Twój Profil Zaufany wygasł? Sprawdź, jak możesz go odzyskać

09.11.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Twój Profil Zaufany wygasł? Sprawdź, jak możesz go odzyskać
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Profil zaufany to bardzo cenne narzędzie. Może posłużyć do autoryzacji różnych działań urzędowych, czy do elektronicznego podpisania dokumentów. Jeśli korzystasz z tego rozwiązania, sprawdź, czy nie stracił on ważności wraz z końcem października 2023 roku. To właśnie wtedy niektóre profile zaufane wygasły. Jeśli nie zdążyłeś go przedłużyć w wymaganym terminie, nic straconego – wciąż możesz go odzyskać.

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega – 31 października wygasły niektóre profile zaufane!

Na szczęście problem mogą mieć jedynie niektórzy posiadacze profilu zaufanego. Do końca października obowiązywało automatyczne przedłużenie ważności profili zaufanych, które miało miejsce w związku z pandemią. Nie stało się to bez ostrzeżenia.

Osoby, których profile zaufane wygasały 31 października, otrzymały stosowne powiadomienie SMS-owe.

W wiadomości z ostrzeżeniem o kończącej się ważności profilu zaufanego znajdowała się instrukcja, co zrobić, aby przedłużyć jego ważność. Profil zaufany był przedłużany w trakcie stanu zagrożenia epidemiologicznego. Teraz, gdy został już odwołany, musimy samemu o to zadbać.

Profil Zaufany logo

Na szczęście, przedłużenie ważności profilu zaufanego nie jest skomplikowane. Możemy zrobić to samodzielnie, bez konieczności udawania się do urzędu, czy nawet wychodzenia z domu.

Co zrobić jeśli profil zaufany wygasł?

Jeśli mimo powiadomień nie przedłużyliśmy ważności profilu zaufanego i wygasł on 31 października, nie musimy się martwić. Potwierdziło to Ministerstwo Cyfryzacji w stosownym komunikacie:

Twój profil był ważny do 31 października i nie udało Ci się przedłużyć ważności na czas? Oznacza to, że Twój profil wygasł, ale nadal masz dostęp do swojego konta. W każdej chwili możesz zalogować się na nie i założyć nowy profil zaufany.

Oznacza to, że po zalogowaniu się na swoje konto na stronie pz.gov.pl wybrać jedną z opcji:

  1. Załóż profil zaufany przez bank lub innego dostawcę
  2. Załóż profil e-dowodem

a następnie postępować zgodnie z instrukcjami.

Jak przedłużyć ważność profilu zaufanego?

W przyszłości warto pamiętać o przedłużeniu ważności Profili zaufanego, zanim on wygaśnie. Pierwszym krokiem jest wejście na rządową stronę https://pz.gov.pl/pz/index – tam logujemy się, potwierdzając to zgodnie z posiadaną metodą weryfikacji (np. przepisując kod SMS). Z lewej strony w menu wybieramy „Szczegóły profilu”, a następnie opcję „Przedłuż ważność lub zmień dane”.

Profil zaufany - przedłużenie ważności

Pojawi nam się okno, w którym musimy potwierdzić nasz adres e-mail i numer telefonu. Tu także miejsce, w którym możemy zmienić dane służące do uwierzytelnienia logowania do profilu zaufanego. Przechodzimy dalej, następnie musimy wprowadzić zarówno kod wysłany e-mailem, jak i kod SMS. Gdy to zrobimy, nasz profil zaufany zostaje przedłużony o trzy lata.

Gdzie znajdę datę ważności profilu zaufanego?

Każdy profil zaufany ma swoją ważność. Aby ją poznać, musimy zalogować się do swojego profilu zaufanego. Wchodzimy do szczegółów profilu i przechodzimy na dolną część strony. Tam w sekcji „Informacje o utworzeniu” znajdziemy informację „Data wygaśnięcia”. W każdej chwili możemy też przedłużyć ważność profilu zaufanego. Dzięki temu będzie działał przez kolejne trzy lata.

Do czego przydaje się profil zaufany?

Przede wszystkim profil zaufany pozwala na weryfikację naszej tożsamości w Internecie. Jest akceptowany przez polskie urzędy. Profilem zaufanym możemy podpisać dokumenty i wnioski urzędowe. Nie musimy dzięki temu drukować fizycznych kopii, wypełniać ich, podpisywać i przekazywać do urzędów osobiście lub drogą pocztową. To bardzo wygodne, jak również szybkie rozwiązanie.

Zobacz więcej informacji na temat tego, jak działa i jak założyć profil zaufany.

Może zainteresują Cię także inne artykuł

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.