe dotyczące szczepień, testów i wyzdrowień na COVID-19 wciąż zmieniają się wraz z rozwojem sytuacji pandemicznej na świecie, zaleca się sprawdzenie obostrzeń i środków ochrony zdrowia publicznego obowiązujących w kraju, do którego dana osoba podróżuje.
Źródło: pacjent.gov.pl
Może Cię zainteresować: