Twitter Spaces – czym są pokoje na Twitterze?
Kiedyś w social mediach dominowały obrazy, dzisiaj coraz większy nacisk kładzie się na dźwięk. Po części to wynik sporego zamieszania, jakie wywołał Clubhouse, czyli platforma skupiająca się na rozmowach w trybie audio. Teraz to Twitter Spaces wychodzi z inicjatywą. Jak działają pokoje do rozmów na żywo?
- Twitter – co warto widzieć?
- Spaces Twitter – co to jest?
- Pokoje na Twitterze – jak to działa?
- Jak stworzyć pokój na Twitterze?
- Jak dołączyć do istniejącego pokoju?
- Twitter Spaces i Clubhouse – porównanie
Twitter – co warto widzieć?
Popularny Twitter jest amerykańską platformą społecznościową, jednak wiele osób powie, że jest to bardziej portal informacyjny, który tworzą użytkownicy. W odróżnieniu od Facebooka czy Instagrama, na Twitterze na próżno szukać albumów ze zdjęciami z wakacji czy zamkniętych grup dyskusyjnych. Cały ciężar został przeniesiony na warstwę informacyjną.
Użytkownicy chętnie dzielą się newsami ze świata polityki, sportu czy szeroko rozumianej kultury. Aspekt społecznościowy na Twitterze nie ma aż tak dużego znaczenia. Pewnie ktoś stwierdzi, że gorących dyskusji na portalu nie brakuje. I będzie miał rację, ale pamiętajmy, że ze względu na limit znaków jednego tweeta, dominują tam przede wszystkich zwięzłe wiadomości.
Spaces Twitter – co to jest?
Konkurencyjność pomiędzy najpopularniejszymi serwisami jest ogromna i każdy goni za gorącymi trendami. Twitter nie pozostaje w tyle i zdecydował się wprowadzić Twitter Spaces – pokoje do rozmów na żywo.
Twitter Space pozwala prowadzić rozmowy w małych grupach i debatować wraz z tysiącem innych użytkowników. Możliwości jest mnóstwo, a tematów nieskończenie wiele. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że pokoje Twitter Spaces nie ograniczają naszych myśli do 280 znaków. Możemy mówić tak długo, jak chcemy, a odpowiedzi otrzymamy w czasie rzeczywistym. Dzięki temu dyskusje stają się znacznie żywsze, a ludzie są bardziej otwarci.
Jak działają pokoje na Twitterze?
Pokoje na Twitterze są publiczne i każdy może dołączyć do istniejącej dyskusji. Możesz również stworzyć własny pokój do rozmów i zaprosić do dialogu innych użytkowników. Nie ma żadnego limitu dotyczące czasu trwania rozmowy – pokój na Twitterze będzie istniał tak długo, aż jego gospodarz nie zakończy dyskusji. W Spaces może być jednocześnie 11 mówców, włączając w to gospodarza.
Jeśli planujesz uruchomić własny Twitter Spaces, możesz poinformować innych wcześniej o nadchodzącym wydarzeniu za pomocą tweeta. Z kolei, kiedy pokój jest już gotowy, możesz udostępnić do niego link bezpośrednio z menu udostępniania.
Jak stworzyć pokój na Twitterze?
Pokoje do rozmów mogą zakładać wszyscy użytkownicy Twittera. Jeśli chcesz prowadzić dyskusję na żywo, wystarczy kliknąć w niebieski plusik u dołu ekranu i kliknąć w ikonę opisaną jako Pokój. Wybierz nazwę dla swojego Twitter Spaces, która będzie określała tematykę dyskusji.
Teraz możesz zaprosić wybrane osoby do rozmowy.
Jako gospodarz pokoju na Twitterze masz wiele możliwości, by kontrolować przebieg dyskusji:
- dać wszystkim możliwość zabrania głosu – każdy może wysłać prośbę o zabranie głosu,
- pozwolić mówić wyłącznie tym osobom, które obserwujesz,
- zezwalać na głos tylko zaproszonym uczestnikom.
Jeśli do utworzonego przez ciebie pokoju na Twitterze dołączyli uciążliwi dyskutanci, możesz sobie z nimi poradzić na kilka sposobów:
- wyciszyć lub wyrzucić z pokoju konkretną osobę,
- wycisz wszystkich uczestników jednocześnie.
Jak dołączyć do istniejącego pokoju?
Jeśli ktoś z grona twoich obserwowanych utworzy Twitter Space, na samej górze aplikacji pojawi się fioletowe kółko. Do wyboru masz dwie opcje: pozostać jedynie słuchaczem albo poprosić o zabranie głosu w dyskusji. Jako słuchacz możesz:
- reagować na to, co słyszysz za pomocą emotikon,
- sprawdzić przypięte tweety.
- tweetować i wysyłać prywatne wiadomości do innych uczestników dyskusji.
- poprosić o zabrania głosu (o ile gospodarz udostępnił taką opcję).
Twitter Spaces polega na dyskusji, więc możesz też zabrać głos w debacie. Gdy dołączasz do Spaces jako mówca, możesz przede wszystkim zabrać głos, ale też przypinać tweety, włączyć napisy, aby innym było łatwiej śledzić, co mówisz i tweetować, aby twoi obserwatorzy mogli dołączyć do pokoju.
Twitter Spaces i Clubhouse – porównanie
Jak już wspomnieliśmy na początku artykułu, pokoje na Twitterze rodzą pewne skojarzenia z Clubhousem. Zresztą całkowicie słusznie, bo w każdym z tych miejsc można prowadzić rozmowy na żywo. Chociaż obydwie platformy są młode, to Twitter Spaces ma większe zaplecze użytkowników – osoby mające konto na portalu od lat. To przekłada się na łatwość w znalezieniu użytkowników chętnych do dyskusji, a często wystarczającą motywacją jest po prostu chęć usłyszenia głosu osób, które obserwujemy.
Pokoje na Twitterze są publiczne, więc każdy obserwujący może dołączyć jako słuchacz. W trakcie dyskusji można tweetować i wysyłać emotikony. Clubhouse skupia się wyłącznie na rozmowach audio, a pokoje mogą być prywatne lub publiczne. Nie ma żadnego tekstu ani emotikon – liczy się tylko rozmowa.
Może Cię zainteresować: