TVP World – gdzie oglądać online i w telewizji naziemnej?

29.10.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
TVP World – gdzie oglądać online i w telewizji naziemnej?
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

TVP 1, TVP Kultura czy TVP ABC to kanały, które już na stałe wpisały się w głowach widzów. Co to jednak za kanał TVP World? Jak długo działa? Jak prezentuje się ramówka tego kanału? I gdzie można obejrzeć TVP World online? Podpowiadamy.

TVP World – co to za kanał?

Telewizja Polska, czyli publiczna spółka Skarbu Państwa, po długich dekadach funkcjonowania na rynku z polskimi kanałami, postawiła na inwestowanie w rynek międzynarodowy, zapewniając widzom ofertę w języku angielskim.

Dotychczas w ofercie Telewizji Polskiej wśród listy kanałów nadawanych przez TVP znajdowały się: TVP1 HD, TVP Kultura HD, TVP ABC, TVP Kobieta czy TVP Nauka. Z kanałów prowadzonych w innym języku niż polski, dostępne od lat są takie projekty jak:

  • TVP HD Biełsat – skierowany do społeczności Białorusinów;
  • TVP Wilno – zagraniczny kanał dla mniejszości polskiej mieszkającej na Litwie;
  • TVP Polonia – oglądany i trafiający do Polonii rozproszonej po całym świecie.

Jednak to właśnie TVP World jest pierwszym i najbardziej globalnym zasięgowo kanałem należącym do Telewizji Polskiej. W dodatku realizującym informacyjną część publicznego nadawcy w formie globalnej. W programie widnieją takie propozycje jak: kultura, sport, biznes, polityka oraz wiadomości z ostatniej chwili.

Krótka historia kanału TVP World

Pierwsza nazwa projektu brzmiała „Poland in English”. Był to serwis internetowy przedstawiający w języku angielskim materiały wideo. Od wiosny 2018 do 11 listopada 2018 roku kanał funkcjonował jako Poland In. Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości Telewizja Polska powołała do istnienia również kanału tematycznego o nazwie Poland In. Początkowo większość pasm zawierała tę część nazwy w tytułach, tak więc można było obejrzeć Poland in Culture czy Poland in News.

Start kanału TVP World miał mieć miejsce początkiem 2021 roku, inaugurację przesunięto jednak na 1 stycznia 2022 roku. Z racji kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej i uczestnictwa w nim Unii Europejskiej, przyspieszono jego premierę. W 2021 roku, a dokładniej wskazując, od 18 listopada, oficjalnie rozpoczęto prowadzenie kanału TVP World. Emisja odbywa się 24 godziny na dobę przez wszystkie dni tygodnia. Nadawca reklamuje swoją ofertę komunikatem, iż jest to: „kanał informacyjny obejmujący zagadnienia globalne z perspektywy środkowoeuropejskiej”.

TVP World online - gdzie oglądać?

Gdzie oglądać TVP World online?

Dla tych, którzy dotychczas nie trafili na tenże kanał i zastanawiają się, gdzie oglądać TVP World, podpowiadamy. Da się to zrobić na kilka sposobów:

  • poprzez stronę internetową tvpworld.com;
  • przez aplikację TVP GO;
  • na kanale TVP Stream;
  • w telewizji hybrydowej TVP HbbTV;
  • przez aplikację TVP World na Smart TV
  • w serwisie YouTube;
  • wybrane programy można obejrzeć w paśmie nocnym na TVP Info (między 1:00 1 nocy a 5:00 rano).

TVP World odbierane jest na terenie Europy, na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce Północnej, a także w Wielkiej Brytanii i Estonii. W planach właścicieli stacji pojawia się pomysł udostępnienia kanału w Stanach Zjednoczonych.

TVP World w telewizji naziemnej

Początkowo TVP World nie był dostępny w telewizji naziemnej, ale zmieniło się to 24 października 2022 roku. Od tego dnia kanał TVP World można odbierać w ramach multipleksu MUX-6. Zastąpił tym samym kanał TVP Kultura HD, który wciąż jest nadawany na MUX-8.

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.