To już jest koniec. Internet Explorer oficjalnie bez wsparcia Microsoftu

22.06.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
To już jest koniec. Internet Explorer oficjalnie bez wsparcia Microsoftu
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Microsoft już od jakiegoś czasu informował, że zakończy wsparcie dla Internet Explorer. Teraz stało się to faktem. Koniec Internet Explorera był nieunikniony, chociaż po 27 latach działania przeglądarki internetowej z pewnością wywołuje uczucie nostalgii. Co oznacza to dla osób, które wciąż korzystały z popularnego IE?

Microsoft zakończył wsparcie dla Internet Explorera

Dla prawidłowego działania każdego programu, systemu operacyjnego, a nawet gier potrzebne jest pewne wsparcie. Ich twórcy co jakiś czas udostępniają aktualizacje, łatki poprawiające bezpieczeństwo, czy utrzymują serwery. Wsparciem dla użytkowników jest też działająca pomoc techniczna, choćby w formie tekstowego FAQ.

15 czerwca 2022 roku użytkownicy Internet Explorera dostali sugestię przejścia na przeglądarkę Microsoft Edge.

W praktyce oznacza to, że dalsze korzystanie z Internet Explorer nie jest już możliwe. Edge jest znacznie nowszą aplikacją pozwalającą na przeglądanie Internetu. Już od wielu lat jest też domyślną przeglądarką w systemach Windows. Część użytkowników, głównie posiadacze starszych komputerów, wciąż korzystali jednak z Internet Explorera.

Czy używanie nieaktualnej przeglądarki jest bezpieczne?

Jednym z największych problemów związanych z używaniem nieaktualnego oprogramowania jest znaczny spadek bezpieczeństwa. W przypadku przeglądarki internetowej, z której korzystamy, jest to szczególnie ryzykowne. Nawet jeśli udałoby się teraz uruchomić przeglądarkę Internet Explorer i korzystać z niej, będzie to niebezpieczne dla naszej prywatności i danych.

Co oznacza brak wsparcia dla IE? Nawet, jeśli Microsoft wykryje lukę bezpieczeństwa, nie naprawi jej.

Aktualna przeglądarka ze stałym wsparciem jej twórców jest jedną z podstaw do bezpiecznego korzystania z Internetu. Innymi ważnymi aspektami, o które warto zadbać są:

  • dobry program antywirusowy
  • aktualny system operacyjny
  • dobre nawyki podczas korzystania z sieci – np. ustawianie trudnych haseł i regularna zmiana ich
przeglądarka

Jaką przeglądarkę wybrać w 2022 roku?

Internet Explorer funkcjonował z powodzeniem przez 27 lat. Trudno jednak powiedzieć, by w ostatnich latach był najlepszym wyborem wśród przeglądarek. Microsoft zauważył, że użytkownicy wybierają konkurencyjne przeglądarki i w 2015 roku zaprezentował przeglądarkę Edge. Pojawiła się wraz z systemem Windows 10 i już wtedy Microsoft zachęcał użytkowników IE do instalacji nowszego oprogramowania. Dlaczego nie zdecydowano się na zakończenie wsparcia dla Explorera? Powód jest prosty – korzystała z niego wciąż dość liczna grupa użytkowników. To najczęściej osoby przyzwyczajone do obsługi IE oraz ci, na których komputerach nie działały nowsze przeglądarki.

Około 70% ludzi wybrało tę przeglądarkę. Drugi pod względem popularności jest Mozilla Firefox z niecałymi 10% udziałów w rynku. Nieco mniej popularna jest Opera (7,5% użytkowników) i Safari (ok 5-6%). Ta ostatnia jest najczęściej wybierana przez użytkowników komputerów Apple. Microsoft Edge z mniej, niż 5% udziałów w rynku jest dopiero na piątym miejscu, mimo, że Microsoft dodaje ją do Windowsów.

Jeśli nie wiesz, jaką przeglądarkę internetową wybrać w 2022 roku, zdecyduj się po prostu na jedną z najbardziej popularnych. Są bezpieczne, nowoczesne i posiadają stałe wsparcie producentów.

Może zainteresują Cię także te artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.