Tryb samolotowy w laptopie – jak działa i jak go włączyć?

20.06.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Tryb samolotowy w laptopie – jak działa i jak go włączyć?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Tryb samolotowy w laptopie to funkcjonalność, która pozwala w szybki sposób rozłączyć wszystkie bezprzewodowe połączenia z urządzeniem. Jak sama nazwa wskazuje, przydaje się głównie w samolocie, ponieważ korzystanie z łączności bezprzewodowej mogłoby powodować zakłócenia pracy różnego rodzaju urządzeń pokładowych.

Czym jest tryb samolotowy w laptopie?

Jak już wspomniano tryb samolotowy w laptopie to funkcja, która pozwala automatycznie rozłączyć wszystkie bezprzewodowe połączenia z urządzeniem, czyli sprawić, że będzie działało ono wyłącznie w trybie offline.

W efekcie możliwe będzie oglądanie filmów, czy słuchanie muzyki zapisanej na dysku komputera, ale nie będzie można korzystać z Internetu, Bluetooth, czy komunikacji zbliżeniowej (NFC).

jak włączyć tryb samolotowy w laptopie

W jakim celu włącza się tryb samolotowy? Przede wszystkim ze względu na fakt, że korzystanie z połączeń bezprzewodowych w trakcie lotu samolotem powodowałoby zakłócenia elektromagnetyczne, które mogą negatywnie wpływać na działanie urządzeń pokładowych (np. zakłócać komunikację pilota z wieżą kontroli lotów).

Poza tym z trybu samolotowego w laptopie warto również korzystać będąc w szpitalu (łączność bezprzewodowa może zakłócać działanie niektórych urządzeń pomiarowych), czy chcąc zmniejszyć zużycie energii, czyli dłużej korzystać z baterii.

Jak włączyć tryb samolotowy w laptopie?

Włączenie trybu samolotowego w laptopie nie jest specjalnie trudne, a samą czynność można wykonać na dwa sposoby.

W pierwszym przypadku wystarczy bowiem skorzystać z ikony połączenia sieciowego na pasku zadań, a następnie skorzystać z opcji tryb samolotowy.

Drugą możliwością jest skorzystanie z zakładki Ustawienia, co wymaga wybrania opcji Sieć i Internet, a następnie aktywacji trybu samolotowego. W tym przypadku możliwe jest także spersonalizowanie jego ustawień, ponieważ możliwe jest np. pozostawienie włączonego Bluetooth, przy jednoczesnym wyłączeniu innych form łączności bezprzewodowej.

Jak wyłączyć tryb samolotowy w laptopie? W tym celu należy wykonać dokładnie te same kroki, co przy włączaniu tej funkcji.

tryb samolotowy windows

Jakie problemy ma tryb samolotowy w Windowsie 10?

Tryb samolotowy to rozwiązanie, z którego można korzystać we wszystkich najnowszych systemach operacyjnych Windows. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku Windows 10 użytkownicy bardzo często narzekają na problemy z jego prawidłowym działaniem.

Wynika to z faktu, że tryb samolotowy w Windows 10 może się zawieszać, co powoduje problemy z jego wyłączeniem. Jak zatem wyłączyć zablokowany tryb samolotowy Windows 10? Jeżeli standardowe sposoby jego dezaktywacji nie przynoszą skutku, warto skorzystać z rozwiązań, które pozwolą zresetować wprowadzone wcześniej ustawienia.

Można w tym celu skorzystać z Menadżera zadań, a następnie przejść do sekcji Procesy systemu Windows. W dalszej kolejności wystarczy wybrać pozycję Eksplorator Windows, kliknąć na nią prawym przyciskiem myszy oraz wybrać opcję Uruchom ponownie. W efekcie tryb samolotowy powinien zostać wyłączony, a jeżeli nie nastąpiło to automatycznie, skuteczne powinno być w tej chwili wyłączenie opcji poprzez pasek zadań.

Tryb samolotowy to opcja, z której najczęściej korzystamy w trakcie lotu samolotem, jednak nie jest to jedyna możliwość. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób go szybko włączyć i wyłączyć.

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.