Truth Social – wszystko o aplikacji Donalda Trumpa

17.05.2022 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Truth Social – wszystko o aplikacji Donalda Trumpa
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Elon Musk kupił Twittera (za, bagatela, 44 miliardy dolarów) i ogłosił, że platforma będzie ostoją wolności słowa. Jaka będzie praktyka? Czas pokaże. Zobaczymy też czy na Twittera wróci były prezydent Donald Trump. Najpotężniejszy człowiek na świecie jest zablokowany na tym popularnym w USA medium społecznościowym. Trump zapowiedział, że stworzy anty Twitter czyli aplikację Truth Social.

Truth Social – co to jest?

Truth Social to platforma społecznościowa stworzona przez byłego prezydenta w październiku 2021 roku. Formalnie jej właścicielem jest Trump Media & Technology Group.

Platforma Trumpa ma misję zawartą w hasłach:

  • żadnej politycznej dyskryminacji,
  • anulowanie “cancel culture” czyli kultury anulowania poglądów niezgodnych z wizją liberałów,
  • stawienie czoła Big Tech – wielkim korporacjom cyfrowym.

Dlaczego powstała platforma Truth Social?

O korzeniach platformy już wspomnieliśmy. Warto jednak sięgnąć głębiej. O prezydenturze Donalda Trumpa można powiedzieć wszystko, tylko nie to, że była nudna. Trump zasłynął m.in. z intensywnego korzystania z mediów społecznościowych. Upodobał sobie przede wszystkim Twittera, platformę szalenie wpływową w amerykańskiej polityce.

Prezydent wrzucał na mikrobloga swoje komentarze i decyzje. Czasem publikował po kilka wpisów dziennie.

Krytycy twierdzi, że Trump zszargał powagę urzędu, bo prowadził politykę twitterową. Jego zwolennicy doceniali natomiast bezpośredni kontakt z wyborcami. Wszyscy przyznawali, że rozumie naturę mediów społecznościowych i umie z nich zręcznie korzystać. Tak było do burzliwej kampanii wyborczej z 2020 roku.

Trump zbanowany na Twitterze

Szefowie Twittera uznali, że urzędujący prezydent rozpowszechnia dezinformację, czyli mówiąc wprost, kłamie. Szczyt konfliktu Trump – Twitter nastąpił po zajęciu Kapitolu przez zwolenników Trumpa w styczniu 2021 roku. Według Twittera odchodzący prezydent podburzał tłum twierdząc, że wybory zostały sfałszowane. Trump został zbanowany na stałe (Facebook i YouTube czasowo zawiesiły jego konto).

Donald Trump zbanowany na Twitterze

Trump w jednej chwili stracił dostęp do swojego konta i potężnej armii 88,7 miliona obserwujących. W USA rozgorzała dyskusja na temat wolności słowa i władzy jaką mają szefowie mediów społecznościowych.

Wściekły były prezydent rzucił wyzwanie swoim przeciwnikom.

Twierdzi, że Big Tech, Dolina Krzemowa i największe koncerny medialne stały się nieznośnie lewicowe. Gorzej, zwalczają ludzi, którym nie jest po drodze z ich ideologią.

W praktyce oznacza to cenzurowanie treści i wyciszanie przeciwników. Wybiórcze, bo z Twittera mogli korzystać afgańscy talibowie, a teraz rosyjskie ministerstwa.

Trump zapowiedział utworzenie własnej platformy mediowej czyli Truth Social.

Truth Social sprzeciwi się tyranii Big Tech” – ogłosił i obiecał, jego platforma “zachęca do otwartej, wolnej i uczciwej globalnej rozmowy bez dyskryminowania ideologii politycznej”.

Zapowiedzi są szlachetne: Truth Social ma być miejscem wolnej od cenzury debaty ludzi o różnych poglądach.

Aplikacja Truth Social – Android, iOS. Jak wygląda i działa

Aplikacja Truth Social została uruchomiona w lutym 2022 roku. Dostępna jest wyłącznie za pośrednictwem App Store i tylko na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Z Truth Social nie skorzystają użytkownicy telefonów z Androidem. Aplikacja nie ma też wersji desktopowej (powinna być gotowa do końca maja 2022 roku).

