Token NFT – co to jest? Do czego można go użyć?

17.08.2021 |
| Clock Przeczytasz w 4 minuty
Token NFT – co to jest? Do czego można go użyć?
Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Fenomen NFT rozpoczął się wraz z rokiem 2021. Niewymienialne tokeny mogą mieć bowiem dość duży wpływ na świat gamingu, sztuki, a także rynek nieruchomości. Każdy niezmienny token NFT jest unikalny i jest to zasób cyfrowy, opierający się na technologii blockchain. To on daje wielu ludziom szansę na to, aby mogli stać się posiadaczami unikalnych dzieł sztuki. Z drugiej strony tokeny NFT dają możliwość wielu artystom na to, aby inni mogli dostrzec ich sztukę nawet na drugim krańcu świata. Na czym więc dokładnie polega działanie NFT i dlaczego usłyszysz o nim coraz częściej?

Spis treści

Czym jest NFT?

Skrót NFT oznacza “nft non-fungible token“, czyli tak jak już wskazaliśmy wcześniej, jest to niewymienialny token. Posiada charakter cyfrowy i nie ma drugiego takiego samego odpowiednika. Bazuje na sieci blockchain i jest to niejako wirtualny certyfikat nadawany różnym własnościom. 

Jest podobny do kryptowalut, jednak w porównaniu do nich, nie może zostać wymieniony. NFT można odsprzedać lub kupić tylko jako pojedyncze aktywo.

Posiadacz konkretnego tokena NFT jest pełnoprawnym właścicielem przypisanego mu cyfrowego zasobu.

Każdy niezbywalny token jest od siebie rozłączny, ponieważ magazynuje się go w sieci blockchain jako plik, dlatego też NFT jest chętnie wykorzystywany do oparcia go o realne aktywa np. obrazy czy inne dzieła sztuki.

Jak powstały tokeny NFT?

Historia tokenów NFT rozpoczęła się wraz z rokiem 2012, a prawdziwy przełom z ich udziałem nastąpił dwa lata później.

W 2014 roku odbyła się nowojorska konferencja Seven on Seven podczas, której jej prowadzący połączyli realne dzieło sztuki z tokenem NFT.

Właśnie to wydarzenie pokazało, w jakim kierunku będą rozwijać się niewymienialne tokeny, ale jeszcze nikt nie przypuszczał, że w niedługim czasie zrobi się o nich tak głośno.

W 2017 roku przyszedł czas na grę Crypto Kitties i to właśnie ona dała początek większemu rozwojowi tokenów NFT. Jej zasady były proste, każdy gracz, który chciał wyhodować własnego kota, musiał zakupić token NFT. Jeden kot to jeden token NFT. Kiedy gracz ustalił konkretne parametry swojego kota, mógł go sprzedać, ponieważ te wirtualne zwierzęta były zbywalne.

Pierwszy krypto kot został sprzedany pod koniec 2017 roku za kwotę o równowartości 500.000 złotych. Już wtedy zdano sobie sprawę z potencjału tokenów NFT.

Jednak prawdziwy boom nastąpił właśnie w roku 2021, kiedy to wielu artystów i celebrytów zaczęło upłynniać swoje prace, wykorzystując do tego wirtualny odpowiednik.

Osoby zainteresowane widzą w takim “produkcie” wartość kolekcjonerską, ponieważ jest on unikalny, dlatego chętnie je kupują i czekają na moment, kiedy jego wartość wzrośnie jeszcze bardziej.

Do czego można je wykorzystać?

Tokeny NFT mogą być wykorzystywane do tworzenia całkowicie unikalnych wirtualnych zasobów. Może to być związane z inwestycjami np. w nieruchomości lub z przedmiotami kolekcjonerskimi np. obrazami.

Token NFT przypisany do konkretnego dzieła ma je wyróżnić na tle innych i podnieść jego wartość. Zabieg ten jest zrozumiały, ponieważ wiele dzieł sztuki nabiera wyższej wartości przeważnie po kilku latach.

Tokeny NFT mogą być wykorzystywane również w sporcie. W 2021 roku Juventus Turyn, który jest piłkarskim potentatem wykorzystał NFT do stworzenia kart kolekcjonerskich, do których przypisane były poszczególne tokeny. Na pierwszej wyemitowanej karcie znajduje się wizerunek piłkarza Cristiano Ronaldo.

Również najgłośniejszy piłkarski transfer 2021 roku, czyli przejście Lionela Messiego z Barcelony do PSG ma swój wątek NFT. Część wynagrodzenia piłkarza objęła bowiem właśnie aktywa cyfrowe. Piłkarskie tokeny umożliwiają m.in. dostęp do ekskluzywnych treści i gadżetów, pierwszeństwo w wyborze atrakcyjnych miejsc na stadionie lub wpływ na pomniejsze decyzje klubu. Jest to więc w pewnym sensie wskaźnik statusu kibica.

NFT jest również wykorzystywane przez celebrytów, piosenkarzy i wszystkich tych, którzy tworzą jakiekolwiek produkty, ponieważ widzą w tokenach szansę na większe wyróżnienie wśród innych produktów, dzięki czemu są w stanie osiągnąć z tego większy zysk w przyszłości.

Najdroższe transfery tokenów NFT

Poniżej możesz zapoznać się z trzema najdroższymi transferami tokenów NFT w historii:

Cyfrowa sztuka od Beeple

Everydays: the First 5000 Days
Everydays: the First 5000 Days – źródło Wikipedia

Jeszcze do niedawna artysta CGI Mike Winkelmann znany właśnie pod pseudonimem Beeple, sprzedał jedną ze swoich grafik NFT za kwotę około 70mln dolarów. Wcześniej ogłosił, że do sprzedaży ma 21 dzieł opartych na tokenach NFT. Jednak grafika o nazwie “EVERYDAYS: THE FIRST 5000 DAYS”, to dzieło, które przyniosło mu najwyższy zysk. Ukazuje ona 5000 dzieł artysty, w których ukazana jest kariera Beeple. Jest to najdroższe dzieło sztuki w historii.

CryptoPunk # 7804

tokeny NFT czym są
CryptoPunk – źródło: larvalabs.com

Drugim najdroższym NFT w historii jest CryptoPunk # 7804, który został w 2015 roku sprzedany za 15 000 dolarów. Dziś wart jest o wiele więcej, bo 7,5 mln dolarów. CryptoPunks składające się z 10 000 losowo generowanych, unikalnych postaci, powstało pod okiem dyrektora generalnego firmy FIGMA, Dylana Fielda, który zajmuje się sprzedażą oprogramowania do projektowania. Na początku postaci te rozdawane były zupełnie za darmo, jednak niektóre z nich zostały sprzedane za horrendalne kwoty, np. CryptoPunk #1651, który został upłynniony za sześciocyfrową sumę.

CROSSROAD

Trzecim dziełem sztuki CROSSROAD to NFT, które zostało sprzedane za kwotę 6,66 mln dolarów. Grafikę tę również stworzył artysta Beeple. Dzieło przedstawia leżącego Donalda Trumpa z wulgaryzmami napisanymi na ciele. Jednak grafika nie zawsze prezentowała się w ten sposób. Chodziło o to, że jeśli wyniki wyborów wskazywałyby, że Trump wygra, wówczas pokazywałaby Trumpa w koronie, przechodzącego przez ogień. Cztery miesiące później ten sam NFT sprzedał się 10 razy drożej.

Jak kształtuje się przyszłość tokenów?

W ostatnim czasie widać, że NFT może z biegiem czasu jeszcze bardziej zyskać na popularności. Technologia ta przejmuje coraz więcej dziedzin życia, rozszerzając się na obszary nieruchomości czy rozrywki.

Plotki mówią również o tym, że NFT może zapobiec wzrostowi inflacji, a nawet przyczynić się do rozwoju gospodarki. Nie brakuje jednak negatywnych komentarzy pod adresem tokenów NFT. Część osób uważa, że jest to oszustwo i tymczasowa “bańka”, która w końcu też pęknie. Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że wraz z postępującą cyfryzacją życia, będą zyskiwać na popularności.

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.