Liczyłeś na prywatność trybu incognito w Chrome? To się przeliczyłeś… Kłopoty Google

28.10.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Liczyłeś na prywatność trybu incognito w Chrome? To się przeliczyłeś… Kłopoty Google
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Tryb incognito w Chrome to sposób na anonimowe przeglądanie stron internetowych przy zachowaniu pełnej prywatności. Tak myśleli internauci korzystający z popularnej funkcji przeglądarki Google. W rzeczywistości było jednak inaczej, o czym dowiedzieliśmy się z korespondencji firmy.

Tryb incognito w Chrome i brak prywatności

O całej sprawie internauci dowiedzieli się z e-maili, które niespodziewanie ujrzały światło dzienne. Korespondencja między pracownikami Google jest dowodem na to, że amerykański gigant zdawał sobie sprawę z tego, że tryb incognito nie gwarantuje anonimowości. Użytkownicy nie zostali o tym jednak poinformowani, pozostając w przekonaniu posiadania pełnej anonimowości podczas korzystania z trybu prywatnego.

Amerykańscy użytkownicy Chrome domagają się od Google ogromnego odszkodowania.

Internauci z USA połączyli swoje siły i pozwali Google na gigantyczną sumę – jednego miliarda dolarów. Nic dziwnego, że nie spodobały im się informacje wymieniane przez inżynierów Google oraz fakt, że brak prywatności trybu incognito w Chrome był znanym (ale tylko pracownikom Google) faktem już kilka lat temu.

tryb incognito w Chrome nie dawał prywatności

Pracownicy Google, zdając sobie sprawę z braku anonimowości, sugerowali dwa rozwiązania. Pierwszym była zmiana nazwy trybu incognito na inną, bardziej odpowiadającą rzeczywistemu funkcjonowaniu tej opcji. Inżynierowie odpowiedzialni za rozwój Google Chrome chcieli też po prostu poinformować użytkowników o zaistniałej sytuacji. Co więcej, korespondencja pochodzi z 2018 roku.

Jak internauci myśleli, że działa tryb incognito w Chrome, a jaka jest rzeczywistość?

Większość osób używając trybu incognito w Chrome jest przekonana, że to gwarancja pewnej anonimowości, czy poufności przeglądany treści i wpisywanych na stronach danych. Ten tryb działa jednak zupełnie inaczej.

W trybie incognito użytkownik wcale nie staje się niewidoczny…

O fakcie odwiedzenia konkretnych stron może się dowiedzieć zarówno dostawca Internetu, administrator przeglądanej strony, czy nawet… pracodawca. Tryb incognito sprawia natomiast, że przeglądana strona nie jest zapisana w historii przeglądarki, czy nie zapisuje plików cookie.

tryb incognito w Google nie sprawi, że internauta jest niewidzialny
Jak się okazuje, tryb incognito w Chrome nie sprawia, że internauta staje się „niewidoczny”.

Stan faktyczny jest więc zupełnie odmienny od tego, co sugerują treści widoczne po uruchomieniu trybu incognito. Władze Google nie chciały jednak tego zmienić, teraz mogą się spodziewać sporych kłopotów.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.