Aplikacja Donalda Trumpa jest darmowa dla użytkowników i z wyglądu do złudzenia przypomina Twittera. Ma również podobne funkcjonalności. Notki nazywane są “truth”, może je podawać dalej („ReTruths” analogicznie do “retweets”), komentować lub dać “serduszko”. Na stronie użytkownika aplikacji można zobaczyć jego “prawdy” oraz odpowiedzi. Nowi użytkownicy otrzymują listę profili do obserwacji.

aplikacja truth social
Źródło: App Store

Anty Twitter korzysta z otwartego oprogramowania hostingowego sieci społecznościowych Mastodon.

Na Truth Social nie ma Dzikiego Zachodu i nieograniczonej niczym wolności słowa. Regulamin aplikacji zabrania m.in. publikowania postów dyskryminujących ze względu na “religię, rasę, płeć, narodowość, wiek, stan cywilny, orientację seksualną lub niepełnosprawność”. Za rozsyłanie nieprawdziwych informacji można dostać bana. Jest natomiast opcja odwołania się od takiej decyzji.

Aplikacja już w pierwszych dniach zaliczyła wpadkę. Wiele osób raportowało, że nie mogą utworzyć konta. Dostęp otrzymali dopiero po kilku, kilkunastu dniach. Np. brytyjski dziennik “Guardian” próbował zarejestrować się 21 lutego i ostatecznie uzyskał dostęp do aplikacji 5 marca.

Przeciwnicy Trumpa naśmiewali się, jak Truth Social chce chronić dane użytkowników przed hakerami skoro nie potrafi nawet obsłużyć rejestracji swoich klientów. Aplikacja działa też działać o wiele wolniej niż Twitter.

Co ciekawe, sam Trump niezbyt intensywnie korzysta ze swojej aplikacji. W miesiąc od premiery wrzucił tylko jeden wpis. Pod koniec kwietnia jego konto miało 2 mln obserwujących.

aplikacja trumpa i jego profil na truth social
Źródło: TMTG

Truth Social Polska – czy aplikacja działa nad Wisłą

Na razie polscy zwolennicy Donalda Trumpa oraz koneserzy internetowych nowinek nie mogą skorzystać z Truth Social.

Zgodnie z informacją na stronie www.tmtgcorp.com, Truth Social jest dostępny w tej chwili (w maju 2022 roku) tylko w USA.

“Ciężko pracujemy, aby udostępnić aplikację w Twoim kraju” – czytamy na witrynie. Na Truth Social po polsku trzeba będzie zatem poczekać.

Czy aplikacja Trumpa jest popularna?

Czy Truht Social ma szanse na sukces?

Na razie największe zainteresowanie internautów wywołał debiut platformy. Druga fala popularności aplikacją Donalda Trumpa przyszła po informacji o przejęciu Twittera przez Elona Muska.

aplikacja donalda trumpa - popularność
Źródło: Google Trends

W pierwszych dniach po debiucie Truth Social było najczęściej pobieraną aplikacją w App Store (informacja Similarweb). Jednak w marcu spadła na odległe 173 miejsce. W tym czasie miała tylko średnio 300 tys. odwiedzin dziennie.

Być może aplikacja przyciągnie konserwatystów i zwolenników byłego prezydenta, którzy czują się szykanowani na innych platformach społecznościowych. Ostatecznie ludzie lubią poglądy, z którymi się zgadzają. Z tego względu na aplikacji Trumpa pewnie zabraknie użytkowników o spojrzeniu na świat innym niż byłego prezydenta USA.

Trump Media and Technology Group zapowiada również uruchomienie TMTG+ czyli wideo na żądanie.

Czy Donald Trump wróci na Twittera “wyzwolonego” przez Elona Muska?

Elon Musk o Truth Social

“Mam nadzieję, że Elon kupi Twittera, ponieważ ulepszy go i jest dobrym człowiekiem, ale zamierzam pozostać przy Truth – zapewnił pod koniec kwietnia 2022 roku były prezydent (jeszcze przed finalizacją sprzedaży Twittera). I przekonywał, że jego dziecko jest o niebo lepsze od wielkiej platformy mikroblogowej. Sam Musk stwierdził, że aplikacja Truth Social powinna nazywać się “Trumpet”.

Może Cię zainteresować:

Copywriter, autor, pisarz. Kocha thrillery i góry. Pasjonuje się tym, jak nowe technologie zmieniają nas i świat, w którym żyjemy.