Tryb awaryjny – jak włączyć w Windows 10?

22.12.2021 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Tryb awaryjny – jak włączyć w Windows 10?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Komputer jest przydatnym narzędziem. Wykorzystujemy go do pracy, nauki oraz rozrywki. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie bez niego życia, dlatego problemy z uruchomieniem sprzętu mogą być uciążliwe. Tryb awaryjny Windows 10 pozwala rozwiązać wiele kłopotów i warto z niego korzystać zawsze wtedy, kiedy chcemy wyeliminować błędy systemu lub sterowników. Może to zrobić każdy — nie potrzeba zaawansowanej wiedzy, aby go uruchomić.

Co to jest tryb awaryjny?

Tryb awaryjny w Windows, nazywany też Windows 10 safe mod, jest wbudowanym narzędziem systemowym, które pozwala uruchomić komputer z podstawowym zestawem plików i sterowników. Z jego pomocą zdecydowanie łatwiej diagnozować usterki systemowe, dlatego każdy powinien wiedzieć, jak z niego skorzystać. Warto też wspomnieć, że możemy uruchomić tryb awaryjny z obsługą sieci lub bez dostępu do niej. Może okazać się, że do pełnej diagnostyki będzie nam potrzebne połączenie z internetem.

Jakie problemy może rozwiązać włączenie trybu awaryjnego?

Kiedy zawodzi nas sprzęt, z pomocą przychodzi uruchomienie komputera w trybie awaryjnym. Narzędzie do diagnostyki pozwala wyeliminować wiele popularnych usterek i problemów, których nie znajdziemy w normalnym trybie pracy oprogramowania. W ten sposób możemy między innymi:

  • zdiagnozować problemy ze sterownikami, które uniemożliwiają prawidłową pracę systemu (sterowniki sieciowe, do karty graficznej, płyty głównej itp.)
  • rozwiązać i zdiagnozować problemy z aktualizacją systemu lub sterowników do nowszej wersji
  • naprawić usterki wynikające z infekcji szkodliwym oprogramowaniem
  • rozwiązać pozostałe problemy, których nie jesteśmy w stanie zdiagnozować w normalnym trybie pracy systemu

Komputer w trybie awaryjnym można uruchomić na kilka różnych sposobów. Nie ma to wpływu na pracę systemu i dostępne opcje, ale w niektórych sytuacjach może okazać się pomocne. W końcu trudno nam będzie wejść do narzędzia z poziomu systemu, jeśli ten nawet nie chce się załadować.

Tryb awaryjny z poziomu systemu Windows 10

Kiedy możemy normalnie włączyć komputer, ale korzystanie z niego jest z różnych względów utrudnione, ta opcja będzie dobrym rozwiązaniem. Jak włączyć tryb awaryjny Windows 10 z poziomu systemu?

  1. Kliknij menu Start i wybierz opcję zasilanie.
  2. Wciśnij i przytrzymaj klawisz Shift na klawiaturze, a następnie kliknij Uruchom ponownie.
  3. W tym momencie komputer powinien się zrestartować. Zobaczysz kilka dostępnych, a jedną z nich będzie Rozwiąż problemy.
  4. Przejdź kolejno do Opcje zaawansowane i Uruchamianie systemu.
  5. Zobaczysz informację, że po restarcie możesz zmienić ustawienia rozruchu. W dolnym rogu ekranu znajduje się opcja Uruchom ponownie – kliknij w nią.
  6. Kiedy komputer uruchomi się ponownie, zobaczysz dostępne opcje. Pod F4 znajduje się tryb awaryjny, a pod F5 – tryb awaryjny z obsługą sieci.
Po co włącza się tryb awaryjny?

Drugi sposób to konfiguracja systemu. Windows 10 safe mode można włączyć również w ten sposób:

  1. W lewym dolnym rogu, w pasku wyszukiwania wpisz msconfig.
  2. Przejdź do zakładki rozruch.
  3. Zaznacz opcję Bezpieczny rozruch. Do wyboru masz kilka innych funkcji, jednak interesują Cię dwie: Minimalny lub Sieć. Pierwsza jest bez dostępu do Internetu, druga z nich to tryb awaryjny z obsługą sieci.
  4. Zapisz zmiany i ponownie uruchom komputer. Tryb awaryjny załaduje się automatycznie.

Włączanie trybu awaryjnego na ekranie logowania do systemu Windows 10

Może zdarzyć się tak, że uruchamianie w trybie awaryjnym z poziomu systemu nie będzie możliwe. Jeśli system ładuje się do momentu ekranu logowania, postępuj według wskazówek.

  1. Po załadowaniu ekranu logowania przejdź do opcji Zasilanie.
  2. Przytrzymaj klawisz Shift i wybierz opcję Uruchom ponownie.
  3. Postępuj według wskazówek opisanych akapit wyżej, czyli jak uruchomić tryb Windows z poziomu systemu.

Uruchamianie trybu awaryjnego z płyty/pendrive

W niektórych przypadkach może okazać się, że system w ogóle nie chce się załadować. Na szczęście jeszcze nic straconego. Wystarczy, że mamy nośnik instalacyjny, aby przejść do trybu awaryjnego. Może to być płyta z systemem lub bootowalny pendrive. Jak w tym przypadku uruchomić tryb awaryjny Windows 10?

Tryb awaryjny z płyty lub pendrive
  1. Umieść płytę w napędzie lub pendrive podepnij do USB i uruchom z niego komputer.
  2. Zobaczysz ekran instalacyjny systemu. Nie interesuje Cię ponowna instalacja, dlatego przejdź do opcji ustawień języka i klawiatury.
  3. Wybierz opcję Napraw komputer.
  4. Teraz przejdź do Rozwiąż problemy, a następnie wybierz opcję Wiersz poleceń.
  5. Wpisz bcdedit /set {default} safeboot minimal i potwierdź klawiszem Enter.
  6. Teraz wystarczy, że zamkniesz wiersz poleceń i klikniesz Kontynuuj. Komputer uruchomi się w trybie awaryjnym.

Jak wyłączyć tryb awaryjny Windows 10?

Jak wyłączyć tryb awaryjny Windows 10? Wiele zależy od tego, w jaki sposób postanowiłeś  uruchomić system. Jeśli zastosowałeś kombinację z klawiszem Shift — nie musisz robić nic więcej, po prostu uruchom ponownie system.

Konfiguracja systemu trwale zapisuje wybrane opcje, dlatego wymaga wyłączenia ich. Można to zrobić dokładnie w ten sam sposób, w jaki wprowadziłeś system Windows w tryb awaryjny. Wystarczy, że odznaczysz wybrane opcje.

Podobnie będzie, jeśli Windows w trybie awaryjnym uruchomiłeś z wiersza poleceń, bo ustawienia zostały zapisane na stałe. Musisz wejść raz jeszcze wejść do wiersza, wpisać: bcdedit/deletevalue {default} safeboot i zatwierdzić klawiszem Enter.

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.