Apple testuje nowe procesory. Wiemy, co będzie oferować układ M3

24.05.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Apple testuje nowe procesory. Wiemy, co będzie oferować układ M3
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Coraz więcej mówi się o czerwcowej premierze 15-calowego MacBooka Air, który wyposażony ma być układ M2. Jednak ostatnio w sieci pojawiły się doniesienia o tym, że firma z Cupertino testuje nowe procesory. Mowa prawdopodobnie o układach serii Apple M3.

Układ Apple M3 – trwają testy

Informacje na temat rzekomych testów nowych układów Apple Silicon pojawiły się na łamach serwisu Bloomberg. Mark Gurman, autor artykułu, informuje, że jeden z nowych procesorów Apple M3 posiada 12 rdzeniowe CPU (sześć rdzeni wysokowydajnych i sześć rdzeni energooszczędnych) oraz 18-rdzeniowy układ graficzny, a maksymalna ilość pamięci operacyjnej, którą potrafi obsłużyć to 36 GB.

Platformą testową jest podobno kolejna generacja MacBooka Pro, która nie jest obecnie dostępna w sprzedaży, a zainstalowany jest na niej system MacOS 14. Warto przypomnieć, że jego prezentacja odbędzie się 5 czerwca, podczas otwarcia tegorocznej konferencji WWDC.

WWDC 2023

Procesor, o którym mowa, to prawdopodobnie układ M3 Pro, w który wyposażona będzie podstawowa wersja nowych MacBooków serii Pro, zarówno 14-calowych jak i 16-calowych modeli, a zostaną one wprowadzone na rynek dopiero w przyszłym roku. Nowy układ wytwarzany będzie w 3-nanometrowym procesie technologicznym, co w porównaniu do serii M2 przyczyni się do poprawy wydajności przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na energię. Producentem ma być firma TSMC.

Warto przypomnieć, że na rynku nie są jeszcze dostępne komputery z układem M3, który najprawdopodobniej pojawi się przed procesorami M3 Pro i M3 Max. Gurman twierdzi, że Apple pracuje nad nowymi modelami iMaca, MacBooka Air i tańszego MacBooka Pro, a pierwsze modele z M3 pojawią się pod koniec tego roku lub na początku przyszłego.

Źródło: Bloomberg, grafiki: Apple

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.