Miękki enter, twarda spacja – sztuczki, które powinien znać każdy

07.11.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Miękki enter, twarda spacja – sztuczki, które powinien znać każdy
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Umiejętność prawidłowej edycji podczas pisania tekstu ma duże znaczenie nie tylko dla twórcy, ale także i odbiorcy. Warto więc znać rozwiązania, które umożliwią nam właściwe formatowanie treści zgodnie z obowiązującymi przepisami. Pisanie prac i tekstów to proces obejmujący nie tylko zawarcie odpowiedniej zawartości merytorycznej, ale także i prawidłowego wyglądu tekstu. W tej sytuacji warto więc zapoznać się z przydatnym pojęciem, jakim jest miękki enter i twarda spacja. Czym są oraz jak ich używać?

Miękki enter – czym jest i jak użyć?

Miękki enter odnosi się do skrótu jako kombinacji dwóch klawiszy SHIFT + ENTER. Jest to niezastąpiona pomoc podczas edycji i formatowania tekstu.

Z jego zastosowaniem możemy zakończyć odpowiednio jedną linijkę tekstu oraz rozpocząć kolejną bez przejścia do nowego akapitu w tekście.

Warto podkreślić, iż miękki enter należy do znaków białych, czyli niewidocznych w dokumencie. W opcjach większości edytorów jest możliwość włączenia widoczności wszystkich znaków, w tym również tych niewidocznych. W edytorze takim jak Microsoft Word znak ten oznaczony jest w trybie „Pokaż wszystko”.

Twardy enter w Word to znak akapitu, natomiast miękki dotyczy ręcznego podziału wiersza w edytorze.

miękki enter i twardy enter

Jak zastosować miękki enter w tekście?

Miękki enter Word tworzony jest poprzez wciśnięcie odpowiedniej kombinacji klawiszy SHIFT + ENTER w wybranym miejscu tekstu, w którym chcemy go zastosować.

Jest on stosunkowo prosty w użyciu oraz bardzo przydatny szczególnie podczas pisania wierszy. Umożliwia dopasowanie formatowania zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami. Jednak jego wstawianie, a następnie usuwanie w tekście, jest wykonywane ręcznie.

Twarda spacja – co to jest i jak jej używać?

Spacja to znak odstępu pomiędzy dwoma wyrazami lub literami w tekście, spotykany najczęściej podczas pisania ich na komputerze. Może być ona stosowana również w celu wyróżnienia treści. Jest to obowiązkowy element każdego tworzonego tekstu.

Z kolei twarda spacja powstaje na skutek wybrania kombinacji wybranych klawiszy klawiatury. Jest to odpowiednie rozwiązanie w momencie konieczności przeniesienia wyrazów do kolejnej linijki bez opcji łamania wiersza.

Dzięki temu wybrane słowa nie będą rozdzielone i zostaną potraktowane jako jedno wyrażenie, choć dla użytkowników widoczne będą jako dwa różne wyrazy. Twarda spacja, inaczej nazywana niełamiącą, jest niezbędna wtedy, gdy nie chcemy, aby edytor nie rozdzielił dwóch wyrazy w wierszu i zostawił je w jednej linii. Pozwala na dostosowanie formatowania tekstu zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami.

twarda spacja

Jak zrobić twardą spację w edytorach tekstu?

Twarda spacja Word powstaje na skutek zaznaczenia wybranego fragmentu wyrazu, który chcemy połączyć oraz zastosowania kombinacji klawiszy.

Jak zrobić twardą spację w innych edytorach? Jest to bardzo proste i wymaga zastosowania również tylko dwóch powyższych kroków.

Spacja niełamiąca – skrót oraz zastosowanie

Twarda spacja – skrót CRTL + SHIFT + SPACJA – jest stosunkowo prosty do użycia i zapamiętania. Warto znać go, by móc wykorzystać jego możliwości podczas pisania i edycji tekstu.

Spacja nierozdzielająca Word tworzona jest poprzez zaznaczenie wyrazu, który chcemy połączyć oraz wybranie kombinacji klawiszy. To bardzo proste działanie niewymagające szczególnych umiejętności edytorskich. Warto skorzystać z niego podczas pisania prac, wypracowań oraz tekstów użytkowych takich jak między innymi CV.

Jak usunąć twardą spację w tekście?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak usunąć twardą spację w tekście, wystarczy wybrać w edytorze opcję „Pokaż wszystko”. Wtedy znajdziemy wszystkie znaki, również te ukryte łącznie z twardymi spacjami, które są widoczne, a następnie w prosty sposób możemy je usunąć.

Drugą opcją jest skorzystanie z opcji „Wyszukaj” i wybrania ręcznego podziału wiersza oraz usunięcia go w dokumencie.

Kiedy stosuje się miękki enter i twardą spację w tekście?

Stosowanie odpowiednich znaków w formatowaniu tekstu jest niezwykle przydatną funkcją, która pozwala na zastosowanie odpowiedniej konstrukcji i podziału tekstu zgodnie z oczekiwaniami. Miękki enter i twarda spacja to świetne funkcje dostępne w programie Microsoft Word, które zapewniają dodatkowe możliwości edycji.

jak zrobić miękki enter i twardą spację?

Pozostawianie jednoliterowych wyrazów na końcu wiersza, czyli spójników i przyimków, jest błędem w tekście, którego należy bezwzględnie się wystrzegać. Dlatego też warto odpowiednio zabezpieczyć je przed rozłączeniem z drugim członem, który może zostać przeniesiony do następnej linii. Aby to uniemożliwić niezależnie od edycji tekstu, warto zastosować możliwości, jakie oferuje nam miękki enter i twarda spacja. Dzięki nim wyrazy pozostaną zawsze na określonym miejscu.

Miękki enter, twarda spacja – co jeszcze warto wiedzieć?

Rozdzielenie wyrazu jednoliterowego i pozostawienie go na końcu linii w tekście jest stosunkowo częstym błędem edytorskim, na który warto zwrócić uwagę. Ma on wpływ na zmniejszenie logiczności tekstu oraz jego przejrzystości.

Aby temu zapobiec, warto wykorzystać możliwości wstawienia twardej spacji i miękkiego entera, które uniemożliwią przesuwanie wybranych fraz w tekście oraz ich stałe połączenie.

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.