Układ M2 na celowniku. Co oferuje druga generacja czipów od Apple?
W czerwcu tego roku firma Apple zaprezentowała układ M2. To już druga generacja projektowanych przez Apple czipów o architekturze ARM, która dedykowana jest dla komputerów Mac. Nowy układ ma być bardziej wydajny i bardziej energooszczędny od swojego poprzednika. Jaka jest wydajność M2? O ile jest lepszy od M1? Odpowiedzi na pytania znajdziecie w tym artykule.
- Układy Apple Silicon – czym są i gdzie je zaimplementowano?
- Układ M2 – czy to godny następca dla M1?
- Specyfikacja techniczna – porównanie układu M2 oraz M1
- Testy wydajności układu M2
- Układ M1 czy M2 – co wybrać?
Układy Apple Silicon – czym są i gdzie je zaimplementowano?
O tym, czym są układy Apple Silicon pisaliśmy chociażby przy okazji omawiania czipa M1. Przypomnijmy jednak, że są to układy scalone typu system on the chip (SoC), na które składa się większość komponentów, które potrzebne są do działania komputera. Czyli między innymi procesor (CPU), procesor graficzny (GPU) oraz zunifikowana pamięć – szybszy odpowiednik pamięci RAM. Dzięki temu, że wszystkie te komponenty tworzą jedną całość, skrócony został czas interakcji między nimi w porównaniu do tradycyjnej konstrukcji komputera z płytą główną.
Warto przypomnieć, że do tej pory Apple zaprezentowało cztery układy, należące do pierwszej generacji: M1, M1 Pro, M1 Max oraz M1 Ultra.
Pierwszy z wymienionych znajduje się na pokładzie Maców mini, MacBooków Air i 13-calowych MacBooków Pro z 2020 roku oraz najnowszych iPadów serii Air oraz Pro. Układy Pro oraz Max dedykowane są dla MacBooków Pro z ekranami, których przekątna ma długość 14 oraz 16 cali. W układ Ultra wyposażony jest jedynie Mac Studio.
W M2 wyposażone są 13-calowe MacBooki Air oraz Pro, które zaprezentowane zostały w czerwcu 2022 roku.
Układ M2 – czy to godny następca dla M1?
Jednym z głównych celów, który przyświecał inżynierom podczas projektowania układu M2, było podobno zwiększenie uzyskiwanej wydajności z jednego wata.
Warto jednak podkreślić, że M2 to bezpośredni następca M1. Nowy układ nie jest bardziej wydajny niż ulepszone wersje jego poprzednika. Sporo brakuje mu do M1 Pro, a z wersją Max czy Ultra nie ma nawet sensu go porównywać.
M2 jest wytwarzany w 5-nanometrowym procesie technologicznym. Co do zasady jest to ta sama technologia, która użyta została w przypadku M1. Do produkcji nowego układu wykorzystano ulepszony 5-nanometrowy proces, w którym powstał także czip A15 (procesor dla iPhone’ów). Dzięki temu M2 posiada łącznie 20 miliardów tranzystorów – o 25% więcej niż M1.
Specyfikacja techniczna – porównanie układu M2 oraz M1
Zacznijmy od CPU. Oba układy, M1 oraz M2, posiadają osiem rdzeni. Cztery wysokowydajne oraz cztery energooszczędne. W przypadku M1 ich nazwy to odpowiednio „Firestorm” i „Icestorm”, a w M2 nazywają się one „Avalanche” oraz „Blizzard”.
W pierwszych wynikach testów benchmarkowych Geekbench 5 znaleźć można informację, że częstotliwość taktowania M2 to 3,49 GHz, w porównaniu do 3,2 GHz w przypadku M1. Wynika z nich także, że M2 jest o około 12% szybszy w realizowaniu operacji, w których wykorzystywany jest jeden rdzeń.
I około 20% szybszy w operacjach wielordzeniowych.
Wyniki obu czipów to odpowiednio 1707 i 1919 oraz 7419 i 8928 punktów.
W obu układach wysokowydajne rdzenie mają 192 KB pamięci podręcznej na instrukcje i 128 KB na dane na poziomie L1. Rdzenie energooszczędne posiadają odpowiednio 128 i 64 KB. Różnica dotyczy współdzielonej pamięci podręcznej L2. W M1 jej pojemność to 12 MB, a w M2 wynosi ona 16 MB.
GPU
Układ graficzny w M2 wyposażony jest w 8 lub 10 rdzeni. W M1 jest ich 7 lub 8, ale bardziej wydajna wersja nie jest już dostępna w oficjalnej sprzedaży. W testach porównawczych Geekbench Metal nowy układ osiągnął 30627 punktów, a M1 21001 punktów – to o około 45% więcej.
Silniki multimedialne
Zarówno M1, jak i M2 posiadają dedykowane silniki do kodowania i dekodowania wideo zapisanego w standardzie H.264 oraz HEVC. Mechanizmy zaimplementowane w M2 potrafią jednak zdecydowanie więcej. Usprawniono odtwarzanie formatów ProRes i ProRes RAW, a dodatkowy dekoder wideo obsługuje wideo o rozdzielczości 8K w H.264 i HEVC.
Zunifikowana pamięć
Maksymalna ilość zunifikowanej pamięci, którą może obsłużyć M2 to 24 GB. Dostępne są także warianty z mniejszą pamięcią – 8 oraz 16 GB. M1 obsługuje co najwyżej 16 GB. W nowym układzie zwiększona została przepustowość tej pamięci i wynosi 100 GB/s, w porównaniu do 68,25 GB/s w M1.
Testy wydajności układu M2
Wnikliwe testy nowego układu przeprowadził jeden z twórców kanału Max Tech, który dostępny jest w serwisie YouTube.
Potwierdzone zostały wyniki, jakie M2 osiąga w testach Geekbench 5 oraz Metal.
M2 uzyskał także o około 20% lepszy wynik w teście Speedometer 2.0, który mierzy sprawność przeglądarki internetowej i działanie aplikacji webowych, na przykład Google Docs.
Układ graficzny w M2 dużo lepiej poradził sobie między innymi także w teście 3DMark Wild Life Extreme Unlimited. MacBook Pro z M2 uzyskał 41 FPS, a komputer z M1 30 FPS.
Zaskoczeniem nie jest także to, że w M2 lepszy jest CPU. W Cinebench R23 Stress Test, M2 uzyskał 8637 punktów, o 1000 więcej niż M1.
Warto jednak dodać, że nowy układ wykorzystuje przy tym 19,7 W, a M1 potrzebuje 14,5 W. Oznacza to, że M2 potrzebuje 33% więcej energii by uzyskać wydajność lepszą o zaledwie 13%.
Okazuje się jednak, że są też obszary, w których komputery z układem M2 są gorsze niż te z M1, ale jeśli chcecie poznać szczegóły, to zachęcamy do obejrzenia testu na kanale Max Tech. Problemy z MacBookiem Pro z układem M2 wynikać mogą między innymi z tego, że wykorzystano w nich wolniejszy dysk SSD. Drugą przyczyną może być fakt, że aplikacje, które wykorzystane zostały do testów, nie zostały jeszcze zoptymalizowane pod M2.
Układ M1 czy M2 – co wybrać?
M2 jest niemal pod każdym względem lepszy niż M1, ale różnice nie są powalające. Prawdopodobne jest to, że przeciętni użytkownicy nie zauważą wzrostu wydajności w przypadku przesiadki. Kupując swój pierwszy komputer z układem Apple Silicon warto jednak wybrać najnowsze rozwiązanie.
Ze względu na dodatkowe rdzenie układu graficznego oraz wydajniejsze silniki multimedialne, po M2 sięgać powinny osoby zajmujące się edycją wideo. Większa maksymalna ilość pamięci operacyjnej oraz zdecydowanie wyższa przepustowość przyda się także tym, którzy na swoich komputerach wykonują wiele różnych zadań jednocześnie.
Źródło grafik: Max Tech