Czym jest tryb awaryjny w telefonie? Jak go włączyć i wyłączyć?

16.05.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Czym jest tryb awaryjny w telefonie? Jak go włączyć i wyłączyć?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Czy zdarzyło się kiedyś, że Wasz smartfon odmówił posłuszeństwa? Zawiesił się, nie chciał się włączyć albo po prostu działał bardzo wolno? Z pomocą przychodzi wtedy tryb awaryjny w telefonie. Co to jest i jak go włączyć? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań z tym związanych znajdziecie poniżej.

Co to jest tryb awaryjny w telefonie?

Tryb awaryjny, nazywany także jako tryb bezpieczny, jest dostępny zarówno w telefonach z systemem Android, jak i w iPhone’ach, czyli smartfonach marki Apple.

Jak już wspomniano, służy on do przywracania prawidłowego działania systemu operacyjnego, który zainstalowany jest na smartfonie.

do czego służy tryb awaryjny w teleonie?

Warto jednak dodać, że procedura jego uruchamiania i działania jest w obu przypadkach inna, ale więcej informacji na ten temat znajdziecie niżej. Zanim jednak do tego przejdziemy, to odpowiemy na jedno istotne pytanie.

Kiedy warto skorzystać z trybu awaryjnego?

Tryb awaryjny przyda się wtedy, gdy telefon nie działa prawidłowo. Najczęstsze objawy to szybkie rozładowywanie się baterii, samoczynne ponowne uruchamianie się, zawieszanie się systemu operacyjnego, brak reakcji na dotykanie ekranu oraz inne problemy z działaniem wyświetlacza lub po prostu powolne działanie systemu i aplikacji.

W przypadku iPhone’a przyda się on też wtedy, gdy zapomnimy kodu do jego odblokowywania.

Jak włączyć tryb awaryjny Android?

Już na początku wspomnijmy, że po aktywacji trybu awaryjnego z ekranu głównego zniknąć mogą niektóre widżety. Warto zatem przed jego uruchomieniem wykonać zrzut ekranu po to, by zrobić sobie ściągę do ponownej konfiguracji. Jeśli z jakiegoś powodu wykonanie zrzutu nie jest możliwe, to można zrobić zdjęcie ekranu innym smartfonem.

Sposób uruchamiania trybu awaryjnego zależy od marki telefonu. Najczęściej jednak wystarczy nacisnąć i przytrzymać przycisk zasilania do czasu, gdy na ekranie pojawią się dodatkowe przyciski. Najczęściej służą one do wyłączania oraz ponownego uruchamiania smartfona. Następnie należy nacisnąć i przytrzymać przycisk „Wyłącz”, aż na ekranie pojawi się opcja „Uruchom w trybie awaryjnym”.

Jest jeszcze drugi sposób. Wymaga on wyłączenia, a następnie ponownego włączenia smartfona. Gdy na ekranie pojawi się logo producenta, należy jednocześnie wcisnąć przycisk zasilania i zmniejszania głośności.

jak włączyć tryb awaryjny w telefonie

Po aktywacji trybu awaryjnego można normalnie korzystać z telefonu, ale działają wtedy tylko aplikacje i ustawienia fabryczne. Można zatem na przykład ściągać aplikacje ze sklepu Play, robić zdjęcia i nagrywać filmy oraz wykonywać i odbierać połączenia, a także wysyłać i odbierać wiadomości SMS.

Jeśli wszytko działa prawidłowo to przyczyną problemów jest zainstalowana aplikacja. Należy wtedy wyłączyć tryb awaryjny i kolejno usuwać ostatnio zainstalowane aplikacje, a po każdej takiej operacji ponownie uruchomić telefon. Zacznie on działać prawidłowo po tym, jak usunięta zostanie pechowa aplikacja.

Jak wyłączyć tryb awaryjny w telefonie z Androidem?

To zdecydowanie łatwiejsze niż uruchamianie trybu awaryjnego. Wystarczy bowiem ponownie uruchomić smartfona. Po włączeniu się urządzenia wszystko wróci do normy.

Jak włączyć tryb awaryjny iPhone?

Do uruchomienia trybu awaryjnego w iPhone niezbędny jest komputer z systemem Windows lub Mac. W pierwszym przypadku potrzebna będzie jeszcze aktualna aplikacja iTunes. Zainstalowana ona musi być także na Macach z systemem macOS Mojave lub starszym. W nowszych systemach wystarczy preinstalowana aplikacja Finder.

tryb awaryjny iphone

Następnie należy wyłączyć iPhone’a:

  • iPhone 8 lub nowszy – nacisnąć i przytrzymać przycisk boczny oraz zmniejszania głośności do czasu, gdy na ekranie pojawi się suwak Wyłącz, który trzeba przesunąć od lewej do prawej strony,
  • iPhone’y serii 6 i 7 – nacisnąć i przytrzymać przycisk boczny do czasu, gdy na ekranie pojawi się suwak Wyłącz,
  • iPhone 5s i starsze – nacisnąć i przytrzymać przycisk górny do czasu, gdy na ekranie pojawi się suwak Wyłącz.

Następnie należy nacisnąć i przytrzymać odpowiedni przycisk smartfona i jednocześnie podłączyć go do komputera. Przycisk należy trzymać tak długo, aż pojawi się ekran trybu awaryjnego. Zależnie od modelu, ten odpowiedni przycisk to:

  • przycisk boczny w przypadku iPhone’a 8 lub nowszych,
  • przycisk zmniejszania głośności w przypadku modeli 7 i 7 Plus,
  • przycisk Początek (Home) w modelach 6s i starszych.

W smartfonach Apple nie można jednak przeprowadzić testów tak jak w przypadku Androida. Tutaj jedyną możliwością jest odtworzenie smartfona z kopii zapasowej, o ile jest ona dostępna lub skonfigurowanie systemu jako nowego. Jest jeszcze szansa, że po zalogowaniu się na swoje konto Apple ID uda się przywrócić dane, które dostępne są w kopii zapasowej zapisanej w chmurze iCloud. Często zdarza się, że użytkownicy nawet nie wiedzą, że taką kopię mają.

Tryb awaryjny w telefonie. Czy warto korzystać?

Wiadomo już, że tryb awaryjny w smartfonach z systemem Android umożliwia zdiagnozowanie problemu z działaniem smartfona, który spowodowany jest przez zainstalowaną aplikację.

Nieco inaczej jest w iPhone’ach. W tym przypadku tryb awaryjny umożliwia „wskrzeszenie” telefonu, który zupełnie odmówił posłuszeństwa. Lepszym rozwiązaniem wydaje się to, które stosuje firma Google, ale na szczęście problemy z iPhone’ami występują o wiele rzadziej.

Warto zatem korzystać z trybu awaryjnego, ale tylko wtedy, gdy usterka smartfona jest naprawdę poważna. Pamiętajcie, że czasami wystarczy zwykły reset.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.