Tryb samolotowy w telefonie – co daje? Kiedy warto z niego korzystać?

02.10.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Tryb samolotowy w telefonie – co daje? Kiedy warto z niego korzystać?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Choć nigdy nie doszło do katastrofy lotniczej z powodu używania smartfonów czy tabletów, to na pokładzie samolotów nadal obowiązuje tryb offline. Jednak ta funkcja przydaje się nie tylko podczas podróży. Tryb samolotowy oferuje nam odrobinę spokoju i intymności w erze ciągłego połączenia.

Czym jest tryb samolotowy?

Tryb samolotowy wyłącza wszystkie bezprzewodowe funkcje smartfona i innych urządzeń mobilnych.

Co się dzieje po włączeniu trybu samolotowego (tryb offline)? Telefon traci łączność z siecią GSM, nie można z niego dzwonić, wysyłać lub odbierać wiadomości tekstowych oraz korzystać z transmisji danych.

Trybu offline najczęściej używamy podczas podróży samolotem. Przed startem słyszymy prośbę o wyłączenie urządzeń elektronicznych, a w trakcie lotu o przejście na tryb air mode.

O włączenie trybu air mode możemy być poproszeni w szpitalach, tryb samolotowy przydaje się również w teatrze, kinie czy kościele.

Tryb samolotowy można włączyć na każdym smartfonie, tablecie, laptopie i smartwatchu.

Jakie funkcje telefonu działają w tym trybie?

Utarło się przekonanie, że air mode oznacza odcięcie urządzenia od Wi–Fi i modułu Bluetooth. Jest w tym tylko część prawdy.

Po przesunięciu palcem w dół z góry ekranu zobaczysz ikonę samolotu. Po jej dotknięciu włączysz tryb air mode. Automatycznie Wi–Fi, Bluetooth i NFC zostaną wyłączone.

Jednak możesz, jeżeli chcesz, włączyć Bluetooth i Wi–Fi ręcznie i nawiązać połączenie np. ze smartwatchem czy słuchawkami Bluetooth.

Pamiętaj, że możesz też korzystać z innych funkcji swojego smartfona, które nie wymagają połączenia telefonicznego, np. grać w gry, słuchać muzyki lub oglądać seriale pobrane na urządzenie.

tryb offline w telefonie

Po co jest tryb samolotowy w telefonie?

Tryb samolotowy – do czego służy? A może w rzeczywistości nie jest przydatny? Postaramy się odpowiedzieć na każde z tych pytań i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Obsługa samolotu prosi o włączenie trybu offline ze względów bezpieczeństwa.

Bezprzewodowe sygnały emitowane przez urządzenia elektroniczne, np. smartfony czy tablety, mogą potencjalnie zakłócać systemy nawigacyjne samolotu, radary czy wysokościomierz.

Nakaz włączenie trybu offline to działanie prewencyjne, bo choć wydaje się, że mały telefon nie zaburzy pracy samolotu, to kilkadziesiąt smartfonów, tabletów i laptopów wysyłających impulsy elektryczne może już sprawić kłopot. Tak przynajmniej twierdzą linie lotnicze.

Jednak czy telefony rzeczywiście mogą zakłócać działanie instrumentów kokpitowych?

“Odpowiedź brzmi: potencjalnie tak, ale wedle wszelkiego prawdopodobieństwa nie. Nawet jeżeli nie jest prowadzona żadna rozmowa, włączony telefon wysyła impulsy energii, które teoretycznie mogą przeszkadzać w funkcjonowaniu elektroniki samolotu” – tłumaczy Patrick Smith w książce “Pilot ci tego nie powie” (Muza 2019). I dodaje: “Samoloty są jednak projektowane z myślą o ochronie przed tego rodzaju zakłóceniami i to powinno minimalizować wszelkie niepożądane efekty”.

Smith tłumaczy, że nakaz odłożenia laptopa podczas startu i lądowania wynika z rozmiarów tego przedmiotu. Tak duże urządzenie może być po prostu groźne podczas wytracania prędkości.

telefon w samolocie

Część linii lotniczych pozwala prowadzić rozmowy telefoniczne w trakcie lotu (m.in. Emirates, Alitalia i Virgin Atlantic). Rozmowy kierowane są do pikokomórki, czyli miniaturowej stacji bazowej umieszczonej na pokładzie. Sygnał przekazywany jest przez satelitę lub specjalnie skonfigurowane wieże naziemne.

Być może, spekuluje Patrick Smith, zakaz korzystanie z telefonów utrzyma się, żeby nie było awantur na pokładzie między osobami, które chcą gawędzić przez smartfona, a tymi pragnącymi podróży w ciszy i spokoju.

Czy w samolocie można używać telefonu?

Tak, podczas lotu można używać telefonów. Nawet z trybem offline masz dostęp do multimediów pobranych na urządzenie: muzyki, film, gier, e–booków, zdjęć oraz aplikacji biurowych (jeżeli masz ochotę popracować podczas podróży).

Możesz też robić zdjęcia, notatki lub pisać e–maile, które wyślesz po wylądowaniu na lotnisku.

Zawsze trzeba stosować się do poleceń załogi, także tych dotyczących użycia smartfonów i innych urządzeń elektronicznych.

Wiele jednak wskazuje, że wkrótce zapomnimy o obowiązkowym trybie air mode podczas podróży lotniczych.

Komisja Europejska oznajmiła w listopadzie 2022 roku, że linie lotnicze z UE będą mogły udostępnić technologię 5G na pokładach samolotów. 5G działa na wysokich pasmach częstotliwości i nie będzie zakłócać systemów używanych w samolotach.

To oznacza, że lecąc, przejrzymy internet, obejrzymy film na telefonie czy posłuchamy muzyki online dzięki stacjom bazowym zainstalowanych w samolotach. Deklarowany wówczas termin wdrożenia tego planu minął 30 czerwca 2023 roku.

Kiedy przydaje się tryb samolotowy? Kiedy warto z niego korzystać?

Tryb offline służy, aby spełnić wymagania linii lotniczych jednak przydaje się również w życiu codziennym:

  • pomoże Ci uniknąć dodatkowych opłat za roaming międzynarodowy, ponieważ wyłącza funkcje sieciowe telefonu, warto o tym pamiętać także podczas górskich wycieczek w Bieszczadach, kiedy telefony lubią łączyć się z sieciami z Ukrainy,
  • przyda się również podczas głębokiej pracy w skupieniu – po jego włączeniu nie będą Cię rozpraszały SMS–y czy powiadomienia. To zbawienna opcja podczas ważnych spotkań prywatnych i służbowych, zabawy z dziećmi czy chwil kiedy chcemy uciec od przebodźcowania,
  • przyspieszy ładowanie telefonu, ponieważ wyłącza wszystkie niepotrzebne funkcje, które zużywają energię. To także sposób na wydłużenie pracy baterii jeżeli nie mamy przy sobie ładowarki lub powerbanku,
  • dzięki niemu unikniesz dużej liczby reklam, które zazwyczaj wyświetlane są podczas grania na telefonie (oczywiście opcja offline możliwa jest w grach, które nie wymagają łączności z internetem),
  • tryb offline możesz użyć dając dziecku telefon do grania – bez połączenia z siecią nie wyśle przypadkowego SMS-a i nie wejdzie do internetu.

Osoba, która dzwoni na nasz telefon w trybie offline, usłyszy, że jesteśmy poza zasięgiem.

Jak włączyć i wyłączyć tryb samolotowy w telefonie?

Włączenie i wyłączenie trybu samolotowego w smartfonie jest bardzo proste.

W telefonie z systemem Android zrobisz to na dwa sposoby:

  • przeciągnij palcem w dół ekranu i kliknij w ikonę samolotu,
  • otwórz na urządzeniu aplikację Ustawienia →kliknij Sieć i internet →włącz/wyłącz tryb samolotowy.

W iPhone włączysz/wyłączysz tryb Samolot:

  • otwórz centrum sterowania i stuknij w ikonę z samolotem,
  • otwórz aplikację Ustawienia i włącz/wyłącz tryb Samolot.

Na zegarku Apple Watch:

  • dotknij i przytrzymaj dół ekranu, aż zostanie wyświetlone centrum sterowania, przesuń palcem do góry i stuknij przycisk tryb Samolot.

Może Cię zainteresować:

Copywriter, autor, pisarz. Kocha thrillery i góry. Pasjonuje się tym, jak nowe technologie zmieniają nas i świat, w którym żyjemy.